Siły zbrojne RP zamówiły 24 rozpoznawczo- uderzeniowe bezpilotowce tureckiej produkcji sprawdzone w bojowych misjach przeciw rosyjskim tankom w Ukrainie a wcześniej w konflikcie azersko - ormiańskim w Górskim Karabachu. Wprawdzie legenda o wyjątkowej skuteczności bezzałogowej broni nieco przybladła po niedawnych doniesieniach znad Dniepru, że TB2 nie są niezniszczalne zwłaszcza w starciach z nowoczesnymi systemami obrony przeciwlotniczej, to jednak obecnie stanowią jeden ważniejszych składników dronowego arsenału naszej armii.
Tureckie drony szykowane do boju
Ministerstwo Obrony narodowej zapewnia, że osiągniecie gotowości bojowej pierwszych Bayraktarów z bazy w Mirosławcu jest kwestią najbliższych tygodni a polscy operatorzy sprzętu zostali przeszkoleni przez producenta, uruchomiono też pakiet technicznego i logistycznego wsparcia (symulatory oraz zapas części zamiennych).
— Uzbrojenie, które otrzymaliśmy w sposób znaczący wpłynie na zwiększenie zdolności operacyjnej całego wojska — mówił po przekazaniu sprzętu dowódca 12. BBSP płk pilot Marcin Szubiński. Zaznaczył, że samolot TB2 jest przeznaczony do wykonywania misji rozpoznawczych i uderzeniowych, z wykorzystaniem amunicji precyzyjnej, zadania może wykonywać w dzień, w nocy, w każdych warunkach atmosferycznych.
Zdaniem Jerzego Gruszczyńskiego eksperta lotniczego i szefa pisma Lotnictwo. Aviation International Bayraktar to bojowy dron odpowiadający konstrukcyjnie pierwszym generacjom amerykańskich predatorów, które już dawno ustąpiły pola nowocześniejszym dronom bojowym takim jak np. m. in MQ-9 Reaper - przypomina analityk.
Komplet TB2 za dwa lata.
W maju 2021 r. Polska zamówiła w Turcji cztery zestawy zawierające łącznie 24 drony przeznaczone do prowadzenia operacji rozpoznawczych i atakowania czołgów i innych pojazdów opancerzonych przy pomocy kierowanych laserowo precyzyjnych pocisków typu MAM-L i MAM–C transportowanych na czterech punktach podwieszeń pod skrzydłami. Producent broni dołączył oczywiście w ramach technicznego wsparcia amunicję szkolną które pozwoli opanować sztukę „realizacji pełnego spektrum zadań taktycznych zgodnie z operacyjnym przeznaczeniem systemu" - jak stwierdziło MON.