Ćwiczenia BALTOPS 50 – okręty wyszły na Bałtyk

Z portu w Gdyni wyszły zagraniczne okręty uczestniczące w jubileuszowych, 50. już ćwiczeniach morskich BALTOPS.

Publikacja: 09.06.2021 14:46

Ćwiczenia BALTOPS 50 – okręty wyszły na Bałtyk

Foto: Amerykański niszczyciel Roosevelt. Fot./Andrzej Nitka

Ze względu na zagrożenie epidemiologiczne związane z pandemią COVID-19, faza portowa ćwiczeń została znacznie skrócona, zaś okręty koncentrowały się w kilku, a nie jak dotychczas w jednym porcie.

W związku z tym do Gdyni zawinęło tylko pięć zagranicznych okrętów. Dodatkowo jeden zakotwiczył na redzie.

Czytaj także: Co dalej z Dywizjonem Okrętów Podwodnych Marynarki Wojennej?

Były to: amerykański niszczyciel Roosevelt (DDG 80), niemiecka fregata Sachsen (F 219), włoska fregata Antonio Marceglia (F 597), niemiecka korweta Ludwigshafen am Rhein (F 264) i fiński stawiacz min Hämeenmaa (02). Ponadto na redzie gdyńskiego portu kotwiczyła szwedzka korweta Karlstad (K 35).

Założeniem ćwiczenia BALTOPS jest prowadzenie w rejonie Morza Bałtyckiego międzynarodowej operacji morsko-powietrzno-lądowej z użyciem sił oraz środków państw NATO i partnerskich w ramach artykułu V Traktatu Waszyngtońskiego. W tegorocznych manewrach weźmie udział ok. 40 okrętów, 60 samolotów i 4000 żołnierzy z 16 państw NATO i dwóch państw partnerskich (Belgii, Kanady, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Niemiec, Włoch, Łotwy, Litwy, Królestwa Niderlandów, Norwegii, Polski, Hiszpanii, Szwecji, Turcji, Wielki Brytanii i Stanów Zjednoczonych Ameryki).

Po raz pierwszy BALTOPS będzie dowodzony przez dowódcę Morskich Sił Uderzeniowych i Wsparcia NATO (STRIKFORNATO, Naval Striking and Support Forces NATO) nie z pokładu okrętu, lecz z jego kwatery w miejscowości Oeiras w pobliżu Lizbony. Natomiast siły amerykańskie, tj. 2. Ekspedycyjna Grupa Uderzeniowa ESG-2 (Expeditionary Strike Group 2) i 2. Ekspedycyjna Brygada Piechoty Morskiej (II Marine Expeditionary Brigade) będą dowodzone z pokładu amerykańskiego okrętu dowodzenia Mount Whitney (LCC 20).

Czytaj także: Trałowiec ORP Czajka na ćwiczeniach Open Spirit 21

Ćwiczenie BALTOPS 50 podzielono na dwie fazy. Pierwsza zakłada szkolenie na morzu ‒ combat enhancement training (CET) i force integration training (FIT), a druga ćwiczenia taktyczne (tactical exercise – TACEX). W ciągu pierwszych sześciu dni ćwiczeń (faza CET/FIT) okręty i samoloty działać będą głównie w rejonie Cieśnin Duńskich, koncentrując się na operacjach morskich mających zapewnić dostęp i swobodę żeglugi na Morzu Bałtyckim. Następnie uczestniczące w ćwiczeniach jednostki przemieszczą się na wschód. Manewry zakończy się fazą TACEX obejmująca elementy projekcji siły na ląd podczas demonstracyjnej operacji desantowej na litewskim wybrzeżu. W ramach tej fazy dowódcy mają większą swobodę w prowadzeniu własnych założeń taktycznych, co ma na celu lepsze odwzorowanie działań w rzeczywistych realiach. Tegoroczne ćwiczenia BALTOPS zakończą się 18 czerwca, tradycyjnie w Kilonii.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Materiał Promocyjny
Jak wygląda nowoczesny leasing
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Materiał Partnera
Kroki praktycznego wdrożenia i operowania projektem OZE w wymiarze lokalnym
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście