Kanibalizacja pożera US Navy i US Marine Corps

Jak donosi branżowy amerykański portal „Defence One", w US Navy rośnie proceder utrzymywania sprawności sprzętu poprzez kanibalizację części. Dotyczy to zarówno okrętów, jak i statków powietrznych używanych przez lotnictwo US Navy i US Marine Corps.

Publikacja: 07.06.2022 09:45

Mechanik pokładowy podczas prac serwisowych przy głowicy wirnika głównego śmigłowca MH-60S Seahawk w

Mechanik pokładowy podczas prac serwisowych przy głowicy wirnika głównego śmigłowca MH-60S Seahawk w hangarze lotniskowca USS Nimitz (CVN 68).

Foto: US Navy/MC2 Jason Behnke

Defence One relacjonuje ostatnie posiedzenie podkomisji obronnej ds. przyznawania funduszy (defense appropriations subcommittee) Senatu Stanów Zjednoczonych. W jej trakcie jej przewodniczący, demokratyczny senator Jon Tester, prosił adm. Mike'a Gildaya (szef operacji morskich US Navy) i gen. Davida Bergera (szef sztabu US Marine Corps), aby wyjaśnili, dlaczego te rodzaje Sił Zbrojnych Stanów Zjednoczonych usunęły z listy priorytetowych wydatków w tegorocznym budżecie obronnym komplety części zamiennych m.in. do okrętów, a także do pokładowych myśliwców wielozadaniowych rodziny Boeing F/A-18, pokładowych śmigłowców Sikorsky MH-60S Seahawk i innych. Tester przywołał przypadek katastrofy lotniczej, w wyniku której w 31 sierpnia 2021 r. utracono MH-60S wraz ze wszystkimi pięcioma osobami znajdującymi się na jego pokładzie. Śledztwo wykazało, że zawiódł jeden z węży amortyzatora wirnika głównego (taki amortyzator zapobiega nadmiernym wibracjom, a także wystąpieniu rezonansu ziemnego przy lądowaniu – feralny MH-60S rozbił się właśnie przy podchodzeniu do lądowania). Tester powiedział, że chodziło o część kosztującą ok. 100 000 dolarów, której usterka skończyła się tak tragicznym wypadkiem. Dlatego, jak powiedział Tester, nie rozumie priorytetów budżetowych US Navy i US Marine Corps, skoro nie ma wśród nich zapewnienia bezpiecznej eksploatacji sprzętu.

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego