Posłowie pytają MON o modernizację Leopardów 2

Na stronach Sejmu opublikowano interpelację poselską dotyczącą modernizacji czołgów Leopard 2A4 do wersji 2PL.

Publikacja: 30.10.2020 17:55

Zmodernizowane czołgi Leopard 2PL na pasie taktycznym poligonu 1. Warszawskiej Brygadzie Pancernej z

Zmodernizowane czołgi Leopard 2PL na pasie taktycznym poligonu 1. Warszawskiej Brygadzie Pancernej z Wesołej. Fot./18. DZ/szer. P. Bednarczyk.

Foto: Zmodernizowane czołgi Leopard 2PL na pasie taktycznym poligonu 1. Warszawskiej Brygadzie Pancernej z Wesołej. Fot./18. DZ/szer. P. Bednarczyk.

Jej autorami są Paweł Poncyljusz, Bartłomiej Sienkiewicz, Joanna Kluzik-Rostkowska, Cezary Grabarczyk i Tomasz Siemoniak (wszyscy Koalicja Obywatelska).

Czytaj także: Leopard 2PL (wkrótce) gotowy do służby

W swojej interpelacji parlamentarzyści zwracają się do Ministerstwa Obrony Narodowej o informacje na temat realizacji programu modernizacji polskich Leopardów 2A4. Wśród kwestii, którymi zainteresowani są posłowie, jest m.in. zwiększenie budżetu projektu. W 2014 r. mówiło się 1,6 mld zł. W chwili podpisania kontraktu 28 grudnia 2015 r. o 2,415 mld zł. Obecnie kwota projektu wynosi 3,29 mld złotych. W związku z tym do resortu obrony, poprzez procedurę interpelacji, kierują następujące pytania:

  • Co zawiera się w pakiecie modernizacyjnym pierwotnej umowy, a czego dotyczą kolejne aneksy?
  • Ile pieniędzy MON wypłacił wykonawcy modernizacji w postaci zaliczek?
  • Ile czołgów Leopard 2PL zostało dostarczonych do SZ RP?
  • Do jakich jednostek i w jakiej liczbie zostały przekazane zmodernizowane czołgi?
  • Jaki jest status przekazanych do wojska czołgów Leopard 2PL, i czy są podpisane protokoły ich końcowego odbioru? Czy to oznacza, że są używane na równi z innymi czołgami będącymi w dyspozycji jednostek pancernych SZ RP?
  • Ile z tych czołgów przekazanych do jednostek to egzemplarze zmodernizowane w Polsce, a ile w Niemczech?
  • Czyjej produkcji jest obecnie używana amunicja 120 mm do czołgów Leopard2? Czy obecnie stosuje się w tych czołgach amunicję wyprodukowaną w MESKO S.A.? Który to typ amunicji?
  • Czy MON zdecydował już o wymianie radiostacji analogowych SEM 80/90 w modernizowanych czołgach na urządzenia cyfrowe zabezpieczone kryptograficznie, tym bardziej, że w wielu zamówieniach do polskiego przemysłu zamawiający wymaga protokołu „tajne” lub „zastrzeżone” w systemach łączności, argumentując to tzw. cyberbezpieczeństwem. Radiostację obecnie zainstalowaną w zmodernizowanym czołgu potrafi zakłócić prosta amatorska zagłuszarka.

Przypomnijmy, 28 maja Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. poinformowała o formalnym zakończeniu procesu odbioru przez zamawiającego dwóch pierwszych czołgów podstawowych Leopard 2A4 zmodernizowanych do standardu 2PL. Były to wozy poddane modernizacji w Zakładach Mechanicznych „Bumar-Łabędy” S.A. Kolejne wozy, w tym trzy lub cztery zmodernizowane w Niemczech, w zakładach Rheinmetall Land Systems, a także kolejne skompletowane w Polsce miały zostać przekazane jeszcze w pierwszej połowie roku.

Czytaj także: Wojsko odebrało pierwsze Leopardy 2PL

Faktycznie dostawy czołgów do jednostek rozpoczęły się dopiero na przełomie lipca i sierpnia. Jak w październiku poinformował rzecznik prasowy Inspektoratu Uzbrojenia do 19 października do 10. Brygady Kawalerii Pancernej w Świętoszowie trafiło sześć wozów. Czołgi takie, najprawdopodobniej w liczbie czterech, zostały także przekazane we wrześniu 1. Warszawskiej Brygadzie Pancernej z Wesołej.

Jej autorami są Paweł Poncyljusz, Bartłomiej Sienkiewicz, Joanna Kluzik-Rostkowska, Cezary Grabarczyk i Tomasz Siemoniak (wszyscy Koalicja Obywatelska).

Czytaj także: Leopard 2PL (wkrótce) gotowy do służby

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Materiał Promocyjny
Podróżuj ekologicznie! Program Fundusze Europejskie dla zrównoważonej mobilności
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Materiał Promocyjny
„Skoro wiemy, że damy radę, to zróbmy to”. Oto ludzie, którzy tworzą Izerę
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego
Modernizacja Sił Zbrojnych
Pierwsze koreańskie lekkie myśliwce z szachownicami