PGZ negocjuje z amerykańskimi dostawcami przeciwlotniczego i przeciwrakietowego systemu Patriot szczegóły finalnej oferty na dostawę kilkudziesięciu pojazdów Jelcza. W przygotowaniu są także inne biznesowe umowy. PGZ wyznaczona przez rząd RP na głównego polskiego partnera przemysłowego firm z USA ma do odegrania ważną rolę już w pierwszej fazie realizacji programu „Wisła”.
Offset czyli obronne zdolności
Nie wszystkie przedsięwzięcia związane z kooperacją przy budowie tarczy średniego wynikają wprost ze zobowiązań offsetowych.
Planowane kontrakty, o charakterze kompensacyjnym, dotyczą niemal wyłącznie udostępnienia przez amerykańskie koncerny know-how, licencji i chronionych prawami autorskimi rozwiązań technologicznych. Dzięki nim polskim wojskowym nabycie niezbędnych kompetencji oraz umiejętności. Dzięki nim zyskamy zdolności związane z produkcją, naprawami i modernizacją rakietowego oręża. To oznacza przekazanie kompetencji do utrzymywanie zestawów Patriot w sprawności i gotowości bojowej.
Czytaj także: Raytheon: czas na zamówienie kolejnych baterii Patriotów
Kooperacyjne wyrzutnie
Jak poinformowała PGZ równolegle uzgadniane są także umowy kooperacyjne wynikające z zapowiedzi konkretnych zamówień, które strona amerykańska złoży w polskim przemyśle w ramach polsko – amerykańskiego kontraktu międzyrządowego. Aktualna zatem jest zadeklarowana przez amerykański przemysł obietnica alokacji 50 proc. wartości całego zamówienia dotyczącego programu „Wisła w polskim przemyśle obronnym.