Wicepremier Błaszczak z wizytą w Korei Południowej

Wicepremier i Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak przebywa z wizytą w Korei Południowej. Głównym celem wizyty będzie dalsze umacnianie współpracy wojskowej.

Publikacja: 05.06.2023 13:23

Wicepremier Błaszczak z wizytą w Korei Południowej

Foto: Fot. kpr. Wojciech król/CO MON

Podczas wizyty Mariusz Błaszczak spotka się m.in. Lee Jong-sup, ministrem obrony Korei Południowej oraz Eom Dong-hwan, który odpowiada za zakupy obronne. Temat będzie jeden. Dalsze umacnianie współpracy wojskowej pomiędzy Warszawą i Koreą Południową.

Jest co omawiać. W ciągu ostatniego roku Korea Południowa zmieniła się z "egzotycznego kierunku" w głównego partnera polskiej zbrojeniówki. Trzonem współpracy są wielkie zakupy, jakich dokonał polski MON. Wystarczy wymienić tylko kontrakt na czołgi K2, armatohaubice K9, wyrzutnie rakiet K239 Chunmoo czy samoloty FA-50.

Ostatni z wymienionych będzie miał podczas spotkania szczególne miejsce, gdyż na środę zaplanowano wizytę w fabryce zakładów KAI Factory, producenta maszyny, gdzie odbędzie się uroczysty rollout pierwszego samolotu FA-50 Fighting Eagle z kontraktu dla Polski.

- Wzmacnianie potencjału Wojska Polskiego w ramach współpracy polsko-koreańskiej to główny temat rozmowy wicepremiera Mariusza Błaszczaka z przedstawicielami Agencji Planowania Zakupów Obronnych. Szef polskiego MON spotka się także w czasie wizyty w Korei Południowej z przedstawicielami koreańskiego przemysłu zbrojeniowego - informuje na mediach społecznościowych MON.

swoim południowokoreańskim odpowiednikiem 

Rozmówcami szefa MON będą jego południowokoreański odpowiednik Lee Jong-sup, odpowiadający za program zakupów obronnych minister Eom Dong-hwan, a także zastępca szefa doradcy bezpieczeństwa Lim Jong-deuk. Jak zapowiedział resort obrony, w czasie tych spotkań zostanie omówiona dalsza współpraca wojskowa pomiędzy Polską i Koreą Południową.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego