Reklama
Rozwiń

Pierwsze wyrzutnie Patriot odebrane z HSW

Huta Stalowa Wola, mimo pandemii, melduje wykonanie zadania. Firmie Raytheon przekazano gotowe wyrzutnie M903. Do wojska trafiły też w terminie wszystkie zakontraktowane na 2021 rok artyleryjskie kraby i raki.

Publikacja: 10.01.2022 16:00

Pierwsze wyrzutnie Patriot odebrane z HSW

Foto: HSW

Jak dowiedział się „Radar" covid nie zdołał zatrzymać podkarpackiej zbrojowni. Pierwsze cztery kompletne wyrzutnie M903 wyprodukowane w HSW zostały właśnie odebrane przez Raytheon - amerykańskiego producenta systemu antyrakietowego Patriot. Zeszły rok upłynął jednak w Hucie przede wszystkim pod znakiem dostaw do Sił Zbrojnych RP rodzimej broni artyleryjskiej. Do armii trafiło kilkadziesiąt krabów i raków a także partia wojskowego sprzętu inżynieryjnego.

Huta partnerem zbrojeniowego giganta

Zarząd podkarpackiej firmy podkreśla, że zakontraktowane w 2018 r. w oparciu o umowę podwykonawstwa między hutą, a amerykańskim gigantem zbrojeniowym – Raytheon Technologies - pierwsze 4 „polskie" wyrzutnie M903 zostały wykonane zgodnie z harmonogramem. A HSW wyprodukuje wszystkie 16 wyrzutni dla 2 baterii systemu Patriot zamówionych w ramach I fazy realizacji antyrakietowej tarczy powietrznej średniego zasięgu.

Kontrakty na wyrzutnie M903 mają charakter komercyjny a nie offsetowy a ich produkcja została oparta o uzgodnienia międzyrządowe między Waszyngtonem i Warszawą w ramach procedur Foreign Military Sales czyli eksportu amerykańskiego uzbrojenia dla sojuszników.

Haubice już w dywizjonach

Realizacja kontraktów na wyrzutnie Patriot nie była jedynym ubiegłorocznym zadaniem Huty Stalowa Wola. HSW zgodnie z planem uzbroiła w 2021 r. w samobieżne haubice Krab 3. Dywizjonowy Moduł Ogniowy (dmo) 21 Brygady Strzelców Podhalańskich w Jarosławiu. Dostawa objęła osiem haubic 155 mm, pojazd dowódczo-sztabowy oraz trzy wozy dowodzenia, dwa wozy amunicyjne oraz wóz remontu uzbrojenia i elektroniki.

Foto: HSW

W ramach programu Regina w czerwcu 2021 roku HSW S.A. przekazała także bojowe wyposażenie trzeciej baterii dmo 23 Śląskiego Pułku Artylerii w Bolesławcu. Dostawa objęła osiem haubic, trzy wozy dowodzenia i dwa wozy amunicyjne. Przypomnijmy, że HSW realizuje dostawy haubic oraz sprzętu towarzyszącego w ramach umowy z 2016 roku. Przewiduje ona, że do 2024 r. do czterech Dywizjonowych Modułów Ogniowych trafi z podkarpackiej zbrojowni łącznie 96 samobieżnych haubic oraz ponad setka sztuk sprzętu towarzyszącego. Dostawy nowych krabów do Sił Zbrojnych RP rozpoczęły się od pierwszego wdrożeniowego dmo w latach 2016-2017.

Moździerze w Szczecinie i na Podkarpaciu

- Wywiązywanie się przez HSW S.A. bez opóźnień z bieżących dostaw sprzętu artyleryjskiego pozostaje naszym priorytetem i staje się, mam nadzieję, znakiem firmowym huty - mówi prezes spółki ze Stalowej Woli Bartłomiej Zając.

Przypomina, że także bez opóźnień realizowano w 2021 r. dostawy zakontraktowanych przez armię moździerzy. Chodzi m.in. o dostawy 120 mm moździerzy Rak na podwoziach rosomaków, czy pojazdów specjalistycznych – wozów dowodzenia i wsparcia logistycznego. HSW przekazała m.in. dwa kompletne Kompanijne Moduły Ogniowe (kmo) raków do 12 Brygady Zmechanizowanej ze Szczecina, w ramach którego dostarczono 8 moździerzy oraz 4 artyleryjskie wozy dowodzenia. Do 21 Brygady Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie trafiło 8 samobieżnych moździerzy 120 mm oraz 4 wozy dowodzenia.

Foto: HSW

Saperski sprzęt w jednostkach

W ubiegłym roku jednostki wojskowe odbierały także zamówiony w stalowowolskiej firmie z ciężki sprzęt saperski, m. in. uniwersalne maszyny inżynieryjne UMI 9.50 oraz spycharko- ładowarki SŁ-34C. HSW w 2021r. dostarczyła wojsku 19 egzemplarzy UMI 9.50 wraz osprzętem dodatkowym, a także osiem spycharko-ładowarek SŁ-34C.

Maszyny wykorzystywane są w ramach szkoleń poligonowych do fortyfikowania terenu ale też prac drogowo-mostowych oraz zadań inżynieryjnych. Ciężki sprzęt saperski udostępniany jest też przez wojsko służbom porządku publicznego i ratownictwa w sytuacji nadzwyczajnych zagrożeń w ramach operacji reagowania kryzysowego i ochrony ludności. – Mamy satysfakcję , że pomimo pandemii i kryzysu w gospodarce, ale też ograniczeń covidowych u naszych zagranicznych partnerów i poddostawców terminowo wywiązaliśmy się z ubiegłorocznych kontraktów - podsumowuje prezes HSW.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku