Aktualizacja: 11.05.2025 22:49 Publikacja: 20.07.2022 11:03
Według południowokoreańskich mediów, Polska może kupić nawet 580 czołgów rodziny K2, z czego w najbliższym czasie 180, które zostaną wyprodukowane w Republice Korei.
Foto: Ministerstwo Obrony Republiki Korei
Według portalu news.naver.com pakiet umów ma obejmować dostawę: 180 czołgów K2 do 2024 r., 48 lekkich samolotów bojowych FA-50 (nie podano terminu dostawy) i aż 670 155 mm samobieżnych armatohaubic K9 (także nie podano terminu dostawy). Ponadto później Polska miałaby zamówić 400 kolejnych czołgów K2 z terminem dostawy do 2030 r.
Producenci mieli już podjąć przygotowania do realizacji kontraktów, m.in. Hyundai Rotem, producent czołgu K2, przygotowuje się do zwiększenia wydajności zakładu produkcji czołgów (dotychczas Wojska Lądowe Republiki Korei zamówiły 260 K2 w dwóch wersjach i trzech seriach produkcyjnych). W przypadku zakupu samolotów FA-50, ich producent, Korea Aerospace Industries, zamierza przebudować osiem z 20 samolotów szkolno-bojowych TA-50 lotnictwa południowokoreańskiego (z tego typu wywodzi się FA-50), aby przyspieszyć termin dostaw pierwszych maszyn. Ta miałyby być możliwa nawet w ciągu kilku miesięcy. Co ciekawe, wg południowokoreańskich mediów wzrost kosztów produkcji wywołany wojną na Ukrainie spowodować miał niemal dwukrotny wzrost ceny zakupu sprzętu wojskowego.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, zatwierdził umowę ramową na dostawy nowych pojazdów...
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, poinformował, że Rada Modernizacji Technicznej zatwi...
MON zamawia w HSW ponad tysiąc nowych bojowych wozów piechoty Borsuk. Skonstruowane w kraju, uzbrojone i wyposaż...
Rząd zdecydował o znaczącym podniesieniu potencjału artyleryjskiej zbrojowni HSW. Premier Morawiecki zapowiedzia...
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, podpisał aneks do umowy na dostawy kolejnej partii k...
W debacie o rynku pracy nie można zapominać o człowieku. Ideałem dla większości pozostaje umowa o pracę, ale technologie i potrzeba elastyczności oferują nowe rozwiązania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas