Eurofighter rezygnuje z walki o Kanadę

Airbus wycofał się z przetargu na nowy samolot wielozadaniowy dla kanadyjskiego lotnictwa. Rys./Eurofighter.

Airbus wycofał się z rywalizacji w przetargu na zakup wielozadaniowych samolotów bojowych w Kanadzie. Oznacza to, że z postępowania odpada jeden z głównych faworytów – Eurofighter Typhoon.

Wśród powodów wycofania się z rywalizacji wymienia się m.in. konieczność poniesienia dodatkowych kosztów. Mowa o integracji samolotów z systemem obrony powietrznej Kanady i Stanów Zjednoczonych NORAD. Kolejnym powodem jest kwestia zaangażowania przemysłu kanadyjskiego w realizację umowy. To wystarczyło, by Airbus zdecydował się wycofać z walki o kontrakt o potencjalnej wartości 11,5 mld dol.

Czytaj także: Kanada zakupi kolejne AW101

Decyzja Airbusa oznacza jednocześnie, że w rywalizacji pozostał tylko jeden europejski producent – Saab. W grze są także dwaj producenci ze Stanów Zjednoczonych – Boeing i Lockheed Martin.

Rząd Kanady prowadzi postępowanie przetargowe, które ma wyłonić następcę obecnie eksploatowanych maszyn Boeing F/A-18A/B Hornet. Według aktualnych planów podpisanie umowy ze zwycięzcą rywalizacji nastąpić miałoby na początku 2022 r., a dostawy rozpocząć się w 2025 r. W ostatnich miesiącach wydawało się, że oferta koncernu Airbus ma spore szanse na zwycięstwo, m.in. ze względu na fakt przejęcia części lokalnej firmy Bombardier.

Czytaj także: Kanada modernizuje torpedy

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

W-PL Głuszec

Głuszec z umową na przeglądy

Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych (ITWL) zrealizuje usługę serwisowanie zintegrowanych systemów awionicznych i łączności na ...

Dania coraz bliżej pierwszego F-35

W zakładach koncernu Lockheed Martin w Fort Worth w Teksasie rozpoczął się proces montażu ...

Kłopot Airbusa. A400M wymaga programu naprawczego

Airbus podpisał porozumienie z agencją OCCAR w sprawie planu dotyczącego produkcji i rozwoju samolotów ...