Kolejne zestawy amunicji krążącej Warmate dla Sił Zbrojnych RP

Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało o podpisaniu umowy pomiędzy Agencją Uzbrojenia a firmą WB Electronics, należącą do Grupy WB na dostawę zestawów inteligentnych systemów kierowanych do rażenia celów (amunicji krążącej) Warmate.

Publikacja: 30.04.2022 14:54

Amunicją krążąca Warmate trafi w większej liczbie do uzbrojenia Sił Zbrojnych RP.

Amunicją krążąca Warmate trafi w większej liczbie do uzbrojenia Sił Zbrojnych RP.

Foto: Grupa WB

Wartość kontraktu wynosi 50 mln zł brutto. Dostawy mają rozpocząć się jeszcze w tym roku i zakończyć na przestrzeni kilkunastu miesięcy. Liczby zakupionych zestawów nie ujawniono, ale można ją szacować na 40÷50 z 400÷500 aparatami. Jest to druga umowa dotycząca produkcji i dostaw zestawów Warmate do Sił Zbrojnych RP. Pierwsza z nich, o wartości ponad 100 mln zł brutto, została zawarta 20 listopada 2017 r. Wraz z opcjami obejmowała sto zestawów (każdy po dziesięć aparatów). Niestety zrealizowane zostało tylko zamówienie gwarantowane na dziesięć zestawów i 100 bezzałogowców. Pierwsze z nich trafiły do pododdziałów Wojsk Obrony Terytorialnej w grudniu 2017 r.

Zgodnie z informacjami Ministerstwa Obrony Narodowej ze stycznia tego roku, kontynuacja zakupów systemów amunicji krążącej była planowana na rok bieżący jeszcze przed wybuchem wojny na Ukrainę i stąd nie należy jej wiązać z obecnym konfliktem.

Jak poinformował rzecznik prasowy Agencji Uzbrojenia ppłk Krzysztof Płatek ‒ Zamówienie obejmuje drony w wersji bojowej i treningowej, a także pakiet szkoleniowy oraz logistyczny. Szczegółowe dane dotyczące przedmiotu zamówienia podlegają ustawowej ochronie.

Amunicją krążąca Warmate trafi w większej liczbie do uzbrojenia Sił Zbrojnych RP.

Amunicją krążąca Warmate trafi w większej liczbie do uzbrojenia Sił Zbrojnych RP.

Grupa WB

Amunicja krążąca Warmate jest przeznaczona do identyfikowania i rażenia, w zależności od zastosowanej głowicy, lekko opancerzonych celów bądź piechoty przeciwnika. Warmate może być użytkowany jako samodzielny system, przenoszony przez żołnierzy bądź przewożony, jako element zintegrowany z pojazdem. System wyposażony jest w moduły sterujące, umożliwiające pełną automatyzację większości faz lotu i wspieranie operatora w fazie naprowadzania na cel. Operowanie latającym środkiem bojowym odbywa się w czasie rzeczywistym w oparciu o przekaz wideo z podsystemu obserwacyjnego. Operator ma pełną kontrolę w zakresie wyboru trybu pracy systemu, pomiędzy wielorazowym trybem rozpoznawczym a jednorazowym trybem bojowym.

Warmate znajduje się w ofercie Grupy WB od połowy poprzedniej dekady i jest przedmiotem eksportu do kilku państw świata. Niektórzy z odbiorców systemu mieli już okazję zastosować go z powodzeniem w działaniach bojowych.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego