Opozycja pyta MON o rezygnację z udziału w projekcie europejskiego systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej

Kancelaria Sejmu opublikowała interpelację dotyczącą decyzji Ministerstwa Obrony Narodowej o nieprzystąpieniu do projektu wspólnego, europejskiego systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, zainicjowanego przez Niemcy.

Publikacja: 27.10.2022 12:55

Wyrzutnia M903 polskiego systemu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego średniego zasięgu Wisła (IBC

Wyrzutnia M903 polskiego systemu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego średniego zasięgu Wisła (IBCS/Patriot).

Foto: Leszek Chemperek/CO MON

Autorami interpelacji są posłowie Klubu Parlamentarnego Koalicja Obywatelska (Jarosław Urbaniak, Janusz Cichoń, Maria Małgorzata Janyska, Marek Krząkała, Izabela Katarzyna Mrzygłocka, Bartłomiej Sienkiewicz, Krystyna Sibińska i Piotr Benedykt Zientarski). W powyższym dokumencie czytamy: 13 października 2022 r. pojawiła się informacja o odstąpieniu przez Polskę od projektu budowy wspólnego europejskiego systemu obrony powietrznej, do którego wolę przystąpienia wyraziło kilkanaście europejskich państw, w tym kraje bałtyckie czy Wielka Brytania.

Pan Premier wyjaśniał, że powodem decyzji było rzekomo wyprzedzenie przez Polskę działań w tym obszarze.

Mając na uwadze powyższe, proszę o odpowiedź na pytania:

1) Jakie są przyczyny odstąpienia przez Polskę od projektu budowy europejskiego systemu obrony przeciwlotniczej?

2) Kto miał być organizatorem europejskiego przetargu i czy, jak pokazują chociażby doświadczenia pandemiczne, wspólne zakupy nie byłyby tańsze? 3) Jakiego typu i jakiej wielkości obronę system europejski przewidywał dla Polski?

4) W posiadaniu ilu i jakiego typu systemów obrony przeciwlotniczej jest dziś Polska i jak kształtują się plany rozwojowe w kolejnych latach (z zaznaczeniem etapu procesu zakupu)?

W czasie spotkania z mediami, które miało miejsce 14 października na poligonie w Toruniu, wicepremier i minister obrony Mariusz Błaszczak, jasno wskazał, że europejska inicjatywa jest daleko w tyle za programami rozbudowy obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej realizowanymi w Polsce.

W przypadku Sił Zbrojnych RP do uzbrojenia trafił już pierwszy zestaw systemu krótkiego zasięgu „mała Narew", który podporządkowany jest 18. Dywizji Zmechanizowanej. Drugi ma trafić do pułku przeciwlotniczego 16. Dywizji Zmechanizowanej w przyszłym roku. Równolegle w Toruniu prowadzony jest proces kontroli i integracji dwóch pierwszych zestawów ogniowych systemu Wisła (IBCS/Patriot). Kolejnym elementem rozwoju polskiej OPL było podpisanie 4 października br. umowy ramowej w sprawie realizacji programu Pilica+, której elementem jest m.in. wykorzystanie kierowanych pocisków przeciwlotniczych MBDA CAMM.

Co należy podkreślić, już dwa zestawy ogniowe tzw. małej Narwii, dysponujące łącznie sześcioma wyrzutniami i 48 pociskami CAMM gotowymi do dopalenia, dzięki wielokanałowości systemu, zapewnią możliwości jednoczesnego zwalczania większej liczby celów latających niż wszystkich sześć dywizjonów wyposażonych obecnie w systemy Newa-SC i pułki Kub-M razem wzięte.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego