Realizacja pierwszej fazy programu Wisła wchodzi w następny etap. Na terenie Wojskowych Zakładów Elektronicznych w Zielonce przedstawiciele PGZ oraz Lockheed Martin podpisali umowę, która otwiera drogę do realizacji 15 zobowiązań offsetowych, jakie wziął na siebie amerykański gigant zbrojeniowy. Mowa przede wszystkim o przekazaniu zdolności do produkcji wybranych elementów pocisków PAC-3 MSE i wyrzutni. PGZ utworzy ponadto laboratorium do badań symulacyjnych pocisków rakietowych.

– Pokazujemy dzisiaj, że Polska Grupa Zbrojeniowa jest w pełni gotowa do absorpcji offsetu. Porozumienie z Lockheed Martin otwiera kolejny etap realizacji I fazy programu WISŁA. PGZ pozyskuje kompetencje pozwalające na wdrożenie zaawansowanych technologicznie rozwiązań, które rozwijają potencjał polskiego przemysłu obronnego. Dzisiejsze wydarzenie dowodzi, że efektem profesjonalnych, prowadzonych w dobrej wierze rozmów biznesowych jest porozumienie, z którego zadowolone są wszystkie strony  – powiedział Witold Słowik, Prezes Zarządu PGZ S.A.

– Jesteśmy zaszczyceni mogąc być tu dzisiaj, by wywiązać się z naszego zobowiązania i terminów wobec Ministerstwa Obrony Narodowej, poprzez podpisanie umów wdrożeniowych z polskim przemysłem zbrojeniowym – powiedział Jay Pitman, Wiceprezes ds. PAC-3 w firmie Lockheed Martin.

– Stworzyliśmy silne partnerstwo z PGZ i jej spółkami, i jesteśmy gotowi do realizacji projektów offsetowych programu WISŁA. Umowy są obopólnie korzystne i tworzą nowe możliwości dla wszystkich naszych spółek – mówił.

Czytaj także: System dowodzenia Wisłą zamówiony