Łącznie w ramach umowy armia otrzyma 100 bezzałogowych, zwiadowczych maszyn wyposażonych w głowice optoelektroniczne - zdolnych do prowadzenia bezpośredniego rozpoznania w promieniu 35 km. Drony trafią do służby w latach 2024-2027.
PGZ i WZL-e z Łodzi i Bydgoszczy w konsorcjum
W kontrakcie podpisanym w warszawskiej siedzibie MON w obecności ministra obrony Mariusza Błaszczaka przez Inspektorat Uzbrojenia i konsorcjum w składzie: Polska Grupa Zbrojeniowa (lider), Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 1 w Łodzi i WZL nr 2 w Bydgoszczy przewidziano pełny pakiet logistyczny i szkoleniowy , m.in. zawarto również prawo opcji, w ramach którego możliwe jest pozyskanie systemu komputerowego do szkolenia teoretycznego oraz systemu zarządzania szkoleniem.
W skład każdego z 25 zamówionych zestawów dronów wchodzą 4 platformy powietrzne„Duch" wraz z głowicami elektrooptycznymi EO/IR – umożliwiających rozpoznanie obrazowe, 1 zestaw naziemnej stacji kontroli (NSK), 1 naziemny terminal danych (NTD) oraz 1 przenośny terminal wideo (PTV).
Zakontraktowany właśnie bezzałogowy system obserwacji powietrznej trafi do Wojsk Lądowych oraz Wojsk Specjalnych.
Dyskretny zwiadowca
Drony NeoX-2 będą wskazywać cele i podawać artylerii precyzyjne namiary „do rażenia ogniowego", ułatwią też dowódcom oceną skutków uderzeń a także przygotowanie „wsparcia działań w zakresie ochrony wojsk".