Rosomak i Oshkosh Defense zacieśniają współpracę

Rosomak i Oshkosh Defense zawarły 28 maja kolejne porozumienie rozszerzające potencjalny zakres współpracy obydwu firm. Fot./Rosomak.

Spółka Rosomak z Siemianowic Śląskich podpisała porozumienie o współpracy (Memorandum of Understanding) z amerykańską firmą Oshkosh Defense.

Porozumienie dotyczy wsparcia eksploatacji pojazdów produkcji amerykańskiej firmy obecnie wykorzystywanych w Siłach Zbrojnych RP. Dotyczy także tych, które trafią do eksploatacji w najbliższej przyszłości. Ze strony polskiej firmy podpisał je Bartłomiej Smoczyński, prezes zarządu Rosomaka, zaś z ramienia Oshkosh Defense John Lazar, regionalny wiceprezes ds. współpracy międzynarodowej.

Dzięki porozumieniu Rosomak ma uzyskać możliwość do lokalnej produkcji, prowadzenia szkoleń i obsługi technicznej pojazdów Oshkosh Defense na rynku polskim. Obecnie w Siły Zbrojne RP eksploatują 45 pojazdów minoodpornych M1240A1 M-ATV, które zostały przekazane przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych w ramach procedury EDA w 2015 r. Ich użytkownikiem są jednostki Wojsk Specjalnych. W perspektywie współpraca ma zostać rozszerzona o kolejne typy pojazdów, które trafią do wyposażenia Wojska Polskiego – m.in. ciężarówek M1140 FMTV, stanowiących nośniki 20 wyrzutni polowego systemu rakietowego M142 HIMARS, które zostały zamówione w 2019 r. w ramach pierwszej fazy programu Homar.

Rosomak i Oskosh Defense nawiązały współpracę w 2018 r., początkowo koncentrując się na wspraciu eksploatacji pojazdów M-ATV Wojsk Specjalnych.  W 2019 r. Rosomak uzyskał status autoryzowanego Preferowanego Usługodawcy Oshkosh Defense, rozwijając regionalne centrum specjalistyczne w zakresie szkoleń, instalacji systemów i usług serwisowych. Jest to duże osiągnięcie, bowiem taki status ma kilka czołowych firm na świecie i jest najlepszym potwierdzeniem kompetencji zakładu z Siemianowic Śląskich. Rosomak został także niedawno poinformowany przez NATO Support & Procurement Organisation (NSPO) o zakwalifikowaniu do udziału w negocjowaniu przyszłych kontraktów serwisowych w celu zapewnienia wsparcia technicznego pojazdów Oshkosh Defense wszystkich użytkowników na terenie Polski i w regionie prowadzenia operacji przez siły NATO.

„Jesteśmy producentem kołowych transporterów opancerzonych Rosomak, które udowodniły swoją wartość i jakość przez ponad 15 lat służby w Siłach Zbrojnych RP, zarówno podczas szkolenia i ćwiczeniach, jak i misji zagranicznych. Podpisanie porozumienia z naszym amerykańskim partnerem, firmą Oshkosh Defense, pozwala nam poszerzyć kompetencje i portfolio usług serwisowych, również skierowanych do Wojsk Lądowych Stanów Zjednoczonych z czego jesteśmy bardzo dumni. Dotychczasowa owocna współpraca i fakt zakwalifikowania spółki Rosomak jako dostawcy usług serwisowych dla NATO Support & Procurement Organisation pokazały, że gwarantujemy najwyższą jakość usług nie tylko dla Sił Zbrojnych RP, ale również dla wojsk sojuszniczych w regionie” – stwierdził przy okazji podpisania porozumienia prezes Rosomaka Bartłomiej Smoczyński.

Z kolei John Lazar dodał – „Oshkosh Defence jest zaangażowany w Polsce i jesteśmy dumni, że współpracujemy z Rosomakiem, aby nadal wspierać gotowość operacyjną pojazdów M-ATV polskich Wojsk Specjalnych, a także wspierać możliwe przyszłe program dla taktycznych pojazdów kołowych w regionie, włączając w to sprzęt US Army w Polsce. Oshkosh z niecierpliwością oczekuje dalszego rozwoju naszej udanej współpracy z Rosomakiem w celu wspierania polskich i sprzymierzonych żołnierzy światowej klasy taktycznymi pojazdami kołowymi, usługami, utrzymaniem i szkoleniami”.

Mogą Ci się również spodobać

Słowacja odebrała ostatniego Black Hawka

Słowacja formalnie przejęła ostatniego z trzech ostatnich wielozadaniowych śmigłowców transportowych Sikorsky UH-60M Black Hawk. ...

Kolejne Excalibury dla Holandii

Holandia otrzymała zgodę na zakup partii 155 mm korygowanych pocisków artyleryjskich Excalibur 1b. Do ...

Gdańska Stocznia Remontowa naprawi Kormorana

Komenda Portu Wojennego w Gdyni rozstrzygnęła przetarg dotyczący naprawy bieżącej pędnika cykloidalnego LB Voith ...