Elementy wyrzutni pocisków PAC-3 MSE powstaną w Dęblinie

Amerykański koncern Lockheed Martin dostarczył do dęblińskich Wojskowych Zakładów Lotniczych 1 pierwsze elementy urządzeń do produkcji zespołów startowych pocisków PAC-3 MSE.

Publikacja: 08.07.2021 16:04

Elementy wyrzutni pocisków PAC-3 MSE powstaną w Dęblinie

Foto: PAC-3MSE. Fot./Lockheed martin

To system nawijarek niemieckiego producenta, który będzie częścią linii technologicznej szykowanej do wytwarzania komór kontenerów startowych rakiet stanowiących główny oręż zakupionych przez Polskę zestawów Patriot.

Czytaj także: Kolejna udana próba pocisku PAC-3MSE

Polska zamówiła ponad 200 pocisków. Ich producent, Lockheed Martin, realizuje tym samym zobowiązania offsetowe wynikające z umowy z polskim rządem z 2018 r.

""

Fot./Lockheed Martin

radar.rp.pl

Jak dowiedział się „Radar” będzie to pierwszy sprzęt, który zostanie zainstalowany w nowej hali produkcyjnej, wybudowanej przez WZL1 m.in. na potrzeby programu „Wisła”. Zakład o powierzchni 3 tys. m.kw. będzie mógł produkować do 150 komponentów startowych rocznie. Komory startowe stanowią podstawową obudowę konstrukcyjną pocisku PAC-3 MSE oraz interfejs między pociskiem, a elementami układu wyrzutni.

Rakietowy offset

– Dębliński projekt jest jednym z 15, które Lockheed Martin zrealizuje w ramach zobowiązań offsetowych związanych z wyborem pocisków naszego koncernu dla tarczy powietrznej „Wisła” – mówi Robert Orzyłowski, dyrektor Lockheed Martin w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. Inwestycja oznacza, że polski przemysł włączono w produkcję amerykańskiej broni precyzyjnej.

Czytaj także: Kolejny kontrakt na produkcję pocisków PAC-3MSE

Pocisk przechwytujący PAC-3 MSE wykorzystuje unikalną technologię „hit-to-kill”. Pozwala  ona wykrywać, śledzić i neutralizować zagrożenia w postaci taktycznych pocisków balistycznych, pocisków manewrujących i statków powietrznych metodą bezpośredniego trafienia. Polska jest obecnie jednym z 10 państw, które zdecydowały się włączyć do swej obrony przeciwrakietowej pociski PAC-3 MSE.

"PAC-3 MSE. Fot./Lockheed MArtin"

PAC-3 MSE. Fot./Lockheed MArtin

radar.rp.pl

Zgodnie z umową offsetową, zawartą trzy lata temu, Lockheed Martin będzie realizował projekty przemysłowe w Polsce przez 10 lat. Pozyskane w ramach offsetu technologie i zdolności pozwolą na produkcję i serwisowanie niektórych komponentów wyrzutni przeznaczonych dla pocisków PAC-3 MSE.

Czytaj także: Wsparcie techniczne dla pocisków PAC-3

W zakres „rakietowego” offsetu wchodzi także przekazanie polskim firmom kompetencji związanych z utrzymaniem w sprawności samolotów F-16 eksploatowanych przez Siły Powietrzne RP. Wartość umowy offsetowej wynosi 724 764 000 zł.

Zbrojeniowy gigant z USA inwestuje w Polsce

Lockheed Martin, związany wcześniej z dostawą samolotów wielozadaniowych F-16, jest obecny w polskim przemyśle obronnym od ponad 20 lat. W ciągu ostatnich 10 lat firma zainwestowała w Polsce 1,8 mld dol. Dziś jej działalność zapewnia 6,7 tys. miejsc pracy w Polsce. Z tej liczby 1,7 tys. w PZL Mielec.

Czytaj także: Choć wciąż bez „wiślanego” offsetu, polskie firmy zarabiają na Patriotach

WZL1, wchodząca w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej, jest jedną z wiodących firm lotniczych w Europie. Świadczy usługi w zakresie obsługi technicznej, napraw, remontów, modyfikacji i modernizacji śmigłowców. Odpowiada także za remonty silników lotniczych dla wojska i lotnictwa komercyjnego. Zajmuje się również produkcją struktur kompozytowych, wiązek kablowych, galwanizacją, malowaniem, badaniami materiałów na zlecenia cywilnych kontrahentów.

To system nawijarek niemieckiego producenta, który będzie częścią linii technologicznej szykowanej do wytwarzania komór kontenerów startowych rakiet stanowiących główny oręż zakupionych przez Polskę zestawów Patriot.

Czytaj także: Kolejna udana próba pocisku PAC-3MSE

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego