Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 14.07.2025 23:11 Publikacja: 18.01.2022 12:28
Siły Zbrojne Ukrainy przedstawiły wymagania stawiane przed następcą bojowych wozów piechoty BMP-1 i BMP-2. Czy wykorzystanie w prezentacji grafiki przedstawiającej BMP-U może sugerować, że dostawca został już wybrany?
Foto: Ukroboronprom
Zostały one zaprezentowane przez DWL ZSU 13 stycznia, podczas publicznej konferencji z udziałem przedstawicieli wojska i przemysłu. Dokładne parametry, jakimi miałby się cechować pojazd, nie zostały podane, pewne charakterystyki można jednak wywnioskować z podanych informacji.
Przyszły bwp miałby mieć klasyczny dla tej kategorii pojazdów układ konstrukcyjny – z przedziałem silnikowym w przedniej części kadłuba, umieszczonym za nim przedziałem załogi i z przedziałem transportowym z tyłu. Żołnierze desantu mają mieć do dyspozycji rampę opuszczaną hydraulicznie. Masa bojowa pojazdu nie może przekraczać 18 t, co jest na współczesne standardy wartością bardzo niską i sugeruje słabe opancerzenie, być może jego bazowy poziom odpowiadać ma poziomowi 3 wg STANAG 4569A (lub niewiele więcej). Wiadomo jednak, że opancerzenie bazowe powinno być wzmacniane w zależności od potrzeb za pomocą dodatkowych modułów (dotyczy to także osłon przeciwminowych). Załoga i żołnierze desantu mają dysponować siedziskami przeciwminowymi. Zaletą ma być natomiast możliwość pokonywania przeszkód wodnych pływaniem. Uzbrojenie ma być typowe dla współczesnych ukraińskich kołowych i gąsienicowych bojowych wozów piechoty – 30 mm armata automatyczna, 7,62 mm sprzężony z nią karabin maszynowy, granatnik automatyczny (30 lub 40 mm) i wyrzutni (dwóch-czterech) przeciwpancernych pocisków kierowanych Barrier. Cyfrowy system kierowania ogniem ma odpowiadać współczesnym standardom. Wymagane są systemy obserwacji dookólnej i zarządzania polem walki, w celu poprawienia świadomości sytuacyjnej. Na podwoziu pojazdu miałyby powstać liczne wersje specjalistyczne: wóz dowodzenia, bojowy wóz rozpoznawczy, wóz zabezpieczenia technicznego czy pojazd ewakuacji medycznej. Bojowy wóz piechoty miałby zostać zaprojektowany od podstaw, choć jako rysunek poglądowy przedstawiciele Sił Zbrojnych Ukrainy wykorzystali grafikę przedstawiającą BMP-U, propozycję charkowskich zakładów ChTZ.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, zatwierdził umowę ramową na dostawy nowych pojazdów...
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, poinformował, że Rada Modernizacji Technicznej zatwi...
MON zamawia w HSW ponad tysiąc nowych bojowych wozów piechoty Borsuk. Skonstruowane w kraju, uzbrojone i wyposaż...
Rząd zdecydował o znaczącym podniesieniu potencjału artyleryjskiej zbrojowni HSW. Premier Morawiecki zapowiedzia...
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, podpisał aneks do umowy na dostawy kolejnej partii k...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas