Wszyscy chcieliby zaczerpnąć z „Narwi”

Kompletny system w ramach programu Narew, NASAMS, oferuje norweski Kongsberg. Fot./materiały prasowe

Relacjonowana na żywo przez światowe telewizje wymiana rakietowych ciosów między Izraelem a bojownikami palestyńskiego Hamasu w kolejnej odsłonie bliskowschodniego konfliktu, choć odległa od naszych granic, zwraca uwagę na poważne niedostatki polskiej obrony przeciwrakietowej i wyjątkowo pilną potrzebę budowania skutecznej osłony naszego nieba.

Zamówione już amerykańskie zestawy Patriot  które dopiero za kilka lat pojawią się w kraju na bojowych pozycjach, stworzą zrąb przeciwrakietowej tarczy średniego zasięgu. Już dziś potrzebny jest jednak – uzupełniający system „Wisła”- naziemny parasol  obrony przeciwlotniczej tzw. „niższej warstwy” –  do osłony  baz, wojskowych zgrupowań, lotnisk i innych ważnych obiektów infrastruktury krytycznej.  Budowę tarczy powietrznej krótkiego zasięgu  wojskowi planują od dawna, dopiero  teraz, ze sporym poślizgiem, MON zapowiada start przygotowań do realizacji  programu „Narew”.

Przyspieszenia nie będzie

– Tarczę powietrzną  krótkiego zasięgu zbudujemy własnymi siłami , pozyskując przy okazji niezbędne technologie i kompetencje rakietowe  – zapowiedział w końcu kwietnia   w 3. Brygadzie Rakietowej Obrony Powietrznej w Sochaczewie szef MON Mariusz Błaszczak. Minister  potwierdził podczas spotkania w żołnierzami, że decyzja o  powierzeniu rodzimym firmom skupionym w PGZ budowy niższego piętra obrony przeciwlotniczej to rezultat  wielomiesięcznych analiz  i prac koncepcyjnych w resorcie obrony. MON spodziewa się, że przy okazji programu „Narew” polski przemysł obronny zbuduje własne rakietowe kompetencje.

„Radar” ustalił, że szumne deklaracje MON które padły w Sochaczewie, póki co nie zwiastują w kwestii „Narwi”  tak oczekiwanego przyspieszenia. – Rozstrzygnięcia i decyzje od kogo weźmiemy zwłaszcza technologie „efektorów” czyli rakietowych pocisków, których  nie produkuje własny przemysł –  będą zapadały dopiero w przyszłym roku – twierdzą nasze źródła.

Wcześniej spodziewać się należy  gorącej dyskusji i negocjacji z potencjalnymi dostawcami o zakres polonizacji  oferowanych technologii. Zdaniem naszego informatora  krajowy przemysł z pewnością  będzie miał wpływ na sformułowanie  wymagań dotyczących transferu zagranicznych cennych rozwiązań do zbrojeniówki.

Tę kwestię  powinny poważnie wziąć pod uwagę producenci broni  najbardziej liczący się dziś w grze o „Narew” .

Kuszenie technologiczną współpracą

Nie jest tajemnicą ,że w ścisłej czołówce wyścigu po polskie kontrakty wymienia się  brytyjski oddział Europejskiego Domu Rakietowego MBDA oferujący opisywane już w Radarze  zestawy z naprowadzanymi radarowo precyzyjnymi pociskami CAMM i CAMM-ER. Brytyjczycy oczywiście obiecują technologiczna współpracę.

Znaczące atuty ma też system NASAMS norweskiego Kongsberga , uzbrojony  w rakiety z rodziny AMRAAM amerykańskiego giganta  zbrojeniowego Raytheon ( dostawcy do Polski zestawów Patriot).

Firm oferujących broń do „Narwi” jest więcej, ale na pewno trzeba wymienić konsekwentnie zabiegających o wejście na  polski rynek producentów izraelskich  m.in. Israel Aerospace Industries, czy Rafael, twórców tarczy antybalistycznej i przeciwlotniczej Iron Dom (Żelazna Kopuła),  która  w obecnym rakietowym starciu Tel Awiwu z Hamasem przechwyciła już wiele palestyńskich pocisków i ocaliła sporo istnieńna objętych ostrzałem terenach .

Do „Narwi”  IAI proponuje zestawy obrony przeciwlotniczej Barak MX z pociskami o zasięgu 35 – 70 -150 km.

Strona izraelska oczywiście zapewnia, że nie widzi przeszkód by negocjować z polskim przemysłem warunki produkowania   rakietowej broni nie tylko dla własnej armii ale także na rynki trzecie.

Ambicje zbrojeniówki

Po deklaracjach MON w zakładach PGZ poruszenie.

Prezesi najważniejszych spółek z zawiązanego już dawno konsorcjum  szykowanego z myślą o udziale w programie „Narew” nie ukrywają , że zależy im przede wszystkim  na realizacji najbardziej lukratywnej część zamówienia czyli dostaw zaawansowanego systemu  dowodzenia i łączności  Command & Control (C2)  – mózgu i serca rakietowego systemu. Takie zlecenie  daje dostęp do najcenniejszych i najtajniejszych importowanych technologii. Tylko pełna wiedza o broni  pozwala specom od C2 na  integrację wszystkich ważnych komponentów sprzętu w obronny system.

Już wiadomo ,że walka o kontrakty związane z „Narwią” będzie zacięta bo gra idzie o wielkie pieniądze: koszt  samej budowy powietrznej tarczy  według wstępnych szacunków może  przekroczyć sumę 30 mld zł a drugie tyle trzeba będzie  dołożyć na utrzymanie  oręża przez 30 lat w pełnej sprawności a także modernizację czyli  dostosowanie go do zmieniających się zagrożeń. Skala inwestycji i wydatków związanych z „Narwią” robi wrażenie:  pierwotne założenia Planu Modernizacji Technicznej przewidywały  zamówienie pełnego wyposażenia ok. 19 baterii rakiet przeciwlotniczych czyli ok. 114 wyrzutni, 90 najnowocześniejszych stacji radiolokacyjnych różnego typu, 680 specjalistycznych pojazdów i co najmniej 1500 sztuk pocisków rakietowych precyzyjnego rażenia.

W zeszłym roku, gdy po raz kolejny w MON odsuwano w czasie rozstrzygnięcia w sprawie przyszłości „Narwi” Polska Grupa Zbrojeniowa stanowczo upomniała  się o udział w wartym dziesiątki miliardów złotych programie budowy tarczy.

– Polscy inżynierowie i programiści od dawna integrują w kraju  skuteczne systemy dowodzenia, kryptografii, łączności i nie chcą się już ograniczać tylko do budowy kontenerów i serwisowania nie swojego sprzętu – protestowali menedżerowie.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Posłowie pytają. Kobbenem dookoła świata?

Na stronach Sejmu opublikowano interpelację posłów Konrada Berkowicza  i Michała Urbaniaka (obaj Konfederacja Wolność ...

Pilica. Fot./materiały prasowe

Tarnowska „Pilica” ćwiczy zwalczanie dronów pod Ustką

Na nadbałtyckim rakietowym poligonie trwają finalne testy zestawu artyleryjsko–rakietowego, który ma wzmocnić obronę przeciwlotniczą ...

Lubawa wyposaży policjantów

Komenda Główna Policji podpisała umowy z firmą Lubawa dotyczącej dostaw zintegrowanych kamizelek kuloodpornych dla ...