Nowa fabryka rakiet wyrośnie pod Warszawą

Polska Grupa Zbrojeniowa w ekspresowym tempie zbuduje w podwarszawskm lesie fabrykę nowoczesnych pocisków rakietowych.

Publikacja: 31.05.2019 12:00

Fot./Kongsberg

Fot./Kongsberg

Foto: Fot./Kongsberg

Umowa z wykonawcami została podpisana w piątek 31 maja. Nowa fabryka powstanie w na terenach Wojskowych Zakładów Elektronicznych w Zielonce. Będzie to inwestycja od podstaw – „green field”. Budowanie nowych, rakietowych kompetencji w WZE trwa bez specjalnego rozgłosu już od kilku lat.  To technologiczna firma z Zielonki została wybrana jako polski serwisowy „opiekun” kierowanych pocisków przeciwokrętowych NSM. Kupione na początku dekady od norweskiego Kongsberga stanowią  podstawowy utworzonej w 2015 r. Morskiej Jednostki Rakietowej.

Dalekosiężne pociski przeciw wrogim okrętom

Rakiety NSM (Naval Strike Missile) są najważniejszym elementem morskiej tarczy chroniącej nasze wybrzeże od wrogich okrętów.

Czytaj także: Seahawk dozbrojony w pociski Kongsberga

Te ważące niemal 400 kg, prawie cztero-metrowe, manewrujące pociski o zasięgu przekraczającym 200 km. Na cel naprowadza je unikalna, pasywna głowica wykorzystująca nawigację GPS i wyrafinowane systemy lokalizujące na podczerwień. System naprowadzania NSM jest także przed zakłóceniami.

""

Fot./PGZ

radar.rp.pl

Rakieta jest dziś najnowszym pociskiem o cechach stealth na rynku, niezwykle trudnym do wykrycia. Skomputeryzowany system obserwacyjny głowicy bojowej zawiera bazę danych o okrętach, która pozwala identyfikować cele i zapobiegać pomyłkom, a także eliminować skutki działań obrony radioelektronicznej przeciwnika.

Czytaj także: Dwa wieki innowacji w przemyśle zbrojeniowym

Kongsberg podkreśla, że rakiety NSM – jako oręż fregat i okrętów patrolowych – zamówiła norweska marynarka. Amerykanie (Lockheed Martin) wybrali ją dla swego myśliwca najnowszej generacji F-35 Lightning II.

Utrzymanie gotowości bojowej priorytetem

– Stworzenie centrum serwisowego dla NSM pozwoli Wojskowym Zakładom Elektronicznym na zapewnienie zdolności remontowo-serwisowych i certyfikacji pocisków NSM w kraju. W ten sposób wyeliminujemy konieczność wysyłania ich za granicę. Zidentyfikowaliśmy również dodatkowe możliwości wykorzystania potencjału centrum w Zielonce. Chcemy go wykorzystać w innych projektach rakietowych z udziałem naszych spółek z Grupy PGZ – przyznaje Sebastian Chwałek, wiceprezes PGZ.

Czytaj także: Ralph Acaba: Pierwsze patrioty dla Polski już w produkcji

Oszczędny komunikat wiceprezesa Chwałka rozwija szef Wojskowych Zakładów Elektronicznych.  Przemysław Kowalczuk potwierdza, że punktem wyjścia do budowy fabryki rakiet pod Zielonką były zobowiązania offsetowe Kongsberga. WZE jest beneficjentem dwóch umów offsetowych z zawartych z producentem systemów NSM.

W ramach pierwszej umowy w spółce wybudowano i uruchomiono centrum wsparcia, serwisowania i zarządzania konfiguracją systemu NSM.

Druga umowa offsetowa zakładała powstanie infrastruktury służącej do tzw. mid-life upgrade (MLU). Za określeniem kryje się możliwość wykonywania okresowych przeglądów i ponownej certyfikacji pocisków rakietowych typu NSM. Mowa o pociskach będących na wyposażeniu Morskiej Jednostki Rakietowej.

Czytaj także System dowodzenia Wisłą zamówiony

To dlatego teraz norweski koncern pomoże wyposażyć nową fabrykę w nowoczesne linie technologiczne i specjalistyczny osprzęt. Tyle, że zapewnienie serwisu pocisków NSM i utrzymanie ich w gotowości bojowej będzie jedynie elementem budowania nowych rakietowych kompetencji WZE i całej grupy kapitałowej PGZ.

WZE wchodzą do „Wisły”

– Długo negocjowaliśmy z norweskimi partnerami możliwość przejmowania najnowszych technologii i uruchomienia produkcji rakietowych komponentów, które pozwolą uzyskać w kraju potencjał do rozwijania własnej broni precyzyjnego rażenia –  informuje prezes Kowalczuk.

Dodaje, że rakietowe know-how płynie do WZE także z USA. Inżynierowe z Zielonki są zaangażowani w realizację zobowiązań offsetowych amerykańskiego giganta zbrojeniowego Lockheed Martin w ramach programu „Wisła”. Lockheed wyposaży polskie przeciwrakietowe zestawy Patriot w kierowane pociski PAC-3 MSE.

Czytaj także: Wisła: Most do współpracy

Jak dowiedziała się „Rz” niektóre sekcje tych rakiet będą także powstawać w przyszłej fabryce w Zielonce. Nowy zakład będzie też dokonywał remontów i certyfikacji precyzyjnego uzbrojenia.

Podpisana w piątek, warta 30 mln zł umowa inwestycyjna, przewiduje budowę zespołu budynków wraz z wyposażeniem specjalnym pozwalających na produkcję, serwisowanie i certyfikację pocisków rakietowych.

Skok technologiczny w WZE w Zielonce

–  Dla WZE zaangażowanie się w tego typu przedsięwzięcie oznacza ustanowienie zdolności do produkcji pocisków NSM jak i innych pocisków rakietowych tej klasy. Zgodnie z podpisaną dziś umową inwestycja zostanie zakończona na przełomie 2019/2020 roku –zapowiada prezes i dyrektor naczelny Wojskowych Zakładów Elektronicznych.

Prezes Kowalczuk nie ma wątpliwości, że jego firma zajmująca się dotąd przede wszystkim komputeryzacją urządzeń pokładowych (np. nawigacyjnych) wyspecjalizowanych pojazdów wojskowych, cyfrową modernizacją systemów obrony przeciwlotniczej używanych w armii i m.in. rozwijaniem militarnych środków walki radioelektronicznej wkracza teraz w obszar zaawansowanych technologii związanych bronią precyzyjną.

Czytaj także: Radiolokacyjna Odra szykowana na wojnę

– Przejęcie know-how w zakresie produkcji i serwisowania pocisków rakietowych jest dla kadry i pracowników nie lada wyzwaniem. Oznacza konieczność zmiany mentalności. Jestem przekonany, że proces wdrażania kultury i organizacji pracy zgodnie ze standardami NATO wpłynie pozytywnie na rozwój firmy – mówi Przemysław Kowalczuk.

Umowa z wykonawcami została podpisana w piątek 31 maja. Nowa fabryka powstanie w na terenach Wojskowych Zakładów Elektronicznych w Zielonce. Będzie to inwestycja od podstaw – „green field”. Budowanie nowych, rakietowych kompetencji w WZE trwa bez specjalnego rozgłosu już od kilku lat.  To technologiczna firma z Zielonki została wybrana jako polski serwisowy „opiekun” kierowanych pocisków przeciwokrętowych NSM. Kupione na początku dekady od norweskiego Kongsberga stanowią  podstawowy utworzonej w 2015 r. Morskiej Jednostki Rakietowej.

Pozostało 90% artykułu

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl

Zyskaj dostęp do ekskluzywnych treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego