Ruszają prace nad laserem dla US Army

Firma Dynetics będzie odpowiedzialna za budowę pierwszego lasera o mocy 100 kilowatów przeznaczonego dla Sił Lądowych Stanów Zjednoczonych.

Publikacja: 17.05.2019 10:01

Koncepcyjna wizja systemu laserowego o mocy 100 kW montowanego na trzyosiowym samochodzie ciężarowym

Koncepcyjna wizja systemu laserowego o mocy 100 kW montowanego na trzyosiowym samochodzie ciężarowym przystosowanym do poruszania się w trudnym terenie. Fot./Lockheed Martin

Foto: Koncepcyjna wizja systemu laserowego o mocy 100 kW montowanego na trzyosiowym samochodzie ciężarowym przystosowanym do poruszania się w trudnym terenie. Fot./Lockheed Martin

Umowa, którą podpisano 15 maja, warta jest 130 mln dol. Porozumienie zakłada opracowanie systemu laserowego o mocy, którą eksperci określają już jako dostatecznie dużą by klasyfikować takie urządzenie jako pełnoprawna broń, a nie jedynie jako kolejną platformę badawczo-rozwojową. Zamawiającym jest US Army Space and Missile Defense Command/Army Forces Strategic Command’s (USASMDC/ARSTRAT), a urządzenie otrzymało nazwę High Energy Laser Tactical Vehicle Demonstrator (HEL TVD).

Dynetics jest głównym wykonawcą programu i odpowiada za integrację i testy podzespołów. Zespół firm, które wezmą udział w budowie urządzenia, jest jednak znacznie większy. Wśród nich znalazł się Lockheed Martin od dawna inwestujący w programy laserowe. Firma dostarczyła US Army laser o mocy 60kW. Firma będzie odpowiedzialna za integrację systemu laserowego, dostawę podsystemów, optymalizację osiągów modułu laserowego, systemów zasilania i chłodzenia oraz interfejsów używanych przez operatorów urządzenia.

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl

Zyskaj dostęp do ekskluzywnych treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Cykl Partnerski
Przejście do nowej energetyki musi być bezpieczne
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego