Nadlatują tureckie uderzeniowe bezzałogowce

Armia zamówiła 24 tureckie drony uderzeniowe Bayraktar TB-2 z rakietowym uzbrojeniem przeciwpancernym i pakietem wsparcia technicznego oraz szkoleniowego.

Publikacja: 25.05.2021 13:08

Bezzałogowy aparat latający Baykar Bayraktar TB2 uzbrojony w lekkie bomby korygowane MAM-L. Fot./Bay

Bezzałogowy aparat latający Baykar Bayraktar TB2 uzbrojony w lekkie bomby korygowane MAM-L. Fot./Baykar.

Foto: Bezzałogowy aparat latający Baykar Bayraktar TB2 uzbrojony w lekkie bomby korygowane MAM-L. Fot./Baykar.

Pierwszy zestaw bezzałogowców trafi do Sił Zbrojnych RP w 2022 r. Całość zamówienia zostanie zrealizowana do końca 2024 r.

„Radar” już kilka dni temu informował o planowanej transakcji. Zakup dotyczy bezzałogowych systemów bojowych, które dowiodły swojej skuteczności w zwalczaniu czołgów w czasie niedawnego konfliktu azersko-ormiańskiego w Górskim Karabachu. Drony TB-2 nie dały wówczas szans tankom rosyjskiej produkcji.

Czytaj także: Siły Zbrojne RP planują zakup tureckich dronów?

MON ujawnił więcej szczegółów związanych z kontraktem, którego wartość turecka prasa szacuje na blisko 400 mln dol.

Tureckie pociski przeciwpancerne w pakiecie

Ministerstwo Obrony Narodowej przypomina, że umowa opiewa na zakup czterech zestawów dronów bojowych. W zestawach będzie 24 bezpilotowców uzbrojonych w pociski przeciwpancerne.

– Wraz z uzbrojeniem kupiliśmy pakiet logistyczny i szkoleniowy – zapewnił  po podpisaniu umowy szef MON Mariusz Błaszczak.

Przedmiotem zamówienia jest dostawa 4 zestawów bezzałogowych systemów powietrznych (BSP) klasy MALE. W skład każdego zestawu wchodzi 6 uzbrojonych dronów Bayraktar TB2. Kontrakt obejmuje także dostawę m.in. mobilnych stacji kontroli, radarów SAR, symulatorów oraz zapasu części zamiennych. Umowa przewiduje również dostarczenie naprowadzanych laserowo kierowanych pocisków rakietowych typu MAM-L i MAM–C tureckiej produkcji oraz amunicji szkolnej, które „umożliwią realizację pełnego spektrum zadań taktycznych zgodnie z operacyjnym przeznaczeniem systemu”.

"Baykar Bayraktar TB2.Fot./Ministerstwo Obrony Ukrainy"

Bezzałogowce Baykar Bayraktar TB2 (na zdjęciu z podwieszonymi bombami korygowanymi MAM-L) znajdują się także w uzbrojeniu Sił Zbrojnych Ukrainy. Fot./Ministerstwo Obrony Ukrainy.

radar.rp.pl

W ramach kontraktu zapewniona zostanie 24-miesięczna gwarancja, pakiet szkoleniowy i logistyczny, a także transfer technologii zapewniający możliwość serwisowania i naprawy m.in. silników, naziemnych stacji kontroli oraz kamer.

Czytaj także: Wojna w Karabachu – pierwsze podsumowania

MON informuje, że wartość jednego pozyskiwanego zestawu Bayraktar TB2 wynosi około 67 mln dolarów. Zdaniem ekspertów dodatkowe koszty powodowane są przez towarzyszący pozyskaniu broni rozbudowany pakiet wsparcia technicznego i serwisowego.

Ankara: sprzedaż broni Polsce to sukces

Bayraktar TB2 to taktyczny bezzałogowy system powietrzny (BSP) klasy MALE zdolny do prowadzenia zadań obserwacyjnych, rozpoznawczych (ISR) oraz misji bojowych z wykorzystaniem kierowanych pocisków rakietowych przenoszonych na czterech punktach podwieszeń pod skrzydłami zdalnie kierowanego płatowca. Dron TB2 wyposażono w system awioniki umożliwiający w pełni autonomiczne kołowanie, start, lądowanie i przelot.

Ma 6,5 metra długości oraz 12 metrów rozpiętości i może wykonywać loty trwające do 27 godzin. Masa startowa kompletnego bezpilotowca to 650 kilogramów, a maksymalna prędkość TB-2 to ok. 220 km/h.

Zdaniem Jerzego Gruszczyńskiego, eksperta lotniczego i szefa pisma Lotnictwo. Aviation International, Bayraktar to bojowy dron odpowiadający konstrukcyjnie pierwszym generacjom amerykańskich  predatorów. Te już dawno ustąpiły pola nowocześniejszym dronom bojowym takim jak np. m. in MQ-9 Reaper.

Czytaj także: US Air Force zwiększa możliwości bojowe bezzałogowych Reaperów

Tureckie media już od kilku dni cieszą się z sukcesu innowacyjnej, własnej prywatnej firmy zbrojeniowej, która zbudowała TB-2. Władze w Ankarze podkreślają, że tureckie bojowe drony mają przyszłość, skoro broń zamawia już drugi (po tureckiej armii) ważny klient należący do NATO.

Pierwszy zestaw bezzałogowców trafi do Sił Zbrojnych RP w 2022 r. Całość zamówienia zostanie zrealizowana do końca 2024 r.

„Radar” już kilka dni temu informował o planowanej transakcji. Zakup dotyczy bezzałogowych systemów bojowych, które dowiodły swojej skuteczności w zwalczaniu czołgów w czasie niedawnego konfliktu azersko-ormiańskiego w Górskim Karabachu. Drony TB-2 nie dały wówczas szans tankom rosyjskiej produkcji.

Pozostało 87% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego
Materiał Promocyjny
Jakie technologie czy też narzędzia wspierają transformację cyfrową biznesu?