Umowa, o maksymalnej wartości 315,6 mln dol, ma obowiązywać do końca 2022 r. Pośrednictwo amerykańskiej administracji to wymóg procedury FMS. W momencie podpisania uruchomiono pierwszą transzę środków w wysokości 30 mln dol.

Czytaj także: Słowacja coraz bliżej najnowszych F-16

Specjaliści koncernu Lockheed Martin mają realizować usługę w dwóch lokalizacjach. Bazie lotniczej Balad w Iraku i zakładach producenta w Greenville, gdzie przeniesiono centrum montażu finalnego samolotów. Dodatkowo w ramach umowy planowane jest uruchomienie grupy szkolno-treningowej, która ma wspierać i szkolić Irackich techników na terenie bazy Balad.

Lockheed Martin dostarczył Irakowi w latach 2014-2017 36 samolotów F-16C/D IQ Block 52. Z tej liczby dwa utracono w trakcie szkolenia na terytorium Stanów Zjednoczonych. Obecnie większość maszyn stacjonuje w Balad. Stamtąd realizują m.in. misje przeciwko siłom islamskich fundamentalistów działających na obszarze Iraku i Syrii. Przynajmniej dwa pozostały na terytorium Stanów Zjednoczonych, gdzie wspierają proces szkolenia kolejnych irackich pilotów.

Czytaj także: Bułgaria zakończyła proces ratyfikacji umowy na zakup F-16