Czołgi, samoloty i systemy artyleryjskie. MON nie zwalnia z zakupami

Wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz przedstawił w sejmie listę kontraktów, jakie MON planuje podpisać do końca bieżącego roku. Wielkim beneficjentem ma być krajowy przemysł obronny.

Publikacja: 22.05.2024 16:15

Czołgi, samoloty i systemy artyleryjskie. MON nie zwalnia z zakupami

Foto: US Army/Staff Sgt. Jennifer Reynolds

Podczas wystąpienia w sejmie wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak Kamysz przedstawił listę kontraktów, jakich podpisania możemy spodziewać się w najbliższej przyszłości. Opublikowana lista umów zawiera:

- śmigłowce uderzeniowe APACHE,
- śmigłowce wielozadaniowe i wsparcia,
- modernizacja samolotów F-16,
- czołgi K2 wraz z amunicją,
- zestawy rakietowo-artyleryjskie PILICA+,
- bezzałogowe systemy rozpoznawczo-uderzeniowe,
- terminale satelitarne,
- lekkie transportery rozpoznawcze w programie KLESZCZ,
- radiostacje osobiste i plecakowe.

Warto tutaj podkreślić, że w swoim wystąpieniu wicepremier Kosiniak-Kamysz zapowiedział, że trwający obecnie proces modernizacji technicznej w znaczniej mierze ma się opierać na kontraktach skierowanych do polskiego przemysłu obronnego.

Od 13 grudnia 2023 roku Agencja Uzbrojenia zawarła 39 umów, z tą dzisiejszą to 40 umów, na łączną wartość ok. 50 mld zł. 23 umowy to umowy z kontrahentami krajowymi. Na dziś 40% wydatków to wydatki w przemyśle krajowym. Naszym zobowiązaniem jest 50/50 - 50% wydatków na #modernizacja powinno być wydatkowanych w przemyśle krajowym - prywatnym i państwowym.

Czytaj więcej

Słowa ministra obrony w Sejmie zaniepokoiły posła PiS. "Już miałem telefony"

W swoim wystąpieniu Kosiniak Kamysz zapowiedział, że powyższe kontrakty są częścią trwającego obecnie procesu modernizacji Wojska Polskiego.

- Od 13 grudnia 2023 r. Agencja Uzbrojenia zawarła 39 umów, z tą dzisiejszą to 40 umów, na łączną wartość ok. 50 mld zł. 23 umowy to umowy z kontrahentami krajowymi — powiedział Kosiniak-Kamysz.

- Na dziś 40 proc. wydatków to wydatki w przemyśle krajowym. Naszym zobowiązaniem jest 50/50 — 50 proc. wydatków na modernizacja powinno być wydatkowanych w przemyśle krajowym — prywatnym i państwowym - zapowiedział wicepremier.

Powyższa deklaracja wydaje się nieco zaskakująca. Wśród wymienionych kontraktów największe i zarazem najdroższe - śmigłowce oraz czołgi — to kontrakty zagraniczne. W przypadku śmigłowców mówimy tutaj o zamówieniu sprzętu z USA oraz najpewniej Włoch. W przypadku czołgów, co ciekawe mowa tutaj o K2, a nie docelowej już wersji K2PL, mówimy tutaj o zamówieniu z Korei Południowej.

Czytaj więcej

Aerostaty Barbara. Wojsko Polskie zyskuje nowe zdolności

Na liście brakuje natomiast oczekiwanych przez polski przemysł obronny zamówień. Wielkim nieobecnym, który chyba najbardziej rzuca się tutaj w oczy, jest oczywiście BWP Borsuk.

Kolejnym nieobecnym, również z Huty Stalowa Wola, jest armatohaubica Krab, która również czeka na dalsze zamówienia. W tym przypadku można jednak spekulować, że obecnie HSW jest tak zapracowana nad pracami na rzecz Ukrainy, że na kolejne polskie Kraby przyjdzie nam jeszcze poczekać.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego