Gdy te egzotyczne pomysły trafiły do cywilnego przemysłu, trwale zmieniły wiele sektorów gospodarki. Dzięki tej rewolucji także zwykły konsument może wybierać w kosmicznych technologiach, które ma w zasięgu ręki. Dziś nie można się już bez nich obejść.
Technologie kosmiczne są powszechnie wykorzystywane. Metody produkcji, które opracowano na potrzeby astronautów, trafiły między innymi do przemysłu spożywczego. Okazało się bowiem, że trwałość, łatwość przyrządzania czy opakowanie lub proces produkcji zapewniający maksymalną świeżość żywności to cechy potrzebne nie tylko na orbicie.
Mleko z kosmosu
Naukowcy z amerykańskiej agencji przestrzeni kosmicznej NASA, którzy zajmowali się badaniem alg i sprawdzali, jakie są ich wartości odżywcze, odkryli, że niektóre ich gatunki wydzielają składniki odżywcze bardzo podobne do obecnych w mleku karmiących kobiet. Szybko okazało się, że w ten sposób można wyprodukować mleko modyfikowane dla niemowląt. Technologia produkcji takiego mleka w postaci łatwego do przyrządzania i lekkiego proszku także powstała na potrzeby podróży kosmicznych. Przy okazji inżynierowie opracowali sposób pakowania próżniowego i liofilizacji, czyli pozbawiania żywności wody. Kiedyś pakowane w ten sposób posiłki leciały na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Dziś lądują na półkach sklepowych. Także filtry z aktywowanym węglem i jonami srebra do wody pitnej to wynalazek, który najpierw powstał z myślą o astronautach.
Ognioodporne stroje
Kosmiczna technologia kryje się za produkcją odpornych na bardzo wysokie temperatury kombinezonów dla kierowców wyścigowych, na przykład w Formule 1. Podobne ubiory nosi dziś obsługa reaktorów jądrowych. Trafiły one także do straży pożarnej, gdzie zapewniają ratownikom bezpieczne prowadzenie akcji przy temperaturze otoczenia sięgającej tysiąca stopni. Także kostiumy dla pływaków, które zapewniają im doskonałe wyniki w startach, to efekt pracy przemysłu kosmicznego. Zapewniające minimalne tarcie szwy oraz gładkie tkaniny powstały dla astronautów. Pianka poliuretanowa, dzięki której powstają sportowe buty i bez której nie może się obejść budowlanka, to produkt kosmiczny. Tak samo jak folia termoizolacyjna, która zapewnia izolację termiczną ofiar wypadków, ale także w budownictwie i przemyśle.
Bezprzewodowy jak astronauta
To właśnie w kosmosie potrzebne były niewielkie i bardzo sprawne urządzenia akumulatorowe. Na przykład „odkurzacze” do pobierania próbek z powierzchni obiektów kosmicznych – komet, planetoid czy planet takich jak Mars. Szybko rozwinęły się na rynku w niezliczoną ilość urządzeń bezprzewodowych, których praca nie wymaga kabla. Są to nie tylko urządzenia AGD, lecz także wkrętarki, wiertarki, szlifierki i inne. Orbitalne korzenie ma także komunikacja bezprzewodowa. Korzystając z wszelkiego rodzaju bezprzewodowych słuchawek, warto pamiętać, że taka komunikacja potrzebna była astronautom na spacerach w otwartej przestrzeni. Dzięki temu mogli utrzymywać kontakt z dowódcą misji, będąc na zewnątrz Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.