Trwa pierwszy egzamin polskich zestawów Patriot/IBCS

Wszystkie komponenty pierwszej baterii antybalistycznego oręża dla tarczy powietrznej „Wisła" kończą właśnie specjalne testy technicznej sprawności w artyleryjskim ośrodku badawczym w Toruniu. To nie MON, ale rząd USA zbada najpierw, czy sojusznik dostaje niezawodną broń najwyższej jakości.

Publikacja: 27.10.2022 15:29

Test Patriotów i pozostałych elementów systemu Wisła.

Test Patriotów i pozostałych elementów systemu Wisła.

Foto: Leszek Chemperek CO/MON

W bazie obrony powietrznej pod Sochaczewem swoje bojowe możliwości potwierdza także zamówiony łącznie z wyrzutniami Raytheona awangardowy, zdolny do współpracy z różnorodnymi, w tym polskimi sensorami system dowodzenia IBCS opracowany przez Northrop Grumman. Caroline Touchstone, dyrektor ds. polskich programów obronnych w Raytheon wyjaśniała niedawno Radarowi, że kierowany przez rząd USA proces integracji i sprawdzenia (System Integration and Checkout - SICO) systemu Patriot odbywający się obecnie w Toruniu to końcowy, ważny etap na drodze wyposażenia polskich sił zbrojnych w system obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej średniego zasięgu.

Terminowe dostawy mimo covidu

W ramach tego procesu komponenty dostarczone przez Raytheon Missiles & Defense, w tym zestawy radarowe w konfiguracji 3 Plus, stanowiska kierowania walką ECS i jednostki zasilania EPP, są integrowane z wyprodukowanymi przez polskich partnerów przemysłowych systemami i komponentami, takimi jak dostarczane przez Hutę Stalowa Wola wyrzutnie M903, naczepy na kontenery ze sprzętem do obsługi technicznej, anteny systemu identyfikacji IFF („swój- obcy") czy routery danych.

- Pomyślne testy SICO są ważnym krokiem w procesie uzyskania przez system podstawowej gotowości operacyjnej - podkreśla dyr. Tuchstone.

Leszek Chemperek CO/MON

Szefowa zespołu ds. wspierania współpracy z lokalnym przemysłem chwali współpracę z polskimi poddostawcami: wszystkie elementy obu baterii wyprodukowane na zlecenie Raytheon M&D przez polskie przedsiębiorstwa, są dostarczane zgodnie z ustalonym harmonogramem. Elementy pierwszej baterii, w tzw. Konfiguracji 3 Plus, obejmujące radary, stanowiska kierowania walką ECS, jednostki zasilania EPP, za które odpowiada Raytheon znalazły się w Polsce w terminie a elementy wyprodukowane przez polskich partnerów, takie jak wyrzutnie M903, anteny identyfikacji swój-obcy (IFF) czy umieszczone na naczepach kontenery ze sprzętem do obsługi systemu były dostarczone nawet przed czasem.

- Jeśli chodzi o drugą baterię, jej elementy zostaną przez producentów przekazane do testów pod koniec tego i na początku przyszłego roku – zaznacza Caroline Touchstone.

Owoce współpracy

Pani dyrektor przypomina, że Raytheon Missiles & Defense podpisał kontrakty na dostawy elementów systemu Patriot z dziewięcioma polskimi przedsiębiorstwami. A dziś zbrojeniowy i technologiczny gigant z USA „bardzo wysoko ocenia zaangażowanie i profesjonalizm polskich partnerów". Caroline Touchstone przypomina, że że dzięki dostawom komponentów dla systemu Patriot polskie firmy dołączyły do grona dostawców firmy Raytheon co oznacza, że będą one miały możliwość starania się o nowe zlecenia w ramach globalnego łańcucha dostaw jednej z największych na świecie zbrojeniowych korporacji.

Leszek Chemperek CO/MON

- Zresztą niektóre rozwiązania opracowane i wyprodukowane przez polskich partnerów dla amerykańskiego koncernu jak choćby anteny IFF warszawskiego PIT-RADWAR-u, czy routery bydgoskiego Teldatu już są eksportowane do zagranicznych użytkowników systemu Patriot.

Pierwsze wyrzutnie pojadą do Sochaczewa

W wypowiedziach dla prasy płk Michał Marciniak zastępca szefa Agencji Uzbrojenia a jednocześnie pełnomocnik ministra obrony narodowej ds. budowy systemu zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej uprzedza, że weryfikacja w ramach SICO procesu integracji pierwszego dywizjonu Patriot złożonego z kilkuset komponentów i jednostek sprzętu potrwa co najmniej kilka miesięcy.

To dlatego MON zaplanowało, że kolejne poziomy gotowości antybalistycznej broni następowały będą dopiero w kolejnych latach: w 2023 r. zaliczony powinien być podstawowy poziom gotowości operacyjnej dwóch pierwszych baterii Patriot/IBCS a w 2024 r. – poziom Full Operational Capability (FOC) czyli pełnej gotowości operacyjnej. Jako pierwszy gotowe do użycia zestawy Patriot/IBCS otrzyma 27. Dywizjon Rakietowy Obrony Powietrznej z Sochaczewa.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił