Reklama
Rozwiń

Kanibalizacja pożera US Navy i US Marine Corps

Jak donosi branżowy amerykański portal „Defence One", w US Navy rośnie proceder utrzymywania sprawności sprzętu poprzez kanibalizację części. Dotyczy to zarówno okrętów, jak i statków powietrznych używanych przez lotnictwo US Navy i US Marine Corps.

Publikacja: 07.06.2022 09:45

Mechanik pokładowy podczas prac serwisowych przy głowicy wirnika głównego śmigłowca MH-60S Seahawk w

Mechanik pokładowy podczas prac serwisowych przy głowicy wirnika głównego śmigłowca MH-60S Seahawk w hangarze lotniskowca USS Nimitz (CVN 68).

Foto: US Navy/MC2 Jason Behnke

Defence One relacjonuje ostatnie posiedzenie podkomisji obronnej ds. przyznawania funduszy (defense appropriations subcommittee) Senatu Stanów Zjednoczonych. W jej trakcie jej przewodniczący, demokratyczny senator Jon Tester, prosił adm. Mike'a Gildaya (szef operacji morskich US Navy) i gen. Davida Bergera (szef sztabu US Marine Corps), aby wyjaśnili, dlaczego te rodzaje Sił Zbrojnych Stanów Zjednoczonych usunęły z listy priorytetowych wydatków w tegorocznym budżecie obronnym komplety części zamiennych m.in. do okrętów, a także do pokładowych myśliwców wielozadaniowych rodziny Boeing F/A-18, pokładowych śmigłowców Sikorsky MH-60S Seahawk i innych. Tester przywołał przypadek katastrofy lotniczej, w wyniku której w 31 sierpnia 2021 r. utracono MH-60S wraz ze wszystkimi pięcioma osobami znajdującymi się na jego pokładzie. Śledztwo wykazało, że zawiódł jeden z węży amortyzatora wirnika głównego (taki amortyzator zapobiega nadmiernym wibracjom, a także wystąpieniu rezonansu ziemnego przy lądowaniu – feralny MH-60S rozbił się właśnie przy podchodzeniu do lądowania). Tester powiedział, że chodziło o część kosztującą ok. 100 000 dolarów, której usterka skończyła się tak tragicznym wypadkiem. Dlatego, jak powiedział Tester, nie rozumie priorytetów budżetowych US Navy i US Marine Corps, skoro nie ma wśród nich zapewnienia bezpiecznej eksploatacji sprzętu.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego