„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 22.12.2024 17:04 Publikacja: 07.12.2022 07:50
Foto: AdobeStock
Padały wzajemne oskarżenia, także wewnątrz samego rządu federalnego. Jedno jest pewne, obecna sytuacja to wynik kumulacji zaniedbań sięgających ponad dekadę wstecz. Natomiast wojna na Ukrainie obnażyła kryzys Bundeswehry w jego całej rozciągłości.
29 listopada portal Deutschlandfunk (DLF), czyli pierwszego programu publicznego państwowego niemieckiego radia (Deutschlandradio), zamieścił wywiad z płk. André Wüstnerem, przewodniczącym Niemieckiego Związku Sił Zbrojnych (Deutsche BundeswehrVerband e.V., DBwV), apolitycznej społecznej organizacji skupiającej żołnierzy i oficerów służby czynnej, rezerwistów, tych w stanie spoczynku, ale i cywilów, zaangażowanych w popieranie Bundeswehry. Do DBwV należy ponad 200 000 osób. Wüstner powiedział, że koniecznie trzeba przyspieszyć dostawy uzbrojenia i sprzętu dla Bundeswehry, przede wszystkim od strony proceduralnej. Obecny model, w którym ceni się perfekcyjność, powinien ustąpić modelowi zorientowanemu na szybkość dostaw. Gdyż obecny system powoduje, że w każdej kategorii uzbrojenia i wyposażenia Bundeswehrze czegoś brakuje. Aby to zobrazować przykładem, Wüstner powiedział, że obecnie Bundeswehrze brakuje amunicji o wartości 20-30 mld euro! Miliardów, nie milionów. Samej amunicji, nie chodzi o statki powietrzne, okręty czy wozy bojowe i inne złożone systemu uzbrojenia, drogie z definicji.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, zatwierdził umowę ramową na dostawy nowych pojazdów dla Wojska Polskiego.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, poinformował, że Rada Modernizacji Technicznej zatwierdziła projekt cięższego niż bwp Borsuk wozu.
MON zamawia w HSW ponad tysiąc nowych bojowych wozów piechoty Borsuk. Skonstruowane w kraju, uzbrojone i wyposażone w zaawansowaną elektronikę zwiastują w armii rewolucję.
Rząd zdecydował o znaczącym podniesieniu potencjału artyleryjskiej zbrojowni HSW. Premier Morawiecki zapowiedział dokapitalizowanie huty i innych zbrojeniowych firm z Podkarpacia.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, podpisał aneks do umowy na dostawy kolejnej partii karabinków MSBS Grot.
Nest Lease, to nowy gracz na polskim rynku leasingowym, będący częścią grupy Nest Bank. Firma powstała w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie mikro i małych przedsiębiorców na elastyczne i nowoczesne rozwiązania finansowe. Dzięki zaawansowanej technologii i indywidualnemu podejściu, Nest Lease planuje w ciągu dwóch lat wejść do grona dziesięciu największych firm leasingowych w Polsce. W rozmowie z Lechem Stabiszewskim, pełniącym funkcję p.o. prezesa zarządu Nest Leasing S.A., przyglądamy się strategii i ofercie Spółki oraz trendom w branży leasingowej.
Pion śledczy Instytutu Pamięci Narodowej oskarżył dwóch sędziów Sądu Marynarki Wojennej oraz prokuratora wojskowego z Wrocławia za działania podejmowane wobec działaczy opozycji demokratycznej po wprowadzeniu stanu wojennego.
Resort spraw zagranicznych stworzył komórkę, która jest odpowiedzialna za komunikację strategiczną, a przede wszystkim ma reagować na rosyjską dezinformację.
Dopiero po publikacji w „Rzeczpospolitej” Ministerstwo Obrony Narodowej obiecuje, że ruszą wypłaty dla właścicieli budynków, które zostały uszkodzone w czasie niskiego przelotu samolotu bojowego MiG-29 w pobliżu Malborka.
Na Morzu Bałtyckim mamy do czynienia z aktami terrorystycznymi. Trwa wojna hybrydowa – mówi wiceadmirał Krzysztof Jaworski, dowódca Centrum Operacji Morskich.
Na Morzu Bałtyckim trwa już wojna hybrydowa, mamy do czynienia z aktami terrorystycznymi – mówi wiceadmirał Krzysztof Jaworski, dowódca Centrum Operacji Morskich.
Prezydencki minister Jacek Siewiera postuluje, by utworzyć ministerstwo zajmujące się wyłącznie polityką zbrojeniową
Nowy komisarz UE ds. obrony, Andrius Kubilius stwierdził w wywiadzie dla agencji AFP, że w związku z zagrożeniem ze strony Rosji Unia Europejska powinna zainwestować 500 mld euro w ciągu 10 lat w zwiększenie produkcji sprzętu wojskowego.
Rosyjska armia traci co miesiąc na Ukrainie więcej czołgów i haubic, niż są w stanie wyprodukować jej fabryki. Produkcja nowych czołgów stanęła z braku zachodnich komponentów, odciętych przez sankcje. Kończą się też zapasy starego sowieckiego wyposażenia.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas