Pierwsze Dassault Rafale wylądowały w Grecji

Pierwszych sześć wielozadaniowych samolotów bojowych Dassault Rafale F3R wylądowało w bazie Greckich Sił Powietrznych w Tanagrze. Były wśród nich dwa egzemplarze dwumiejscowe Rafale DG (nr 401 i 402) oraz cztery jednomiejscowe EG (nr 410, 411, 412 i 413).

Publikacja: 21.01.2022 16:08

Zakup myśliwców Rafale pozwoli greckim wojskom lotniczym na uzyskanie przewagi technicznej w powietr

Zakup myśliwców Rafale pozwoli greckim wojskom lotniczym na uzyskanie przewagi technicznej w powietrzu nad lotnictwem Turcji, sąsiada, z którym relacje nie układają się zbyt dobrze. Na zdjęciu pierwszych sześć greckich Rafale przed wylotem z Istres.

Foto: Dassault

Wszystkie maszyny były wcześniej eksploatowane przez francuskie Armée de l'air et de l'espace. Samoloty przeleciały bezpośrednio z Istres we Francji, gdzie szkoliło się na nich pierwszych ośmiu greckich pilotów. W trakcie lotu dostawczego maszyny zaprezentowały się w szyku nad stolicą kraju Atenami, w tym w przelocie nad Akropolem.

Zakup nowych myśliwców został ogłoszony 12 września 2020 r. przez premiera Grecji i potwierdzony tego samego dnia przez francuskiego producenta. Podpisany w styczniu 2021 r. kontrakt o wartości 2,3 miliarda EUR (w tym 1,7 mld za samoloty) dotyczył zakupu 18 maszyn reprezentujących standard F3R, 12 używanych i sześciu fabrycznie nowych. Cztery samoloty będą dwumiejscowe, pozostałych 14 jednomiejscowych.

Pozostało 81% artykułu

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl

Zyskaj dostęp do ekskluzywnych treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Cykl Partnerski
Przejście do nowej energetyki musi być bezpieczne
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego