Poseł pyta o modernizację samolotów F-16 Jastrząb

Na stronach Sejmu opublikowano interpelację poselską Roberta Kwiatkowskiego dotyczącą modernizacji wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin F-16C/D Jastrząb eksploatowanych w Siłach Powietrznych.

Publikacja: 25.01.2021 12:52

Poseł Robert Kwiatkowski pyta resort obrony o plany związane z modernizacją samolotów F-16 Jastrząb.

Poseł Robert Kwiatkowski pyta resort obrony o plany związane z modernizacją samolotów F-16 Jastrząb. Fot./MON.

Foto: Poseł Robert Kwiatkowski pyta resort obrony o plany związane z modernizacją samolotów F-16 Jastrząb. Fot./MON.

W swojej interpelacji poseł Kwiatkowski wskazuje na fakt, że pierwsze samoloty tego typu dostarczono do Polski 15 lat temu. Znajdujące się w podobnym wieku greckie maszyny zdecydowano się już zmodernizować do standardu F-16V. Pierwszy z egzemplarzy został oblatany w Grecji, a wkrótce zostanie przebazowany do Stanów Zjednoczonych w celu realizacji procesu certyfikacji.

Czytaj także: Nowe symulatory do Jastrzębi

W związku z tym Kwiatkowski kieruje do Ministerstwa Obrony Narodowej następujące pytania:

  1. Czy, Ministerstwo Obrony Narodowej wdroży kompleksowy program modernizacji samolotów wielozadaniowych F-16 Jastrząb, jeśli nie, to dlaczego?
  2. Czy MON podjęło już decyzję o sposobie komunikacji pomiędzy posiadanymi F-16, a planowanymi do zakupu F-35 w ramach programu Harpia?
  3. Według wypowiedzi Roberta Kwiatkowskiego, kluczowymi elementami Jastrzębi, które musiałyby przejść proces modernizacji są: system walki radioelektronicznej, stacja radiolokacyjna, montaż nowego systemu ostrzegania przed odpaleniem rakiet, a także systemy łączności pozwalające na bezproblemową komunikację w trybie bezpiecznym z zakupionymi w ubiegłym roku wielozadaniowymi samolotami bojowymi Lockheed Martin F-35A Lightning II.

Dodatkowe pytania dotyczą planów zakupów uzbrojenia przeznaczonego do Jastrzębi. Przede wszystkim mowa o pociskach przełamania systemów antydostępowych Northrop Grumman AGM-88E AARGM. Według nieoficjalnych informacji dochodzących z MON, decyzja o zakupie tego typu uzbrojenia już zapadła. Samo zamówienie nie zostało jednak jeszcze złożone. Wśród potencjalnych zakupów wymienia się również lekkie bomby korygowane rodziny Small Diameter Bomb (GBU-39/B i GBU-35B).

"F-16 Jastrząb. Fot./MON."

F-16 Jastrząb. Fot./MON.

radar.rp.pl

Modernizacja Jastrzębi mogłaby być prowadzona w Wojskowych Zakładach Lotniczych nr 2 S.A. w Bydgoszczy. Firma ta, należąca do Polskiej Grupy Zbrojeniowej, już realizuje niektóre prace serwisowe przy polskich F-16. Dodatkowo zarząd spółki przygotowują się do rozszerzenia kompetencji w zakresie ich obsług, co ma nastąpić w najbliższych latach.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego