Reklama
Rozwiń

Ćwiczenia BALTOPS 50 – okręty wyszły na Bałtyk

Z portu w Gdyni wyszły zagraniczne okręty uczestniczące w jubileuszowych, 50. już ćwiczeniach morskich BALTOPS.

Publikacja: 09.06.2021 14:46

Ćwiczenia BALTOPS 50 – okręty wyszły na Bałtyk

Foto: Amerykański niszczyciel Roosevelt. Fot./Andrzej Nitka

Ze względu na zagrożenie epidemiologiczne związane z pandemią COVID-19, faza portowa ćwiczeń została znacznie skrócona, zaś okręty koncentrowały się w kilku, a nie jak dotychczas w jednym porcie.

W związku z tym do Gdyni zawinęło tylko pięć zagranicznych okrętów. Dodatkowo jeden zakotwiczył na redzie.

Czytaj także: Co dalej z Dywizjonem Okrętów Podwodnych Marynarki Wojennej?

Były to: amerykański niszczyciel Roosevelt (DDG 80), niemiecka fregata Sachsen (F 219), włoska fregata Antonio Marceglia (F 597), niemiecka korweta Ludwigshafen am Rhein (F 264) i fiński stawiacz min Hämeenmaa (02). Ponadto na redzie gdyńskiego portu kotwiczyła szwedzka korweta Karlstad (K 35).

Założeniem ćwiczenia BALTOPS jest prowadzenie w rejonie Morza Bałtyckiego międzynarodowej operacji morsko-powietrzno-lądowej z użyciem sił oraz środków państw NATO i partnerskich w ramach artykułu V Traktatu Waszyngtońskiego. W tegorocznych manewrach weźmie udział ok. 40 okrętów, 60 samolotów i 4000 żołnierzy z 16 państw NATO i dwóch państw partnerskich (Belgii, Kanady, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Niemiec, Włoch, Łotwy, Litwy, Królestwa Niderlandów, Norwegii, Polski, Hiszpanii, Szwecji, Turcji, Wielki Brytanii i Stanów Zjednoczonych Ameryki).

Po raz pierwszy BALTOPS będzie dowodzony przez dowódcę Morskich Sił Uderzeniowych i Wsparcia NATO (STRIKFORNATO, Naval Striking and Support Forces NATO) nie z pokładu okrętu, lecz z jego kwatery w miejscowości Oeiras w pobliżu Lizbony. Natomiast siły amerykańskie, tj. 2. Ekspedycyjna Grupa Uderzeniowa ESG-2 (Expeditionary Strike Group 2) i 2. Ekspedycyjna Brygada Piechoty Morskiej (II Marine Expeditionary Brigade) będą dowodzone z pokładu amerykańskiego okrętu dowodzenia Mount Whitney (LCC 20).

Czytaj także: Trałowiec ORP Czajka na ćwiczeniach Open Spirit 21

Ćwiczenie BALTOPS 50 podzielono na dwie fazy. Pierwsza zakłada szkolenie na morzu ‒ combat enhancement training (CET) i force integration training (FIT), a druga ćwiczenia taktyczne (tactical exercise – TACEX). W ciągu pierwszych sześciu dni ćwiczeń (faza CET/FIT) okręty i samoloty działać będą głównie w rejonie Cieśnin Duńskich, koncentrując się na operacjach morskich mających zapewnić dostęp i swobodę żeglugi na Morzu Bałtyckim. Następnie uczestniczące w ćwiczeniach jednostki przemieszczą się na wschód. Manewry zakończy się fazą TACEX obejmująca elementy projekcji siły na ląd podczas demonstracyjnej operacji desantowej na litewskim wybrzeżu. W ramach tej fazy dowódcy mają większą swobodę w prowadzeniu własnych założeń taktycznych, co ma na celu lepsze odwzorowanie działań w rzeczywistych realiach. Tegoroczne ćwiczenia BALTOPS zakończą się 18 czerwca, tradycyjnie w Kilonii.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku