Sky Sabre z pociskami CAMM na pierwszych posterunkach Royal Artillery

Wojska Lądowe Wielkiej Brytanii rozpoczęły wprowadzanie do jednostek obrony przeciwlotniczej nowy zintegrowany, mobilny system opl wykorzystujący precyzyjne rakiety z rodziny CAMM (Common Anti-Air Modular Missiles) proponowane obecnie w polskim programie tarczy powietrznej krótkiego zasięgu Narew przez firmę MBDA.

Publikacja: 31.12.2021 13:45

Sky Sabre z pociskami CAMM na pierwszych posterunkach Royal Artillery

Foto: materiały prasowe

Producent zestawów Sky Sabre, które na posterunkach bojowych zastąpią starszy broniący od niemal półwiecza brytyjskiego nieba system Rapier - podkreśla wyjątkowe możliwości nowej broni.

Jim Price, wiceprezes firmy MBDA na Europę zachwala, że nowy oręż który trafia właśnie do arsenałów w jednostkach przeciwlotniczych Royal Artillery dzięki precyzyjnym pociskom CAMM to broń zupełnie nowej generacji należąca do „światowej czołówki techniki wykorzystywanej w przeciwlotniczych systemach naziemnych".

Zdaniem brytyjskich artylerzystów , którzy dopiero poznają wszystkie możliwości nowego systemu dzięki wyjątkowym cechom - szybkości, precyzji, wykrywaniu celów i skuteczności działania Sky Sabre jest w stanie zapewnić wojskom lądowym skokową poprawę zdolności obrony powietrznej średniego zasięgu.

Pożegnanie Rapierów

Sky Sabre zastępuje system Rapier, który niedawno zaczął piątą dekadę służby w brytyjskim wojsku. Zestawy Rapier zapewniały bezpieczeństwo w Kuwejcie, na południowym Atlantyku i podczas igrzysk olimpijskich w Londynie w 2012 roku.

Nowy oręż opl trafił do 16 Pułku Przeciwlotniczego (16 Regiment Royal Artillery), będącego jednostką 7 Grupy Obrony Powietrznej (7 Air Defence Group), z siedzibą w Baker Barracks na wyspie Thorney na południowym wybrzeżu UK. Żołnierze pułku rozpoczęli właśnie intensywne szkolenia umożliwiające przezbrojenie jednostki z Rapierów na nowy sprzęt.

Major Tim Oakes, starszy oficer ds. szkolenia i jedna z kluczowych osób wdrażających system, powiedział: „Sky Sabre jest tak dokładny i szybki, że trafia w obiekt wielkości piłki tenisowej poruszający się z prędkością kilkukrotnie większą niż dźwięk. Może kontrolować lot jednocześnie 24 pocisków, naprowadzając je na 24 oddzielnych celów. To niesamowita zdolność".

System dostarczany za pośrednictwem resortowej agencji Defence Equipment and Support składa się z trzech oddzielnych komponentów, które na polu walki mogą działać w odległości do 15 km od siebie.

Broń stworzona do działania w sieci

Oczami i uszami Sky Sabre jest trójwspółrzędna stacja radiolokacyjna średniego zasięgu Giraffe Agile Multi Beam 3D. Jej antena obraca się na szczycie wysuwanego masztu, co pozwala na wyniesienie jej ponad linię drzew i inne przeszkody w celu namierzenia i lokalizacji nisko lecących wrogich obiektów. Ulepszony, zaawansowany i sprawdzony radar obserwuje przestrzeń w promieniu 360 stopni na odległości 120 km.

Drugim elementem, będącym sercem całego systemu, jest pakiet zarządzania walką i rozpoznaniem. W istocie jest to centrum dowodzenia i kontroli. Łączy ono stację radiolokacyjną z pociskami i kieruje je do celu. Wykorzystuje przy tym taktyczne łącze wymiany danych (Link 16), które pozwala Sky Sabre dzielić się informacjami z okrętami Royal Navy, samolotami Royal Air Force i siłami sojuszników. Oznacza to, że zintegrowany system może uczestniczyć w narodowych operacjach połączonych lub bezpośrednio współdziałać w warunkach bojowych z rozwiniętymi wojskami i artylerią krajów NATO.

Trzeci komponent to inteligentna wyrzutnia Land Ceptor i sam pocisk rakietowy. Rakiety CAMM o masie 99 kg każda są dwukrotnie cięższe od Rapierów i mają trzykrotnie większy zasięg. Mogą rozwinąć prędkość 3700 km/h i niszczyć myśliwce, bezzałogowe statki powietrzne, a nawet naprowadzane laserowo bomby precyzyjne.

8 pocisków, unikalna wyrzutnia

Na mobilnej wyrzutni w kontenerach startowych mieści się osiem pocisków, wystrzeliwanych w unikalny, wielokierunkowy sposób, co znacznie zmniejsza jej sygnaturę ( wykrywalność) , czyniąc z wyrzutni trudniejszy cel dla przeciwnika. Czas załadowania kolejnej jednostki ognia (8 rakiet) na wyrzutnię jest krótszy o połowę od czasu ponownego uzbrojenia wyrzutni Rapier.

CAMM w systemie Sky Sabre to ta sama rakieta, która jest używana na okrętach (w systemie Sea Ceptor) Royal Navy i ma wspólne komponenty z rakietą ASRAAM stanowiącą uzbrojenie myśliwców Królewskich Sił Powietrznych. Ta unifikacja pocisków upraszcza logistykę i przysparza wojsku znacznych oszczędności.

Dowódca 16 Pułku Przeciwlotniczego ppłk Chris Lane, nie ma wątpliwości : - „Będziemy w stanie konkurować z sojusznikami i mierzyć się z najtrudniejszymi przeciwnikami. Sky Sabre zapewnia nam zdolności, których wcześniej nie mieliśmy. Nowe rakiety z nową wyrzutnią i unowocześnionym radarem lokują nas w czołówce użytkowników systemów naziemnej obrony powietrznej".

Royal Artillery już planuje wprowadzanie kolejnych systemów opartych na Sky Sabre we wszystkich strategicznie ważnych regionach wymagających zaawansowanej przeciwlotniczej osłony. Oznacza to, że można spodziewać się ich wykorzystania na całym świecie, podobnie jak Rapierów, które będą teraz stopniowo wycofywane z brytyjskich jednostek.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego