Zgodnie z informacją Ministerstwa Obrony Narodowej, zapytanie dotyczy możliwości zakupu do 96 śmigłowców. Potencjalna umowa ma obejmować także niezbędny transfer technologii, choć ten temat na razie nie został rozwinięty. Apache mają zastąpić w linii obecnie eksploatowane sowieckiej produkcji wiropłaty Mi-24D/W, dziś nie mające większej wartości bojowej. Biorąc pod uwagę niewielką liczbę Mi-24 ‒ 28 (z czego około połowy z zapasem resursu pozwalającym na przedłużenie okresu użytkowania o kilka lat), zapewne resort obrony zarzucił ostatecznie planowany program ich modyfikacji bądź modernizacji i wydłużenia okresu eksploatacji chcąc skoncentrować środki na zakupie i wdrożenie do linii śmigłowców nowego typu.

Szczegóły związane m.in. z wyceną pakietu i okresem realizacji dostaw zostaną zapewne upublicznione przez amerykański Departament Stanu dopiero za kilka miesięcy. Na co należy zwrócić uwagę to liczba planowanych do zakupu maszyn – w przypadku zamówienia 96 egzemplarzy Polska stanie się największym użytkownikiem śmigłowców rodziny AH-64 Apache poza Stanami Zjednoczonymi (US Army używa ich ok. 800). Jak podkreślił minister Błaszczak, będzie to kolejny element budowy interoperacyjności z Siłami Zbrojnymi Stanów Zjednoczonych, biorąc pod uwagę fakt wdrożonych w US Army procedur współpracy pododdziałów śmigłowców bojowych tego typu z czołgami Abrams. Stąd też trafią w pierwszej kolejności do pododdziałów wsparcia 18. Dywizji Zmechanizowanej, w której zostaną skoncentrowane wszystkie planowane aktualnie do zakupienia czołgi Abrams ‒ M1A2 SEPv3 (250) i M1A1 SA (116).

Obecnie w Europie, według przedstawicieli koncernu Boeing, eksploatowanych jest ok 200 śmigłowców rodziny AH-64. Ich użytkownikami są: Wielka Brytania (AH-64E), Niderlandy (AH-64E), Grecja (AH-64A/D) i jednostki US Army stacjonujące w Europie, w tym w Polsce. Zgodnie z deklaracjami, oferta Boeinga dla Polski obejmuje najnowszą konfigurację AH-64E Apache Guardian (v6), która dysponuje rozbudowanymi możliwościami w zakresie wymiany informacji, w tym z bezzałogowcami, a także nowymi trybami pracy stacji radiolokacyjnej Longbow i urządzeń optoelektronicznych.