Program Miecznik: Nowe polskie fregaty z Wielkiej Brytanii

Brytyjska korporacja stoczniowa Babcock dostarczy technologie przyszłych polskich fregat, które zbuduje konsorcjum PGZ-Miecznik.

Publikacja: 04.03.2022 19:45

Fregata Arrowhead 140 (wizualizacja).

Fregata Arrowhead 140 (wizualizacja).

Foto: materiały prasowe

 Nowe okręty otrzymają zintegrowany system walki TACTICOS, produkowany przez europejskiego potentata elektroniki wojskowej Thales.  Pakiet umów w tej sprawie podpisano 4 marca.

Babcock International, brytyjska firma z branży lotniczej, obronnej i bezpieczeństwa, została wybrana jako dostawca projektu platformy okrętowej i partner technologiczny dla polskiego programu pozyskania nowych fregat w ramach Programu Miecznik.

Za realizację projektu po stronie polskiej odpowiada konsorcjum na czele z PGZ. Budowa trzech nowych fregat to największa, warta blisko 10 mld zł, inwestycja w Marynarce Wojennej RP.

Agencja Uzbrojenia Ministerstwa Obrony Narodowej wybrała, po wielomiesięcznych przygotowaniach i analizach, bazowe technologie okrętów Arrowhead 140 (AH140) od firmy Babcock spośród trzech zagranicznych ofert. Pomysł na skrócenie procesu inwestycyjnego związanego z budową nowych fregat dojrzewał od dawna.Nowe, wielozadaniowe jednostki będą budowane w kraju w oparciu o gotowe, sprawdzone technologie pozyskane od zagranicznych partnerów. Dotyczy to kadłuba, ale też zintegrowanego systemu walki i podstawowych zestawów uzbrojenia. Aby zminimalizować ryzyko w pakiecie kontraktowych zobowiązań jest też fachowy nadzór i zarządzanie projektem a potem pełne wsparcie logistyczne i szkoleniowe.

Projekty jeszcze w tym roku

Brytyjczycy potwierdzają, że firma Babcock skupi się teraz na zaadaptowaniu konstrukcji AH140 do polskich wymagań, projektowaniu konkretnych rozwiązań i planowania integracji systemów. Niezbędne przygotowania powinny się zakończyć jeszcze w tym roku. Zawarta 4 marca umowa przewiduje, że inżynierowie Babcock zapewnia konsorcjum PGZ-Miecznik „szerokie wsparcie w budowie trzech fregat opartych o projekt AH140 w polskich stoczniach, przez lokalnych pracowników i ze znacznym udziałem polskich dostawców i przy wykorzystaniu globalnego łańcucha dostaw firmy Babcock".

Oznacza to, że brytyjska firma nie tylko obejmie nadzorem proces realizacji umowy licencyjnej w polskich stoczniach, ale dostarczy niezbędne technologie i podzieli się unikalnym doświadczeniem dotyczącym budowy okrętów najnowszej generacji. W ramach współpracy z polskimi wykonawcami Babcock wesprze budowę nowych fregat obejmując w pewnym sensie zarządzanie skomplikowanym projektem i optymalizując wykorzystanie polskich zdolności stoczniowych i przemysłowych.

Wskazując firmę Babcock jako dostawcę projektu platformy dla swojego programu fregat, Polska jest kolejnym krajem po Wielkiej Brytanii i Indonezji, które wybrały platformy AH140 jako projekt bazowy dla realizacji własnych programów budowy okrętów. Brytyjska inwestycja wystartowała w 2019 r. a indonezyjska w 2021 r.

Babcock na fali

Brytyjczycy zachwalają, że ich „eksportowe" fregaty AH140 można skonfigurować tak, aby spełniały wymagania klientów, ale też dostosować je do potrzeb przyszłych działań operacyjnych na morzu, bez względu na to, gdzie na świecie są one prowadzone. David Lockwood, dyrektor generalny Babcock, nie kryje satysfakcji z ostatnich decyzji polskiego MON.

