Nowe wozy bojowe wzmocnią Wojska Lądowe

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zatwierdził trzy umowy na nowe wozy bojowe dla Wojska Polskiego.

Publikacja: 14.08.2023 12:42

Nowe wozy bojowe wzmocnią Wojska Lądowe

Foto: MON

Trzy umowy, dwie ramowe oraz jedna wykonawcza, dotyczą nowych wozów bojowych i pojazdów dla Wojska Polskiego.

Pierwsza umowa, ramowa, dotyczy zaprojektowania oraz dostawy około 700 Ciężkich Bojowych Wozów Piechoty (CBWP). Umowę podpisano z konsorcjum, w którego skład wchodzi Polska Grupa Zbrojeniowa oraz Huta Stalowa Wola.

- Trzy umowy, które zatwierdziłem to ważne umowy. Pierwsza dotyczy Ciężkiego Wozu Bojowego Piechoty. To jest właśnie realizacja pomysłu dotyczącego wykorzystania technologii, która już wcześniej była w posiadaniu Polskiej Grupy Zbrojeniowej na rzecz Wojska Polskiego. Pozyskamy 700 sztuk Ciężkich Bojowych Wozów Piechoty - powiedział podczas uroczystości podpisania nowych umów Mariusz Błaszczak.

O potrzebie uzupełnienia Wojska Polskiego w CBWP mówi się już od dawna. Przez lata spekulowano, jaką konstrukcję zamówi MON. Wszystko zmieniło się na początku bieżącego roku, kiedy to szef MON po raz pierwszy zapowiedział, że CBWP nie kupimy za granicą, ale zbudujemy sami. Zgodnie z tym planem nowy wóz powstanie poprzez integrację podwozia znanego nad Wisłą m.in. z armatohaubicy Krab ze zdalnie sterowanym systemem wieżowym ZSSW-30.

Ciężki Bojowy Wóz Piechoty (CBWP)

Ciężki Bojowy Wóz Piechoty (CBWP)

PGZ

Projektowany pojazd ma mieć, zgodnie z ostatnimi zapowiedziami, trzy-osobową załogę i będzie miał możliwość przewożenia do ośmiu żołnierzy desantu. MON planuje obecnie, że dostawy pierwszych CBWP wystartują w 2025 r.

- Mamy tu do czynienia z taką myślą, która wychodzi poza ramy, ale ta myśl jest tak przeprowadzona, żeby w krótkim czasie wyposażyć wojska w Ciężki Wóz Bojowy Piechoty - zapowiedział minister.

Druga podpisana umowa, także ramowa, dotyczy opracowania i dostawy Nowego Kołowego Transportera Opancerzonego (NKTO), czyli wozu, który w przyszłości zastąpi służące obecnie w Wojsku Polskim kołowe transportery opancerzone Rosomak. Porozumienie zawarto z Polską Grupą Zbrojeniową.

- Drugie opracowanie dotyczy Nowego Kołowego Transportera Opancerzonego. Rosomaki są dobrym produktem, ale ta licencja, ta umowa nie należała do najlepszych. Są ograniczenia jeżeli chodzi o możliwości rozwoju tego produktu. (...) Podjęliśmy wyzwanie dotyczące opracowania nowej wersji tego wozu. Jestem przekonany, że będzie to hit, będzie to hit eksportowy. Przede wszystkim potrzeby Wojska Polskiego, ale także staramy się o to, żeby te produkty mogły być eksportowane - zapowiada Mariusz Błaszczak.

Warto tutaj zaznaczyć, że powyższa umowa nie oznacza, że MON całkowicie rezygnuje z zamówień na nowe Rosomaki. Kontrakty na te wozy cały czas będą podpisywane. Spekuluje się, że jeden z takich kontraktów zostanie podpisany podczas tegorocznego Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach i będzie dotyczył dostawy nawet kilkuset pojazdów z wieżą ZSSW-30.

Trzecia i ostatnia z podpisanych umów, tym razem wykonawcza, dotyczy dostawy w latach 2024-2030 „kilkuset” Lekkich Pojazdów Rozpoznawczych (LPR) wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym. Wartość podpisanego kontraktu wynosi 1,2 mld zł, za jego realizację będzie odpowiadać konsorcjum w składzie: Polska Grupa Zbrojeniowa i zakład Rosomak.

Agencja Uzbrojenia

- Trzecia zatwierdzona dziś umowa dotyczy pojazdów rozpoznawczych. Pojazdy, które zamówiliśmy w ilości 400 sztuk, będą produkowane w bardzo krótkim czasie w zakładach Rosomak. Pojazd odpowiada potrzebom Wojska Polskiego. Przechodzimy już do historii z erą Honkerów i różnych takich pojazdów. Zamierzamy wprowadzić ten pojazd do Wojska Polskiego w jak najkrótszym czasie - powiedział Błaszczak.


Trzy umowy, dwie ramowe oraz jedna wykonawcza, dotyczą nowych wozów bojowych i pojazdów dla Wojska Polskiego.

Pierwsza umowa, ramowa, dotyczy zaprojektowania oraz dostawy około 700 Ciężkich Bojowych Wozów Piechoty (CBWP). Umowę podpisano z konsorcjum, w którego skład wchodzi Polska Grupa Zbrojeniowa oraz Huta Stalowa Wola.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego