Niemcy i Norwegia wspólnie kupują pociski NSM

Niemieckie Federalne Biuro ds. Wyposażenia, Technologii Informatycznych i Wsparcia Eksploatacji i norweska agencja Forsvarsmateriell zakupiły kierowane pociski przeciwokrętowe typu Naval Strike Missile (NSM) Block 1A.

Publikacja: 14.07.2021 15:42

Niemcy i Norwegia wspólnie kupują pociski NSM

Foto: Niemiecka marynarka wojenna otrzyma nową wersję pocisków przeciwokrętowych NSM. Fot./Kongsberg Defence and Aerospace.

Współpracę Republiki Federalnej Niemiec i Królestwa Norwegii w tym zakresie organizuje wspólne biuro programowe, zlokalizowane w Bergen, zatrudniające pracowników norweskich i niemieckich.

Czytaj także: Niemcy i Norwegowie wspólnie zamówili nowe okręty podwodne

Oprócz samych pocisków, zamówienie dotyczy towarzyszących systemów startowych i wszystkich akcesoriów wymaganych do efektywnego działania. System uzbrojenia powinien być gotowy do użycia na pierwszych niemieckich fregatach od połowy lat 20. Umowa bilateralna o współpracy obejmuje też wspólny zakup konwencjonalnych okrętów podwodnych typu 212 CD (common design) dla obydwu flot. Czterech dla norweskiej i dwóch dla niemieckiej.

Rakietowy system przeciwokrętowy NSM Block 1A jest rozwinięciem znanych w Polsce pocisków NSM, stanowiących uzbrojenie Morskiej Jednostki Rakietowej im. kmdr. Zbigniewa Przybyszewskiego. Dzięki jego użyciu niemiecka marynarka wojenna będzie mogła zwalczać zarówno obiekty nawodne, jak i lądowe. Jest zoptymalizowany do precyzyjnych ataków na cele morskie w pobliżu wybrzeża i ważne nieruchome lądowe, w tym silnie bronione.

"Pocisk przeciwokrętowy NSM. Fot./Kongsberg Defence and Aerospace."

Pocisk przeciwokrętowy NSM. Fot./Kongsberg Defence and Aerospace.

Foto: radar.rp.pl

NSM będzie nowością dla Deutsche Marine, która obecnie eksploatuje ciężkie pociski przeciwokrętowe Saab/Diehl Defence RBS15 Mk3. Ponadto w użyciu ma jeszcze stare pociski przeciwokrętowe Boeing RGM-84 Harpoon. NSM-y zastąpią te ostatnie na fregatach typów 124 i 125. W przyszłości trafią na planowane do budowy jednostki typu 126.

Czytaj także: Ponad 6 miliardów euro na nowe okręty dla Deutsche Marine

Po wycofaniu starych amerykańskich rakiet, Deutsche Marine będzie miała do dyspozycji wyłącznie RBS-y i NSM-y. Tak samo jak Marynarka Wojenna RP. Taka kombinacja uniwersalnych pocisków, wykorzystujących odmienne systemy naprowadzania ‒ bezwładnościowy i pasywny optoelektroniczny w NSM oraz bezwładnościowy i aktywny radiolokacyjny w RBS15 ‒ pozwala optymalnie dobierać uzbrojenie do sytuacji, rodzaju atakowanego obiektu i warunków hydrometeorologicznych.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Materiał Promocyjny
Berlingo VAN od 69 900 zł netto
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Materiał Promocyjny
Warunki rozwoju OZE w samorządach i korzyści z tego płynące
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście