Słowacja coraz bliżej najnowszych F-16

Wizja samolotu F-16 Block 70 w barwach słowackiego lotnictwa. Rys./Lockheed Martin.

Departament Obrony Stanów Zjednoczonych i konsorcjum Lockheed Martin podpisali kontrakt dotyczący produkcji wielozadaniowych samolotów bojowych F-16 Block 70 dla Sił Zbrojnych Republiki Słowacji.

Realizacja zamówienia odbywa się w ramach procedury FMS. Koszt 14 samolotów wraz z pakietem wsparcia logistycznego ustalono na 800 mln dol. F-16 Block 70 zmontują zakłady Lockheed Martin w Greenville w Karolinie Południowej. Ostatni samolot opuści fabrykę w styczniu 2024 r.

Czytaj także: Bułgaria zakończyła proces ratyfikacji umowy na zakup F-16

Prosta arytmetyka wskazuje, że pojedynczy F-16 kosztuje Bratysławę 57,1 mln dol.

Słowacy będą pierwszym, europejskim, użytkownikiem samolotów F-16 wersji Block 70/72, które zastąpią obecnie eksploatowane MiG-i-29AS/UBS. Międzyrządową umowę LoA, dotycząca zakupu amerykańskich samolotów, podpisano 12 grudnia 2018 r.

Dodatkowo Amerykanie przeszkolą 22 pilotów i 160 techników obsługi naziemnej. Amerykanie dostarczą także dostarczą wsparcie logistyczne na dwa lata eksploatacji oraz pakiet uzbrojenia podwieszanego. Pierwsze cztery maszyny mają przylecieć do bazy w Sliacu w kwietniu 2023 r., a całość dostaw zakończyć się w grudniu tego samego roku. Łączna wartość umów dotyczących zakupu F-16 przez Słowację, usług wsparcia logistycznego, szkolenia, a także uzbrojenia to 1,8 mld dolarów.

Czytaj także: Amerykańskie wsparcie dla pakistańskich F-16

Słowacja będzie pierwszym europejskim użytkownikiem najnowszej wersji myśliwca oznaczonej F-16 Block 70. Wcześniej na zakup tej wersji zdecydował się także Bahrajn. Budowa pierwszego egzemplarza dla azjatyckiego klienta jest już prowadzona.

Na tym jednak nie kończy się lista chętnych, na najnowszą wersję sprawdzonego myśliwca. Drugim europejskim krajem, który zdecydował się na zakup, jest Bułgaria. Sofia zakończyła właśnie proces ratyfikacji umowy ze Stanami Zjednoczonymi na osiem samolotów.

W kolejce po F-16 Block 70 czeka także Maroko oraz Tajwan.

Czytaj także: Maroko zwiększy flotę F-16?

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Nowy system walki dla okrętów podwodnych

Na początku września w Kilonii odbyła się siódma międzynarodowa konferencja SubCon, dotycząca technologii podwodnych. ...

Amerykańskie wyposażenie dla australijskich okrętów

Australia dostała zgodę na zakup pakietów wyposażenia przeznaczonego do niszczycieli rakietowych typu Hobart i ...

RAF odebrał ostatniego Typhoona

Royal Air Force odebrał ostatni egzemplarz wielozadaniowego samolotu bojowego Eurofighter Typhoon. Jest to egzemplarz ...