19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 16.01.2025 08:52 Publikacja: 25.02.2022 13:10
Dwa podmioty zgłosiły się do postępowania przetargowego dotyczącego programu Ważka. W przypadku zakładów PZL z Mielca oferowaną konstrukcję może być Indago 3 korporacji Lockheed Martin.
Foto: Lockheed Martin
Zgodnie z opublikowanym komunikatem, obecnie komisja przetargowa przystąpi do oceny złożonych propozycji. Przedmiotem zamówienia ma być dostawa 10 zestawów, w skład których wchodzić mają bezzałogowce zdolne do prowadzenia obserwacji dzienno-nocnej w terenie zurbanizowanym, górzystym i leśnym. Platforma bezzałogowa ma być wyposażona w napęd elektryczny, a pułap operacyjny nie może być mniejszy niż 3000 m n.p.m. Każdy zestaw ma umożliwiać wykonywanie lotów bez korzystania z dodatkowej infrastruktury. Postępowanie uruchomiono 29 grudnia 2021 r. i jest ono jednym z kilku, które mają znacząco zwiększyć liczbę bezzałogowych platform latających w Siłach Zbrojnych RP. Co rzadkie w przypadku zamówień na rzecz MON w ostatnich latach, w przypadku programu Ważka zamawiający zastrzega sobie prawo sprawdzenia weryfikacyjnego sprzętu przed zawarciem umowy.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, zatwierdził umowę ramową na dostawy nowych pojazdów dla Wojska Polskiego.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, poinformował, że Rada Modernizacji Technicznej zatwierdziła projekt cięższego niż bwp Borsuk wozu.
MON zamawia w HSW ponad tysiąc nowych bojowych wozów piechoty Borsuk. Skonstruowane w kraju, uzbrojone i wyposażone w zaawansowaną elektronikę zwiastują w armii rewolucję.
Rząd zdecydował o znaczącym podniesieniu potencjału artyleryjskiej zbrojowni HSW. Premier Morawiecki zapowiedział dokapitalizowanie huty i innych zbrojeniowych firm z Podkarpacia.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, podpisał aneks do umowy na dostawy kolejnej partii karabinków MSBS Grot.
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
Premier Donald Tusk deklaruje przełamanie impasu w rozmowach dotyczących przyjęcia Ukrainy do Unii Europejskiej i zapowiada wysłanie kolejnej transzy uzbrojenia.
Wydatki Rosji na rozpętaną wojnę, które wzrosły czterokrotnie od czasu inwazji na Ukrainę i osiągnęły poziom rekordowy od czasów sowieckich, w rzeczywistości mogą być znacznie wyższe i sięgnąć 250 mld dol. Grozi to załamaniem nie tylko całej rosyjskiej gospodarki, ale i rosyjskiej bankowości, bo to banki, pod naciskiem Kremla, finansują tanimi kredytami niewydolną zbrojeniówkę.
Konsekwencje zostaną wyciągnięte - mówił minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz o czterech czynnych wojskowych, którzy w ubiegłym roku mieli doprowadzić do zaginięcia min przeciwczołgowych. Grozi im do pięciu lat pozbawienia wolności. To w związku z tą sprawą - jak wyjaśnił szef MON - odwołany został także szef Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych gen dyw. Artur Kępczyński.
Szeregowy Daniel H., który pod wpływem alkoholu w Mielniku oddał strzały z karabinu, nie tylko został aresztowany, ale też usunięty z wojska. Być może to samo czeka żołnierza, z którym pił.
Szef BBN minister Jacek Siewiera odwiedził państwa nordyckie oraz bałtyckie, aby namawiać do wzmocnienia bezpieczeństwa NATO oraz UE nad Bałtykiem.
Unia Europejska zrozumiała, że musi się zbroić i to najlepiej wspólnie. Na razie spiera się jednak o zasadę „kupuj tylko w UE”.
W 2024 r. francuskie firmy zbrojeniowe podpisały kontrakty eksportowe na 18 mld euro. To ich drugi wynik w historii, dający w światowym rankingu eksporterów drugie miejsce po USA. Największe kontrakty dotyczyły samolotów i okrętów podwodnych.
Szef Inspektoratu Wsparcia gen. dyw. Artur Kępczyński został odwołany ze stanowiska - podaje Ministerstwo Obrony Narodowej.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas