Przeciwpancerne zestawy Javelin przemówiły na poligonie

Fot./MON

Wojska Obrony Terytorialnej po raz pierwszy użyły na poligonie Kijewo pod Toruniem amerykańskich  przenośnych wyrzutni przeciwpancernych Javelin.

Bojowe strzelanie instruktorów WOT, na zakończenie szkolenia, obserwowali szef MON Mariusz Błaszczak i dowódca polskiej lekkiej piechoty gen. Wiesław Kukuła.

W czwartek, po odpaleniu naprowadzanych na podczerwień  pocisków Javelin, dziennikarze  zaproszeni na poligon nie mogli obejrzeć skutków salwy. Musiały wystarczyć zapewnienia, że szeroko rozpowszechniony, obecny w armiach kilkunastu krajów zestaw przeciwpancerny typu „wystrzel i zapomnij” ma wyłącznie zalety. W opinii nie tylko polskich żołnierzy Javelin to broń doskonała. Prosta, niezawodna i skuteczna.

Dalekosiężny Oszczep

Wojsko najnowszą wersję skonstruowanej przez konsorcjum Raytheon/Lockheed Martin broni zakontraktowało w ramach amerykańskiej procedury Foreign Military Sales (FMS) dokładnie rok temu. Warta 54,5 mln dol. umowa przewiduje odstawy 180 pocisków i 60 wyrzutni. W kosztach jest również pakiet wsparcia szkoleniowego i logistycznego.

Do trzech położonych na wschodniej flance RP brygad WOT  trafi najnowsza wersja broni. Zestawy Raytheon/Lockheed Martin Javelin FGM – 148 F. Jest to wersja o zwiększonym do ok. 4 km zasięgu i z udoskonalonym systemem naprowadzania.

Javeliny użyte bojowo po raz pierwszy w kampanii irackiej, zyskały od razu opinię piorunująco skutecznych.

Nowy oręż na wschodniej rubieży

Naprowadzana na źródło ciepła rakieta po dopaleniu wykorzystuje dwustopniowy napęd. Praktycznie bezdymny wystrzał najpierw wyrzuca pocisk z tuby startowej na odległość ok. 10 m, a potem włącza się silnik marszowy i niesie rakietę do celu. Taki system pozwala chronić operatora broni przed poparzeniem gazami wylotowymi i ukryć jego położenie.

Rakieta może lecieć po linii prostej, ale może także zmieniać trajektorię. Tandemowe głowice rakiet Javelin są wyjątkowo skuteczne także dlatego, że są wstanie najpierw sforsować pancerz reaktywny by potem, z minimalną zwłoką przebić ładunkiem kumulacyjnym warstwowy pancerz nowoczesnych tanków.

Jak zapowiedział obecny na poligonie pod Toruniem gen Kukuła, pierwsze partie javelinów  trafią najpierw  do jednostek WOT na Wschodzie kraju. W planach jest tworzenie w brygadach lekkiej piechoty specjalistycznych zespołów przeciwpancernych.Fot./

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

MSPO 2019: Od krabów do grota – narodowy koncern zbroi armię

Krajowy przemysł obronny, choć słabszy od zachodniej, potężnej konkurencji, ściga świat, a Polska Grupa ...

Kolejny krok w modernizacji greckich F-16

Grecja wykonała kolejny krok związany z modernizacją posiadanej floty samolotów F-16 do standardu F-16V. ...

PZL-Świdnik z umową na serwis śmigłowców

WSK PZL-Świdnik podpisał z Wydziałem Techniki lotniczej 3. Regionalnej Bazy Logistycznej dwie umowy na ...