MSPO 2019: Amerykański desant w kieleckim salonie obronnym

Tegoroczny Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego (3- 6 września 2019) znów będzie okazją do prezentacji najnowszego uzbrojenia i sprzętu wojskowego. Wyjątkową rolę przewidziano tym razem dla firm z USA.

Publikacja: 01.07.2019 01:30

Fotorzepa/Roman Bosiacki

Fotorzepa/Roman Bosiacki

Foto: Fotorzepa/Roman Bosiacki

Zbrojeniowa „reszta świata” zyska pole do porównań z dokonaniami obronnych koncernów zza Atlantyku. To co mają najlepszego będzie można zobaczyć i ocenić specjalnym pokazie z okazji Wystawy Narodowej Stanów Zjednoczonych.

Waszyngtoński kontekst

Najbliższa edycja MSPO znów odbywa się pod patronatem prezydenta RP. Po ostatniej wizycie Andrzeja Dudy w USA i zapowiedziach zakupów najnowszego oręża z Ameryki, m in. myśliwców piątej generacji F-35  i realizacji już zawartych kontraktów na  rakietowe zestawy Patriot czy wyrzutnie dalekosiężnych pocisków ziemia – ziemia  Homar/Himars, tegoroczna prezentacja zbrojeniowej Ameryki w Kielcach zyskuje szczególny kontekst.

Organizatorzy targów zbrojeniowych spodziewają się prawdziwego desantu przedstawicieli amerykańskiego sektora obronnego. Politycznego wsparcia ma udzielić przedsiębiorcom zza Atlantyku kompetentna reprezentacja waszyngtońskiej administracji. M.in. z Departamentu Obrony USA.

Na spodziewanym wzroście zainteresowania MSPO zyskają też Targi Kielce umacniając się na trzeciej pozycji wśród europejskich wystaw zbrojeniowych po  Paryżu czy Londynie.

PGZ w roli strategicznej

Partnerem strategicznym targów MSPO pozostaje w tym roku Polska Grupa Zbrojeniowa. Salon organizowany jest we współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej oraz innymi resortami  dotykającymi spraw bezpieczeństwa narodowego  –  które mają swoich przedstawicieli w Komitecie Honorowym oraz Radzie Programowej MSPO.

Impreza o tak wieloletniej tradycji  będzie rzecz jasna okazją do celebrowania kolejnych cyklicznych wydarzeń m.in.  20. jubileuszu Wystawy Sił Zbrojnych, ale także bliźniaczej ściśle związanej z MSPO wystawy  Międzynarodowe Targi Logistyki LOGISTYKA, która w 2019 roku jest organizowana w Kielcach  już po raz 25.

Udany 2018 r.

Warto przypomnieć ubiegłoroczny sukces MSPO i LOGISTYKI. Salon Obronny w Targach Kielce zgromadził 624 firmy z 31 krajów, w tym aż 328 polskich wystawców. Obydwie wystawy zajęły łączną powierzchnię ponad 27 tysięcy metrów kwadratowych w 7 halach kieleckiego ośrodka targowego oraz na terenie zewnętrznym. Ekspozycja w 2018 r. zgromadziła rekordową liczbę … śmigłowców.

Wystawę odwiedziły 53 delegacje z 46 państw. MSPO odnotowało 34 106 gości w tym tysiące zagranicznych przedstawicieli biznesu i obrotu specjalnego. 16 000 osób zwiedziło podczas  Dni Otwartych historyczną prezentację Polskich Sił Zbrojnych.

Organizatorzy zapewniają, że najbliższy, tegoroczny Salon Obronny również zapełni sprzętem wojskowym wszystkie hale i dziedzińce kieleckiego ośrodka targowego.

Bogata, różnorodna oferta

Swój udział potwierdziło już kilkaset firm krajowych, zagranicznych spółek i koncernów.

Co zobaczymy na stoiskach polskich i światowych liderów branży obronnej? Oczywiście śmigłowce, sprzęt pancerny i rakietowy, drony. Swoją ofertę przedstawią producenci broni artyleryjskiej, amunicji  i materiałów wybuchowych.

Wystawa będzie okazją do poznania oferty firm produkujących specjalistyczne  wyposażenie wojsk inżynieryjnych czy chemicznych.

Nie zabraknie prezentacji sprzętu lotniczego  oraz uzbrojenia dla obrony powietrznej, a także niezbędnego wyposażenia morskiego – dla jednostek marynarki wojennej. Jak co roku, nie zabraknie kompleksowej i specjalistycznej propozycji dla służb mundurowych – Policji, Straży Granicznej i jednostek ratowniczych.

Podczas MSPO 2019 zaprezentują się również firmy oferujące nowoczesną technikę łączności, sprzęt radioelektroniczny i optoelektroniczny. Na wystawie znaleźć będzie można  również sprzęt i materiały medyczne, artykuły żywnościowe i urządzenia do przygotowywania polowych posiłków oraz przechowywania i transportu żywności, a także mundury dopasowane do rodzajów wojsk i żołnierskich specjalności.

Historia, debata i laury

Obchodząca w 2019 r. jubileusz 20-lecia, wpisana na stałe w historię MSPO Wystawa Sił Zbrojnych ściągnie do Kielc reprezentację ok. 1000 wojskowych. Podczas Dni Otwartych, spróbują oni zaprezentować nie tylko biznesowym gościom ale też  szerokiej publiczności potencjał polskiego wojska.

Oprócz imprez służących  budowaniu tożsamości narodowej oraz wychowaniu w duchu patriotycznym, podczas  zbrojeniowej wystawy  odbędą się jak zwykle z dużym wyprzedzeniem przygotowane liczne seminaria i konferencje. Ważnym punktem MSPO będzie kontynuacja spotkania prezesów firm branży przemysłu obronnego z decydentami – sekretarzami i podsekretarzami stanu w MON, MSZ, Ministerstwie Rozwoju, Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz NCBR.

Zaplanowano również wizyty  attache wojskowych akredytowanych w Polsce.

W programie targów znajdą się też spotkania i tematyczne panele organizowane przez stronę amerykańską we współpracy z polskim resortem obrony narodowej.

Tradycją kieleckiego Salonu Obronnego jest przyznawanie prestiżowych nagród, w tym najważniejszej – Nagrody Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej dla produktu najlepiej służącego podniesieniu poziomu bezpieczeństwa żołnierzy Sił RP. Także w tym roku zasłużone laury trafią do producentów.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego