Aktualizacja: 11.05.2025 14:07 Publikacja: 16.08.2022 11:12
Ministerstwo Obrony Narodowej deklaruje kontynuację zamówień sprzętu artyleryjskiego w polskim przemyśle obronnym, przede wszystkim w Hucie Stalowa Wola.
Foto: 5. Lubuski Pułk Artylerii
Interpelacja została skierowana do resortu obrony na początku czerwca br. przez Pawła Bejdę z Klubu Parlamentarnego Koalicja Polska. Czytamy w niej: W obliczu wojny na Ukrainie wiele państw podejmuje decyzje o przekazywaniu sprzętu wojskowego dla armii ukraińskiej, aby mogła skuteczniej walczyć o swoją niepodległość. Najczęściej są to nadwyżki sprzętu wojskowego, zgromadzone w magazynach.
Polska również włączyła się w ten proces, a z ostatnich informacji medialnych wiemy, że do armii ukraińskiej trafiło m.in. 200 czołgów T-72, 18 haubic Krab, a także nieustalona liczba innego sprzętu, jak np. haubice 2S1 Goździk. W odróżnieniu jednak do innych krajów, polski ciężki sprzęt wojskowy pochodzi nie z magazynów, ale z zasobów Sił Zbrojnych RP. Innymi słowy, pojazdy bojowe stanowiące podstawowe uzbrojenie wielu pododdziałów wojsk pancernych i zmechanizowanych oraz wojsk rakietowych i artylerii, po przekazaniu na Ukrainę, powodują, że gotowość bojowa oraz potencjał bojowy wojsk lądowych ulegają systematycznie pogorszeniu. Pańskie decyzje w tej kwestii są o tyle niepokojące, że pozbawia Pan polską armię najnowocześniejszych i dopiero co kupionych haubic Krab, których brakuje w naszej armii, a wyprodukowanie kolejnych haubic to kilka lat.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, zatwierdził umowę ramową na dostawy nowych pojazdów...
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, poinformował, że Rada Modernizacji Technicznej zatwi...
MON zamawia w HSW ponad tysiąc nowych bojowych wozów piechoty Borsuk. Skonstruowane w kraju, uzbrojone i wyposaż...
Rząd zdecydował o znaczącym podniesieniu potencjału artyleryjskiej zbrojowni HSW. Premier Morawiecki zapowiedzia...
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, podpisał aneks do umowy na dostawy kolejnej partii k...
W debacie o rynku pracy nie można zapominać o człowieku. Ideałem dla większości pozostaje umowa o pracę, ale technologie i potrzeba elastyczności oferują nowe rozwiązania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas