Jak informuje Ministerstwo Obrony Królestwa Niderlandów, 1 czerwca 2024 r. to historyczna data dla sił powietrznych tego kraju. Jak czytamy w opublikowanym komunikacie, z tym dniem wielozadaniowe samoloty bojowe Lockheed Martin F-35 Lightning II w pełni przejęły zadania związane „nuklearną rolą Holandii w NATO”. Dotychczas rolę nośników bomb B-61 z głowicami nuklearnymi pełniły samoloty F-16 A/B.

- Przejście Niderlandów z samolotów wielozadaniowych F-16 na F-35 do pełnienia misji NATO Nuclear Sharing rozpoczęło się wiele lat temu. W ciągu ostatnich kilku lat F-35 przeszedł kompleksowy proces testów i certyfikacji pod pełnienia nowych misji na rzecz Niderlandów i NATO - czytamy w opublikowanym komunikacie.

- Przejście to potwierdza długoterminowe zaangażowanie Holandii w program NATO Nuclear Sharing. Odstraszanie nuklearne NATO jest niezbędne dla bezpieczeństwa Sojuszu, a zatem także dla bezpieczeństwa Niderlandów. Podstawowymi celami potencjału nuklearnego NATO jest utrzymanie pokoju, zapobieganie przymusowi i odstraszanie agresji - czytamy.