Projektowi nadano kryptonim Drop. Przedmiotem dialogu jest uzyskanie informacji na temat: zasięgu, prędkości przelotowej, zdolności operacyjnych, systemów pokładowych, zdolności do tankowania w powietrzu, kosztów zakupu i eksploatacji. Przewiduje się, że dialog techniczny zostanie zrealizowany w okresie pomiędzy sierpniem 2019 a kwietniem 2020 r., natomiast firmy zainteresowane uczestnictwem w nim mają czas na składanie swych zgłoszeń do 30 czerwca. Spośród nich Inspektorat Uzbrojenia wyselekcjonuje te, które otrzymają szczegółowe zapytanie o informacje.

Czytaj także: Harpia wzmocni nasze lotnictwo

Wśród potencjalnych uczestników projektu Drop można wymienić kilka podmiotów:

  • Lockheed Martin z maszyną C-130J Super Hercules,
  • Airbus z samolotem A400M Atlas.

Udział japońskiego koncernu Kawasaki Heavy Industries z C-2 wydaje się mało prawdopodobny. Zainteresowanie polskim projektem może wykazać za to ukraiński Antonow (An-70, An-178).

Czytaj także: Na Radarze TV: Harpia! Czyli piąta generacja w Polsce

Celem programu Drop jest uzyskanie informacji niezbędnych do wyboru następcy pięciu średnich samolotów transportowych Lockheed Martin C-130E Hercules. W polskich barwach maszyny latają od lat 2009-2012, ale ich wiek wynosi ok. 50 lat.

Według dostępnych informacji Ministerstwo Obrony Narodowej planuje zwiększyć liczbę samolotów transportowych kategorii średniej znajdujących się w służbie. Nieoficjalnie mówi się o obecnie prowadzonych negocjacjach ze stroną amerykańską na temat przejęcia za pośrednictwem procedury EDA pięciu C-130H. Obecnie eksploatowane C-130E wyjdą ze służby po 2015 r.

Czytaj także: Polskie samoloty w służbie Nepalu