Dwie firmy rywalizują w programie Ważka

Agencja Uzbrojenia poinformowała, że do programu Ważka, dotyczącego bezzałogowców do prowadzenia obserwacji w terenie górskim, leśnym i zurbanizowanym, zgłosiło się dwóch oferentów: Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 2 z Bydgoszczy i, należące do korporacji Lockheed Martin, Polskie Zakłady Lotnicze z Mielca.

Publikacja: 25.02.2022 13:10

Dwa podmioty zgłosiły się do postępowania przetargowego dotyczącego programu Ważka. W przypadku zakł

Dwa podmioty zgłosiły się do postępowania przetargowego dotyczącego programu Ważka. W przypadku zakładów PZL z Mielca oferowaną konstrukcję może być Indago 3 korporacji Lockheed Martin.

Foto: Lockheed Martin

Zgodnie z opublikowanym komunikatem, obecnie komisja przetargowa przystąpi do oceny złożonych propozycji. Przedmiotem zamówienia ma być dostawa 10 zestawów, w skład których wchodzić mają bezzałogowce zdolne do prowadzenia obserwacji dzienno-nocnej w terenie zurbanizowanym, górzystym i leśnym. Platforma bezzałogowa ma być wyposażona w napęd elektryczny, a pułap operacyjny nie może być mniejszy niż 3000 m n.p.m. Każdy zestaw ma umożliwiać wykonywanie lotów bez korzystania z dodatkowej infrastruktury. Postępowanie uruchomiono 29 grudnia 2021 r. i jest ono jednym z kilku, które mają znacząco zwiększyć liczbę bezzałogowych platform latających w Siłach Zbrojnych RP. Co rzadkie w przypadku zamówień na rzecz MON w ostatnich latach, w przypadku programu Ważka zamawiający zastrzega sobie prawo sprawdzenia weryfikacyjnego sprzętu przed zawarciem umowy.

Czytaj więcej, wiedz więcej!
9zł za pierwszy miesiąc.

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
9 zł pierwszy miesiąc, a potem 39 zł/msc
Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego