Nadlatują tureckie uderzeniowe bezzałogowce

Armia zamówiła 24 tureckie drony uderzeniowe Bayraktar TB-2 z rakietowym uzbrojeniem przeciwpancernym i pakietem wsparcia technicznego oraz szkoleniowego.

Publikacja: 25.05.2021 13:08

Bezzałogowy aparat latający Baykar Bayraktar TB2 uzbrojony w lekkie bomby korygowane MAM-L. Fot./Bay

Bezzałogowy aparat latający Baykar Bayraktar TB2 uzbrojony w lekkie bomby korygowane MAM-L. Fot./Baykar.

Foto: Bezzałogowy aparat latający Baykar Bayraktar TB2 uzbrojony w lekkie bomby korygowane MAM-L. Fot./Baykar.

Pierwszy zestaw bezzałogowców trafi do Sił Zbrojnych RP w 2022 r. Całość zamówienia zostanie zrealizowana do końca 2024 r.

„Radar” już kilka dni temu informował o planowanej transakcji. Zakup dotyczy bezzałogowych systemów bojowych, które dowiodły swojej skuteczności w zwalczaniu czołgów w czasie niedawnego konfliktu azersko-ormiańskiego w Górskim Karabachu. Drony TB-2 nie dały wówczas szans tankom rosyjskiej produkcji.

Czytaj także: Siły Zbrojne RP planują zakup tureckich dronów?

MON ujawnił więcej szczegółów związanych z kontraktem, którego wartość turecka prasa szacuje na blisko 400 mln dol.

Tureckie pociski przeciwpancerne w pakiecie

Ministerstwo Obrony Narodowej przypomina, że umowa opiewa na zakup czterech zestawów dronów bojowych. W zestawach będzie 24 bezpilotowców uzbrojonych w pociski przeciwpancerne.

– Wraz z uzbrojeniem kupiliśmy pakiet logistyczny i szkoleniowy – zapewnił  po podpisaniu umowy szef MON Mariusz Błaszczak.

Przedmiotem zamówienia jest dostawa 4 zestawów bezzałogowych systemów powietrznych (BSP) klasy MALE. W skład każdego zestawu wchodzi 6 uzbrojonych dronów Bayraktar TB2. Kontrakt obejmuje także dostawę m.in. mobilnych stacji kontroli, radarów SAR, symulatorów oraz zapasu części zamiennych. Umowa przewiduje również dostarczenie naprowadzanych laserowo kierowanych pocisków rakietowych typu MAM-L i MAM–C tureckiej produkcji oraz amunicji szkolnej, które „umożliwią realizację pełnego spektrum zadań taktycznych zgodnie z operacyjnym przeznaczeniem systemu”.

"Baykar Bayraktar TB2.Fot./Ministerstwo Obrony Ukrainy"

Bezzałogowce Baykar Bayraktar TB2 (na zdjęciu z podwieszonymi bombami korygowanymi MAM-L) znajdują się także w uzbrojeniu Sił Zbrojnych Ukrainy. Fot./Ministerstwo Obrony Ukrainy.

radar.rp.pl

W ramach kontraktu zapewniona zostanie 24-miesięczna gwarancja, pakiet szkoleniowy i logistyczny, a także transfer technologii zapewniający możliwość serwisowania i naprawy m.in. silników, naziemnych stacji kontroli oraz kamer.

Czytaj także: Wojna w Karabachu – pierwsze podsumowania

MON informuje, że wartość jednego pozyskiwanego zestawu Bayraktar TB2 wynosi około 67 mln dolarów. Zdaniem ekspertów dodatkowe koszty powodowane są przez towarzyszący pozyskaniu broni rozbudowany pakiet wsparcia technicznego i serwisowego.

Ankara: sprzedaż broni Polsce to sukces

Bayraktar TB2 to taktyczny bezzałogowy system powietrzny (BSP) klasy MALE zdolny do prowadzenia zadań obserwacyjnych, rozpoznawczych (ISR) oraz misji bojowych z wykorzystaniem kierowanych pocisków rakietowych przenoszonych na czterech punktach podwieszeń pod skrzydłami zdalnie kierowanego płatowca. Dron TB2 wyposażono w system awioniki umożliwiający w pełni autonomiczne kołowanie, start, lądowanie i przelot.

Ma 6,5 metra długości oraz 12 metrów rozpiętości i może wykonywać loty trwające do 27 godzin. Masa startowa kompletnego bezpilotowca to 650 kilogramów, a maksymalna prędkość TB-2 to ok. 220 km/h.

Zdaniem Jerzego Gruszczyńskiego, eksperta lotniczego i szefa pisma Lotnictwo. Aviation International, Bayraktar to bojowy dron odpowiadający konstrukcyjnie pierwszym generacjom amerykańskich  predatorów. Te już dawno ustąpiły pola nowocześniejszym dronom bojowym takim jak np. m. in MQ-9 Reaper.

Czytaj także: US Air Force zwiększa możliwości bojowe bezzałogowych Reaperów

Tureckie media już od kilku dni cieszą się z sukcesu innowacyjnej, własnej prywatnej firmy zbrojeniowej, która zbudowała TB-2. Władze w Ankarze podkreślają, że tureckie bojowe drony mają przyszłość, skoro broń zamawia już drugi (po tureckiej armii) ważny klient należący do NATO.

Pierwszy zestaw bezzałogowców trafi do Sił Zbrojnych RP w 2022 r. Całość zamówienia zostanie zrealizowana do końca 2024 r.

„Radar” już kilka dni temu informował o planowanej transakcji. Zakup dotyczy bezzałogowych systemów bojowych, które dowiodły swojej skuteczności w zwalczaniu czołgów w czasie niedawnego konfliktu azersko-ormiańskiego w Górskim Karabachu. Drony TB-2 nie dały wówczas szans tankom rosyjskiej produkcji.

Pozostało 87% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego