Patrioty lądują w zbrojeniówce

Przemysłowa współpraca z Amerykanami przy patriotach nie ograniczy się do offsetu. Waszyngton obiecał, że postara się aby za połowę wartości wszystkich zamówień związanych z realizacją programu „Wisła” odpowiadały zakłady Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Publikacja: 07.03.2019 16:01

Przemysłowa współpraca z Amerykanami przy realizacji Programu Wisła nie ograniczy się do offsetu. Fo

Przemysłowa współpraca z Amerykanami przy realizacji Programu Wisła nie ograniczy się do offsetu. Fot/Raytheon

Foto: Przemysłowa współpraca z Amerykanami przy realizacji Programu Wisła nie ograniczy się do offsetu. Fot/Raytheon

PGZ negocjuje z amerykańskimi dostawcami  przeciwlotniczego i przeciwrakietowego systemu Patriot szczegóły finalnej oferty na dostawę kilkudziesięciu pojazdów Jelcza.  W przygotowaniu są także inne biznesowe umowy. PGZ wyznaczona przez rząd RP na głównego polskiego partnera  przemysłowego firm z USA  ma do odegrania ważną rolę już w pierwszej fazie realizacji programu „Wisła”.

Offset czyli obronne zdolności

Nie wszystkie przedsięwzięcia związane z kooperacją przy budowie tarczy średniego wynikają wprost ze zobowiązań offsetowych.

Planowane kontrakty, o charakterze kompensacyjnym, dotyczą niemal wyłącznie udostępnienia przez amerykańskie koncerny know-how, licencji i chronionych prawami autorskimi rozwiązań technologicznych. Dzięki nim polskim wojskowym nabycie niezbędnych kompetencji oraz umiejętności. Dzięki nim zyskamy zdolności związane z produkcją, naprawami i modernizacją rakietowego oręża. To oznacza przekazanie kompetencji do utrzymywanie zestawów Patriot w sprawności i gotowości bojowej.

Czytaj także: Raytheon: czas na zamówienie kolejnych baterii Patriotów

Kooperacyjne wyrzutnie

Jak poinformowała PGZ równolegle uzgadniane są także umowy kooperacyjne wynikające z zapowiedzi konkretnych zamówień, które strona amerykańska złoży w polskim przemyśle w ramach polsko – amerykańskiego kontraktu międzyrządowego. Aktualna zatem jest  zadeklarowana przez amerykański przemysł obietnica alokacji 50 proc.  wartości całego zamówienia  dotyczącego programu „Wisła w polskim przemyśle obronnym.

– W żadnym wypadku nie należy mylić tych przedsięwzięć z realizacją  zobowiązań offsetowych – zastrzega PGZ. Mowa o  produkcyjnych zleceniach wykonywanych na biznesowych zasadach. W tej formule, w krajowych spółkach  tworzących Konsorcjum „Wisła”, powstaną m.in. ważne komponenty systemu np. wszystkie wyrzutnie rakietowe dla polskich patriotów.

Czytaj także: Polska wyprodukuje rakiety do systemu Patriot

HSW na pierwszy ogień

John Baird, wiceszef koncernu Raytheon, odpowiedzialny w firmie za rakietowe kontrakty związane z programem „Wisła” w Polsce twierdzi, że po wyjaśnieniu proceduralnych niejasności dotyczących  transferu amerykańskich technologii do Polski, droga do podpisywania kolejnych umów przemysłowych ze spółkami PGZ wydaje się otwarta.

– W najbliższych tygodniach planujemy zawarcie kontraktu z Hutą Stalowa Wola. Mówimy m.in. o produkcji wyrzutni – oświadczył Baird w niedawnym wywiadzie dla „Radaru”. Prezes Baird nie ma wątpliwości, że inżynierowie z HSW podołają zadaniu.

– Zawczasu zrobiliśmy dokładny rekonesans we wszystkich zakładach typowanych do  uczestnictwa w programie „Wisła”.  Jestem pewien, że wasi fachowcy doskonale poradzą sobie z wykonaniem produktów oczekiwanej jakości. Zresztą niektóre komponenty rakietowego systemu już teraz powstają w Polsce. Nie ma problemu, by dostarczać je wszystkim członkom międzynarodowego klubu użytkowników zestawów Patriot.

Czytaj także: Rakietowe wyrzutnie Patriotów zrobi HSW

Offset w stronę długofalowej współpracy

– Produkty warszawskiego PIT-Radwaru i bydgoskiego Teldatu. Systemy identyfikacji swój-obcy (IFF) i routery. Przeszły pozytywnie ostre procedury kontroli jakości i certyfikację w USA – mówi Baird.

PGZ potwierdza, że już od wielu miesięcy w spółkach holdingu „tworzone są podstawy do przyjęcia i wykorzystania najnowszych technologii”. Przygotowania – w tym niezbędne inwestycje – mają też umożliwić przyszłą długofalową współpracę ze zbrojeniowymi gigantami z USA. Otwiera to „szansę na udział w globalnym łańcuchu dostaw czołowych na rynku światowym dostawców sprzętu wojskowego”.

Czytaj także: Polska wyprodukuje rakiety do systemu Patriot

PGZ negocjuje z amerykańskimi dostawcami  przeciwlotniczego i przeciwrakietowego systemu Patriot szczegóły finalnej oferty na dostawę kilkudziesięciu pojazdów Jelcza.  W przygotowaniu są także inne biznesowe umowy. PGZ wyznaczona przez rząd RP na głównego polskiego partnera  przemysłowego firm z USA  ma do odegrania ważną rolę już w pierwszej fazie realizacji programu „Wisła”.

Offset czyli obronne zdolności

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy