Aktualizacja: 15.11.2024 05:51 Publikacja: 06.05.2022 14:22
Turcja ma szanse na uzyskanie zgody amerykańskiej administracji na modernizację części samolotów F-16C/D i zakup 40 fabrycznie nowych maszyn F-16 Block 70.
Foto: Łukasz Pacholski
Jednym z elementów może być zgoda na sprzedaż do Turcji nowych wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin F-16 Block 70.
Oficjalne zapytanie ofertowe w tej sprawie zostało przesłany Waszyngtonowi w październiku ubiegłego roku. Początkowo wydawało się, że względu na kryzys dyplomatyczny, związane z zakupem przez Turcję rakietowego systemu przeciwlotniczego S-400 w Rosji, wniosek zostanie odrzucony. Po rosyjskiej agresji na Ukrainę postawa Turcji sprawia jednak, że notowania tego państwa wśród sojuszników z NATO systematycznie rosną. Ankara sukcesywnie dostarcza Kijowowi nowy sprzęt i amunicję (m.in. bezzałogowe aparaty latające Bayraktar TB2). O ile wznowienie kontraktu na dostawę samolotów F-35A wydaje się póki co niemożliwe, to kongresmeni wskazują, że w charakterze nagrody za swoją postawę, Ankara może liczyć na zatwierdzenie dwóch innych wniosków eksportowych. Pierwszy dotyczy sprzedaży pakietów modernizacyjnych do części już używanych F-16C/D, zaś drugi 40 fabrycznie nowych samolotów w standardzie Block 70.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, zatwierdził umowę ramową na dostawy nowych pojazdów dla Wojska Polskiego.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, poinformował, że Rada Modernizacji Technicznej zatwierdziła projekt cięższego niż bwp Borsuk wozu.
MON zamawia w HSW ponad tysiąc nowych bojowych wozów piechoty Borsuk. Skonstruowane w kraju, uzbrojone i wyposażone w zaawansowaną elektronikę zwiastują w armii rewolucję.
Rząd zdecydował o znaczącym podniesieniu potencjału artyleryjskiej zbrojowni HSW. Premier Morawiecki zapowiedział dokapitalizowanie huty i innych zbrojeniowych firm z Podkarpacia.
Samochód elektryczny znakomicie współpracuje z instalacją fotowoltaiczną, a uzupełnianie energii w akumulatorze przy pomocy domowych ładowarek jest nie tylko wygodne i tanie, ale też ekologiczne i przewidywalne.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, podpisał aneks do umowy na dostawy kolejnej partii karabinków MSBS Grot.
Hiszpanie udowodnili, że niezawodność i stabilny rozwój są kluczem do zaufania, jakim obie marki darzą klienci.
Dziś w skarżyskiej spółce Mesko powinno zostać podpisane porozumienie dotyczące sprzedaży piorunów w ramach unijnego programu EDIRPA. Ale firma ma problemy z terminową realizacją dostaw.
Polacy są sceptyczni wobec wyboru, którego dokonali niedawno Amerykanie. Nie mają pewności, czy Donald Trump jako 47. prezydent USA poprawi bezpieczeństwo Polski.
Liczba chętnych do służby wojskowej wzrasta, nie wszyscy jednak od razu są przez armię wcielani do służby zawodowej.
Już realizowane i zapowiadane programy rządowe dokapitalizowania przemysłu obronnego mają wartość prawie 10 mld zł. Jednak nawet jeśli uda się je zrealizować, to na efekty przyjdzie czekać kilka lat.
– Komunikujemy sprawy jasno: jeśli nas zaatakujecie, będziemy walczyć o każdy centymetr naszego terytorium – mówi generał Wiesław Kukuła, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.
Dlaczego spada liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusią? Wojsko wdrożyło nowy sposób działania, a bariera staje się w większym stopniu nie do przebycia, bo pokonując ją, można wpaść w niebezpieczną pułapkę.
Zamiast lamentować nad wygraną Donalda Trumpa i snuć obawy dotyczące naszego bezpieczeństwa, warto spojrzeć między Bug a Odrę i odpowiedzieć sobie na pytanie, czy my sami na pewno dobrze wypełniamy własne zobowiązania w sferze bezpieczeństwa. A tu można mieć wątpliwości.
Większość europejskich aliantów stawia na pojazdy niemiecko-francuskiego koncernu KNDS. Polska poszła inną drogą.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas