W Stanach Zjednoczonych sporym zaskoczeniem było ogłoszenie wstępnej gotowości operacyjnej przez pokładową wersję F-35 C, opracowaną na potrzeby US Navy. Jeszcze do niedawna zakładano, że decyzja w tej sprawie zapadnie dopiero po zakończeniu testów operacyjnych. Planowano, że nastąpi w październiku tego roku.  Decyzja poprzedziła certyfikację dywizjonu VFA-147 Argonauts z bazy NAS Lemoore w Kalifornii, który przeszedł ćwiczenia na pokładzie lotniskowca USS Carl Vinson. Dysponuje on 10 samolotami odmiany Block 3F i komponentami wsparcia pozwalającymi na realizację zadań operacyjnych. US Navy jest ostatnim rodzajem sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych, które podjęły decyzję o ogłoszeniu wstępnej gotowości operacyjnej przez swoje F-35.

Tego samego dnia władze Singapuru poinformowały o szczegółach decyzji dotyczącej zakupu pierwszej partii F-35 dla swojego lotnictwa. Miałaby ona objąć cztery maszyny z opcją na osiem kolejnych. Nic nie wiadomo jednak na temat wersji, jaka miałaby być zakupiona. Nie podano jednak jakiej wersji. Spekuluje się jednak, że priorytetem może być F-35B, a zatem maszyna skróconego startu i pionowego lądowania.

Z kolei władze Szwajcarii opublikowały harmonogram prób operacyjnych na terytorium tego kraju w ramach postępowania mającego wyłonić dostawcę wielozadaniowego myśliwca nowego typu. Lockheed Martin F-35 A jest jedną z pięciu konstrukcji zakwalifikowanych do tego etapu. Loty mają zostać zrealizowane w czerwcu.