Nowe okręty otrzymają zintegrowany system walki TACTICOS, produkowany przez europejskiego potentata elektroniki wojskowej Thales. Pakiet umów w tej sprawie podpisano 4 marca.
Babcock
International, brytyjska firma z branży lotniczej, obronnej i
bezpieczeństwa, została wybrana jako dostawca projektu platformy
okrętowej i partner technologiczny dla polskiego programu pozyskania
nowych fregat w ramach Programu Miecznik.
Za realizację projektu po stronie polskiej odpowiada konsorcjum na czele z PGZ. Budowa trzech nowych fregat to największa, warta blisko 10 mld zł, inwestycja w Marynarce Wojennej RP.
Agencja Uzbrojenia Ministerstwa Obrony Narodowej wybrała, po wielomiesięcznych przygotowaniach i analizach, bazowe technologie okrętów Arrowhead 140 (AH140) od firmy Babcock spośród trzech zagranicznych ofert. Pomysł na skrócenie procesu inwestycyjnego związanego z budową nowych fregat dojrzewał od dawna.Nowe, wielozadaniowe jednostki będą budowane w kraju w oparciu o gotowe, sprawdzone technologie pozyskane od zagranicznych partnerów. Dotyczy to kadłuba, ale też zintegrowanego systemu walki i podstawowych zestawów uzbrojenia. Aby zminimalizować ryzyko w pakiecie kontraktowych zobowiązań jest też fachowy nadzór i zarządzanie projektem a potem pełne wsparcie logistyczne i szkoleniowe.
Projekty jeszcze w tym roku
Brytyjczycy potwierdzają, że firma Babcock skupi się teraz na zaadaptowaniu konstrukcji AH140 do polskich wymagań, projektowaniu konkretnych rozwiązań i planowania integracji systemów. Niezbędne przygotowania powinny się zakończyć jeszcze w tym roku. Zawarta 4 marca umowa przewiduje, że inżynierowie Babcock zapewnia konsorcjum PGZ-Miecznik „szerokie wsparcie w budowie trzech fregat opartych o projekt AH140 w polskich stoczniach, przez lokalnych pracowników i ze znacznym udziałem polskich dostawców i przy wykorzystaniu globalnego łańcucha dostaw firmy Babcock".