"Bieliki" po serwisowymi skrzydłami Leonardo

Wchodzące w skład PGZ Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 1 zawarły z Leonardo umowę długoterminowego wsparcia eksploatacji polskiej floty szkolnych samolotów M-346.

Publikacja: 20.02.2023 13:50

M-346 „Bielik” Sił Powietrznych RP.

M-346 „Bielik” Sił Powietrznych RP.

Foto: materiały prasowe

Kontrakt rozszerza pakiet serwisowy włoskiego producenta lekkich odrzutowców "Bielik" dla polskiego systemu AJT – zaawansowanego szkolenia wojskowych pilotów.

Podniesienie poziomu technologicznej współpracy WZL i Leonardo ma jeden cel: jeszcze lepsze wykorzystanie doświadczenia i wiedzy producenta samolotów a także kompetencji polskiej firmy i całego zaplecza logistycznego i infrastrukturalnego do zwiększenia dostępności rodzimej floty maszyn M-346 "w celu zaspokajania rosnących potrzeb w zakresie szkolenia wojskowych pilotów w Siłach Zbrojnych".

Polsko-włoski podział zadań

Rozszerzona w zeszłym tygodniu umowa serwisowa pozwoli Leonardo, jako producentowi oryginalnego wyposażenia "Bielików" wziąć odpowiedzialność za usługi wsparcia inżynierskiego wynikające z jego roli w systemie eksploatacji i zarządzanie łańcuchem dostaw, podczas gdy WZL1 pełnić będzie rolę głównego wykonawcy, koordynującego cały proces. Wojskowe Zakłady Lotnicze będą także odpowiadać za bezpośrednią współpracę z użytkownikiem końcowym czyli Siłami Powietrznymi.

M-346 „Bielik” Sił Powietrznych RP.

M-346 „Bielik” Sił Powietrznych RP.

Foto: materiały prasowe

Warto zaznaczyć, że firma Leonardo współpracuje z WZL1 także w oparciu o odrębne umowy dotyczące wspierania procesu szkolenia zaawansowanegoi pilotów poprzez ustanawiania kompetencji obsługowo-naprawczych w WZL w odniesieniu do eksploatacji odrzutowców w ramach systemu AJT.

Dario Marfè wiceprezes ds. Handlowych i Obsługi Klienta w Leonardo Aircraft Division podkreśla, że najnowsza zawarta 17 lutego umowa wzmacnia partnerstwo Leonardo z WZL1, stwarzając nowe możliwości przenoszenia kolejnych obszarów działań serwisowych do Polski, zgodnie ze sprawdzonym i elastycznym modelem wsparcia logistycznego ustanowionego przez Leonardo w kilku krajach użytkujących już samoloty M-346.

16 par skrzydeł z szachownicą

- Osiągając ponad 100 000 godzin nalotu, eksploatowane już w kilku krajach M-346 ugruntowały swoją pozycję lidera szkolenia zaawansowanego bojowych pilotów. A Leonardo, poodnowieniu i doprecyzowaniu umów gwarantuje całemu polskiemu systemowi AJT wsparcie logistyczne samolotów „Bielik" zgodnie ze światowymi standardami lotniczymi - dodaje Dario Marfè.

M-346 „Bielik” Sił Powietrznych RP.

M-346 „Bielik” Sił Powietrznych RP.

Foto: materiały prasowe

W lutym 2014 r. Siły Powietrzne RP wybrały M-346 jako następcę legendarnego samolotu szkolno-treningowego TS-11 Iskra. Następnie, w listopadzie 2018 r. podczas uroczystości w 4. Skrzydle Lotnictwa Szkolnego Sił Powietrznych w Dęblinie, M-346 otrzymał w polskiej służbie oficjalną nazwę „Bielik". Od momentu wprowadzenia do Sił Powietrznych RP, M-346 jest przydzielony do 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie. Obecna flota 16 samolotów jest efektem dwóch dodatkowych partii dostaw, które miały miejsce już po pierwotnym wyborze Polski.

Coraz więcej Masterów

System szkolenia M-346 „Bielik" został również certyfikowany przez Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych do realizacji szkolenia pilotów myśliwców czwartej i piątej generacji, co jest ważnym kamieniem milowym, który umożliwił Polsce szkolenie wielu wojskowych lotników w kraju, a nie za granicą.

M-346 „Bielik” Sił Powietrznych RP.

M-346 „Bielik” Sił Powietrznych RP.

Foto: materiały prasowe

Ponad 100 samolotów M-346 zostało zamówionych przez siły powietrzne na świecie, w tym Włoch, Izraela, Singapuru, Kataru i Grecji. Samolot jest również trzonem Międzynarodowej Szkoły Lotniczej (International Flight Training School, IFTS), będącej efektem współpracy pomiędzy Leonardo i włoskimi siłami powietrznymi. IFTS została już wybrana przez Japonię, Niemcy, Katar i Singapur do treningu lotniczej kadry.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego