Bułgaria podjęła decyzję ws. zakupu wielozadaniowych samolotów bojowych

Bułgaria wkrótce stanie się trzecim odbiorcą najnowszej wersji F-16. Rys./Lockheed Martin.

Bułgaria wydała zgodę na podpisanie międzyrządowej umowy LOA ze Stanami Zjednoczonymi. Porozumienie dotyczy wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin F-16 Fighting Falcon Block 70 w ramach procedury FMS.

Minister obrony Bułgarii Krasimir Karakaczanow otrzymał zgodę na podpisanie umowy. Kontrakt obejmuje cztery elementy: osiem samolotów, wyposażenie naziemne i podwieszane, uzbrojenie oraz pakiet systemów rozpoznawczych.

Czytaj także: Bułgaria poznała cenę za F-16

Przed podpisaniem LOA, zgodę na to musi jeszcze wydać parlament, co ma nastąpić w przyszłym tygodniu. Całość ma kosztować bułgarskiego podatnika około 1,25 mld dolarów.

Nowe samoloty pozwolą na zastąpienie myśliwców MiG-29 i samolotów szturmowych Su-25K. Najprawdopodobniej w umowie zostanie zawarta opcja dotyczącą możliwości dokupienie kolejnych ośmiu egzemplarzy, co pozwoli na sformowanie pełnej eskadry.

Sprzedaż myśliwców do Bułgarii to trzeci sukces marketingowy związany z wersją F-16 Block 70/72. Samoloty kupił także Bahrajn i Słowacja.

Czytaj także: Otwarcie nowej linii montażowej F-16

Dodatkowo Departament Stanu zgodził się na sprzedaż 25 maszyn do Maroka. W trakcie rozpatrywania jest także wniosek o sprzedaż maszyn do Tajwanu, którego władze są zainteresowane zakupem około 70 egzemplarzy.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Czy polski przemysł ma szanse na udział w produkcji F-35?

Gerg Ulmer, wiceprezes programu F-35 z ramienia koncernu Lockheed Martin, wskazał iż polskie przedsiębiorstwa ...

Program Murena zamiast modernizacji Orkanów?

Ministerstwo Obrony Narodowej udzieliło odpowiedzi na interpelację posła Grzegorza Rusieckiego (Koalicja Obywatelska) dotyczącą realizacji ...