- Ogromnie się cieszę, że firma Babcock została wskazana jako dostawca projektu platformy okrętowej i partner technologiczny dla Polski, a nasza fregata Arrowhead 140 została wybrana do zrealizowania polskiego Programu Miecznik. Jej adaptowalność i szerokie możliwości oznaczają, że możemy dostosować projekt do potrzeb Marynarki Wojennej RP - podkreśla.

- Fregata Arrowhead 140 napędzana jest innowacjami i oparta na wieloletnim doświadczeniu w projektowaniu i budowie okrętów, a u jej podstaw leżą brytyjski kunszt i myśl inżynieryjna – mówi Lockwood.

Minister ds. Zamówień Obronnych Wielkiej Brytanii, Jeremy Quin zaliczył Polskę do „najstarszych i najbliższych sojuszników".

System walki od wypróbowanego partnera

Tego samego dnia, 4 marca Agencja Uzbrojenia MON poinformowała, że dostawcą okrętowego zintegrowanego systemu walki do przyszłych polskich fregat budowanych w ramach programu Miecznik będzie grupa Thales. Europejski potentat elektroniki wojskowej podpisał umowę o współpracy strategicznej z konsorcjum PGZ-Miecznik. Firma wyposaży nowe okręty w swój system zarządzania walką TACTICOS, znany już Marynarce Wojennej RP. To elektronika pokładowa sprawdzona operacyjnie na całym świecie. Przedstawiciele firmy Thales podkreślają, że ich ZSW działają już w siłach morskich 24 państw świata i są tak uniwersalne, że znajdują zastosowanie na jednostkach różnego typu od okrętów patrolowych po niszczyciele.

Przedstawiciele Thalesa zapewniają, że wykorzystają w naszym kraju doświadczenie zyskane dzięki realizacji wcześniejszych umów na rzecz Marynarki Wojennej RP oraz 20-letnie partnerstwo z gdyńskim renomowanym ośrodkiem badawczo rozwojowym CTM „aby zwiększyć wkład polskiego przemysłu w rozwiązania systemów zarządzania walką, zarówno w Polsce, jak i na globalnych rynkach eksportowych".

Przy wyposażaniu nowych polskich fregat Thales zamierza wykorzystać doświadczenia z współpracy ze stoczniami Babcock przy uzbrajaniu brytyjskich okrętów. System zarządzania walką (CMS) jest głównym elementem centrum dowodzenia i procesu decyzyjnego na okręcie wojennym. Jego funkcje i parametry działania–sterowanie sensorami, ocena sytuacji taktycznej, obrazowanie informacji z rozpoznania a także sterowanie uzbrojeniem – są kluczowe dla skuteczności działania każdego okrętu wojennego – podkreślają przedstawiciele Thalesa.

– Jesteśmy dumni, że możemy być częścią programu Miecznik – zaznacza Alex Cresswell, prezes Thales w Wielkiej Brytanii. Gerben Edelijn wiceprezes Thales ds. systemów nawodnych przypomina ,że inżynierowie i informatycy firmy uczestniczyli już wcześniej w wyposażaniu polskich okrętów rakietowych typu Orkan czy okrętu patrolowego ORP Ślązak.

- Mamy nadzieję na dalszy rozwój współpracy z polskim przemysłem i udany transfer technologii - podkreśla Magdalena Nizik prezes Thales Polska.

 Nowe okręty otrzymają zintegrowany system walki TACTICOS, produkowany przez europejskiego potentata elektroniki wojskowej Thales.  Pakiet umów w tej sprawie podpisano 4 marca.

Babcock International, brytyjska firma z branży lotniczej, obronnej i bezpieczeństwa, została wybrana jako dostawca projektu platformy okrętowej i partner technologiczny dla polskiego programu pozyskania nowych fregat w ramach Programu Miecznik.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Materiał Promocyjny
Jaki jest proces tworzenia banku cyfrowego i jakie czynniki są kluczowe dla jego sukcesu?
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego
Modernizacja Sił Zbrojnych
Pierwsze koreańskie lekkie myśliwce z szachownicami