Pancerny „Borsuk” z HSW rusza na podbój Słowacji

Polski nowy bojowy pływający wóz piechoty (NBPWP) „Borsuk", broń zaprojektowana od podstaw w kraju i pozostająca wciąż w fazie testów, startuje w słowackim przetargu na ciężkie transportery dla wojsk zmechanizowanych.

Publikacja: 03.02.2022 14:10

NBPWP Borsuk

NBPWP Borsuk

Foto: HSW. S.A.

To absolutny debiut nowego BWP z Huty Stalowa Wola w poważnym konkursie na międzynarodowym rynku zbrojeniowym. Do tego wejście do gry prototypowego wozu z Podkarpacia następuje w chwili przygotowania ważnych umów z polskim MON, dotyczących seryjnej produkcji pojazdu i jego oręża - zdalnie sterowanego systemu wieżowego z armatą 30 mm.

- Polski bwp wciąż w Hucie Stalowa Wola oczekuje na sygnał wojska do startu końcowych badań kwalifikacyjnych Borsuka – wielomiesięczne testy obejmą główne elementy BWP i pojazdu jako całości – mówi ekspert militarny Jerzy Reszczyński.

Specjalista w dziedzinie broni pancernej przypomina, że w planach jest szybka budowa w HSW 4 kolejnych kompletnych prototypowych egzemplarzy przedseryjnych Borsuka, aby wszechstronnie i efektywnie można było sprawdzić wóz w ekstremalnych warunkach poligonowych.

Borsuk

Borsuk

Roman Bosiacki.

Ostra konkurencja

Polska Grupa Zbrojeniowa, która oferuje NBPWP „Borsuk" w Bratysławie ma nadzieję, że sąsiedzi docenią atuty na wskroś innowacyjnej konstrukcji ze zdalnie sterowaną wieżą bojową i systemami komunikacji, nawigacji i kierowania ogniem w najwyższym, cyfrowym standardzie. Słowackie MON ujawniło na początku lutego że polski bwp zmierzy się w przetargu prowadzonym w formule negocjacji międzyrządowych z wozami bojowego wsparcia oferowanymi przez Węgry, Szwecję i Hiszpanię.

- Łatwo na pewno nie będzie. Jak na portalu ZBiAM napisał Andrzej Kiński, szef fachowego pisma Wojsko i Technika.

- Informacje o złożeniu oferty na Słowacji potwierdziła firma BAE Systems Hägglunds, w imieniu której w postępowaniu bierze udział rząd Królestwa Szwecji. Zaoferowała ona pojazd bazujący na bwp CV90 MkIV. W ofercie węgierskiej chodzi zapewne o bwp Rheinmetall Lynx KF41. Przygotowania do uruchomienia jego licencyjnej produkcji „Bratankowie" rozpoczęli pod koniec 2020 r. W przypadku Hiszpanii „pewniakiem" wydaje się być wóz General Dynamics European Land Systems ASCOD 2 - twierdzi Kiński.

Bratysława potrzebuje ponad 150 gąsienicowych bwp. Szacowana wartość zamówienia przekracza 1,7 mld euro.

Następca BWP-1

W Polsce z pancernym Borsukiem armia RP także wiąże wielkie nadzieje. NBPWP po zaliczeniu ostatecznych testów ma otworzyć drogę nowej generacji „bewupów" i wielkiej, technologicznej zmiany podstawowego wyposażenia wojsk zmechanizowanych. Jerzy Reszczyński który od początku śledzi losy „Borsuka" twierdzi, że całe lata świetlne dzielą nowy pojazd a zwłaszcza jego zautomatyzowane, przeniesione w epokę cyfrową systemy obserwacji , uzbrojenia i komunikacji od eksploatowanych wciąż w armii „bewupów" rosyjskiej konstrukcji – przestarzałych transporterów sprzed co najmniej 6 dekad.

– Przyszłym załogom nowych bojowych maszyn z pewnością bardziej przydadzą się umiejętności wyniesione z gier komputerowych niż nawyki utrwalane w starych transporterach pamiętających czasy Układu Warszawskiego – mówi Reszczyński.

Prace nad nowym, gąsienicowym transporterem, a zwłaszcza szczegóły techniczne wozu i krytyczne parametry bojowe od początku chroniła tajemnica.

Borsuk

Borsuk

Roman Bosiacki.

Wieża robi różnicę

Co wiadomo? Niemal połowę wartości Borsuka (szacowaną na kilkadziesiąt mln zł od sztuki) będzie stanowiła w pełni zautomatyzowana bezzałogowa wieża bojowa z 30 mm licencyjną armatą Orbital ATK Mk 44S Bushmaster II i karabinem maszynowym kal. 7,62 UKM-2000 C (z Zakładów Mechanicznych Tarnów). Wyposażona w obserwacyjne głowice optoelektroniczne, sensory i podwójną wyrzutnię kierowanych pocisków przeciwpancernych Spike - wieża jest owocem współpracy konstruktorów z HSW oraz inżynierów i informatyków ożarowskiej Grupy WB. Pod stalowym pancerzem transportera (opcjonalnie wzmacnianym warstwowymi płytami ceramicznymi i kompozytowymi) zmieści się 3 osobowa załoga (dowódca, działonowy, kierowca) i 6 żołnierzy desantu w pełnym bojowym rynsztunku. Będą mieli do dyspozycji sterowaną hydraulicznie rampę, urządzenia komunikacji cyfrowej Fonet i informatyczne systemy zarządzania polem walki BMS, sensory ostrzegające przed laserowym opromieniowaniem Obra-3 (z warszawskiego Przemysłowego Centrum Optyki), a także licencyjny, amerykański odbiornik nawigacji satelitarnej TALIN 5000 jak również przyrządy automatycznego rozpoznania skażeń PIMCO Chardes II. W HSW, gdzie zaprojektowano wóz panuje przekonanie że już niedługo najnowszy pływający gąsienicowy transporter z Podkarpacia zrobi w wojsku karierę.

– Wieża bojowa ZSSW-30 zaprojektowana w krajowym przemyśle to jedno z najciekawszych rozwiązań na poziomie światowym – nie kryją satysfakcji szefowie PGZ. - Nie zapominajmy że wciąż nowy polski bwp jest na początku swojej drogi rozwoju – studzi emocje Andrzej Kiński szef Zespołu Badań i Analiz Militarnych.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego