Izraelski Elbit kusi polską armię

Wyrafinowane technologicznie systemy obrony statków powietrznych i okrętów, broń do zwalczania dronów a także głowice elektrooptyczne do rozpoznania, obserwacji czy układy naprowadzania na cel bomb lotniczych prezentowała w tym tygodniu na specjalnej konferencji w Warszawie zbrojeniowa firma Elbit z Izraela.

Publikacja: 31.03.2023 15:23

Izraelski Elbit kusi polską armię

Foto: materiały prasowe

Potentat techniki wojskowej chwali się, że w najnowocześniejszym elektronicznym sprzęcie proponowanym wojsku wykorzystuje możliwości sztucznej inteligencji. Tak jest choćby w pokazywanej w Warszawie głowicy obserwacyjnej Spectro XR proponowanej do śmigłowców bojowych.

– Głowica podczas misji dokonuje spektralnej analizy obrazu, i nie tylko lokalizuje konkretne materiały ujawnione przez sensory ale też może ich charakterystyczne cechy gromadzić w banku danych a potem w podczas operacji bojowych podpowiadać pilotom czy na ekranie widzą kamuflaż osłaniający wrogie stanowiska ogniowe czy zupełnie niegroźne naturalne tło - zachwalała możliwości sprzętu Shani – Leibovitz Bullock, energiczna pani dyrektor z działu elektroniki przedsiębiorstwa.

Pożądana kooperacja

Prezes Elbit Systems Land Division Udi Vered, stojąc przed monitorem na którym prezentowano dziennikarzom zalety sprzętu sfilmowane w warunkach poligonowych zapewniał, że większość broni takiej jak choćby precyzyjnie naprowadzane na cel bomby lotnicze to broń sprawdzona w walce.

Prezes Vered, który do biznesu przeszedł z Sił Powietrznych Izraela, gdzie był pilotem bojowych maszyn, przekonywał, że Elbit - prawdziwy potentat zbrojeniowy, dostawca precyzyjnej broni artyleryjskiej, wojskowych rozwiązań elektronicznych i producent rodziny dronów bojowych i rozpoznawczych Hermes jest nie tylko zainteresowany sprzedażą w Polsce swoich najnowszych rozwiązań ale gotów jest niezwłocznie podjąć z partnerami znad Wisły technologiczną i produkcyjną współpracę. Ogromny popyt na wojskowy sprzęt, zwłaszcza teraz, gdy podstawami bezpieczeństwa wielu krajów w Europie wstrząsnęła wojna w Ukrainie, przed nie lada wyzwaniem postawił Elbit.

„Kryl" nie osłabił biznesowej determinacji.

- Jak się domyślacie dysponujemy określonymi mocami wytwórczymi w Izraelu i dzielenie się produkcją jest w naszym interesie – tłumaczył w Warszawie CEO Dywizji Lądowej Elbitu.

Prezes Vered ilustrował, że kooperacja zbrojeniowa Elbitu np. w Rumunii spowodowała uruchomienie dodatkowych możliwości wykonawczych na miejscu a i tak zatrudnienie przy produkcji licencyjnego sprzętu 700 miejscowych specjalistów nie zaspokaja wszystkich potrzeb.

- Zasadą Elbitu jest adaptowanie autorskich rozwiązań do miejscowych potrzeb i rekomendacji klientów i sprawiedliwe dzielenie się korzyściami z lokalnej współpracy z zagranicznymi kontrahentami – podkreśla szef Elbitu.

Udi Vered przyznał, że zainicjowany przed laty w Polsce duży projekt kooperacji z HSW przy budowie lekkich (tylko z nazwy) samobieżnych haubic 155 mm Kryl wykorzystujących izraelskie działa i podwozia Jelcza nie zakończył się sukcesem, bo polscy partnerzy radykalnie zmienili w trakcie wdrażania projektu wymagania dla dalekonośnej artylerii.

– Tak się zdarza nawet w dobrze zapowiadającym się biznesie. Elbit akceptuje zmianę planów partnera tak ważnego jak Polska, dziś jesteśmy gotowi szukać nowych okazji do obustronnie korzystnej współpracy – podkreśla prezes Vered.

Haubice i wyrzutnie podbiły Danię

Elbit nie próżnuje i jest w naszym regionie stale aktywny. W pierwszych dniach marca izraelska spółka ujawniła, że dostarczy samobieżne armatohaubice kal. 155 mm Atmos i systemy rakietowe ziemia – ziemia Puls z różnymi wariantami pocisków niekierowanych i kierowanych o maksymalnym zasięgu 300 km „ jednemu z krajów członkowskich NATO". Szybko stało się jasne, że beneficjentem wartego setki mln dol. zamówienia jest duńska armia.

Modułowy system artyleryjski Atmos to sprawdzona w walce haubica na podwoziu kołowym, zdolna do odpalania wszystkich używanych w armiach NATO rodzajów pocisków kalibru 155 mm. W wypadku standardowej amunicji system Atmos ma zasięg ponad 40 km. Zasięg ten jest zdecydowanie większy w przypadku użycia pocisków z dodatkowym napędem rakietowym typu RAP (Rocket-Assisted Projectiles). Wyrzutnia Puls, odpowiednik zamówionych w USA przez Polskę Himarsów produkowana przez Elbit Systems potrafi odpalać niekierowane oraz kierowane pociski o zasięgu od 12 do 300 km. Samą wyrzutnię można łatwo dostosować do różnych istniejących platform kołowych lub gąsienicowych, co pozwala na znaczne obniżenie kosztów utrzymania, szkolenia i eksploatacji tego systemu artyleryjskiego.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego