Poseł pyta o chromy i malowanie wojskowych Fordów Rangerów

Na stronie internetowej Sejmu RP opublikowano interpelację poselską, którą do Ministerstwa Obrony Narodowej wystosował poseł Adam Szłapka (Koalicja Obywatelska). Dotyczy ona kwestii związanych z zakupem dla Wojska Polskiego samochodów Ford Ranger, których pierwszą partię przekazano w grudniu ubiegłego roku.

Publikacja: 07.01.2021 11:19

Samochód ciężarowo-osobowy Ford Ranger XTL z pierwszej partii dostarczonej wojsku 15 grudnia 2020 r.

Samochód ciężarowo-osobowy Ford Ranger XTL z pierwszej partii dostarczonej wojsku 15 grudnia 2020 r. Fot./Andrzej Kiński.

Foto: Samochód ciężarowo-osobowy Ford Ranger XTL z pierwszej partii dostarczonej wojsku 15 grudnia 2020 r. Fot./Andrzej Kiński.

W interpelacji, która wpłynęła do Sejmu 28 grudnia 2020 r., poseł pyta o standard i wyposażenie pojazdów, a także rozpoczęcia ich eksploatacji w jednostkach wojskowych na terenie całego kraju. Poseł Szłapka oczekuje odpowiedzi na następujące pytania:

  1. Czy zakup pojazdów typu Ford Ranger XLT diesel o mocy 170 KM zwykłej seryjnej produkcji odpowiada rzeczywistym potrzebom Wojska Polskiego? Z kim decyzja o tego typu zakupie była konsultowana?
  2. Czy Ford Ranger XLT spełnia warunki pojazdu, który ma być używany w trudnych warunkach terenowych i bojowych?
  3. Z jakiego powodu zdecydowano, że samochód wojskowy będzie miał barwę czarny metalik, a nie barwy ochronne i maskujące?
  4. Z jakiego powodu zdecydowano, że pojazd wojskowy powinien mieć chromowane wykończenia karoserii?
  5. Czy zakupione pojazdy mają wykończenia i wzmocnienia do zamontowania na platformie dodatkowej broni?
  6. Dlaczego w zakupionych pojazdach siedzenia są wykończone zwykłym welurem, skoro jest oczywiste, że żołnierz z pełnym wyposażeniem, który usiądzie na takim siedzeniu, natychmiast je zniszczy?

Czytaj także: Wojsko Polskie odebrało pierwszą partię samochodów Ford Ranger

Co należy podkreślić, to jedna z dwóch interpelacji poselskich, które wpłynęły do resortu obrony w grudniu ubiegłego roku w sprawie zakupu samochodów Ford Ranger. Drugą, datowaną 21 grudnia, wystosowali także posłowie Koalicji Obywatelskiej: Konrad Frysztak, Krzysztof Truskolaski, Witold Zembaczyński, Marek Sowa i Aleksander Miszalski. Także w tym przypadku zadano kilka pytań związanych z realizacją powyższego zakupu.

""

Ford Ranger XLT z zabudową hard top w całej okazałości. Fot./Andrzej Kiński

radar.rp.pl

Przypomnijmy, umowę na dostawę nowych samochodów ciężarowo-osobowych ogólnego przeznaczenia zawarto 31 marca 2020 r. pomiędzy 2. Regionalną Bazą Logistyczną i konsorcjum Glomex MS Polska wraz z Glomex MS z Republiki Czeskiej. W latach 2020-22 dostarczonych zostanie 648 samochodów Ford Ranger XTL za 121,25 mln złotych brutto. Szybki termin dostawy był możliwy dzięki temu, że samochody są w komercyjnej, niezmilitaryzowanej wersji. Trzeba jednak pamiętać, że zestaw ich wyposażenia rozbudowano o niektóre elementy opcjonalne.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego