Zamówienie na wozy amunicyjne i remontowe dla Wojska Polskiego

Kolejne specjalistyczne pojazdy: artyleryjskie wozy dowodzenia, amunicyjne i remontowe, towarzyszące samobieżnym moździerzom 120 mm Rak, trafiają już na swoje miejsce w kompanijnych modułach ogniowych. Artyleryjskiego oręża ze Stalowej Woli.

Publikacja: 26.05.2021 19:26

Zamówienie na wozy amunicyjne i remontowe dla Wojska Polskiego

Foto: Fot./MON

Jeszcze w tym roku, po zakończeniu pracy badawczo rozwojowej, HSW będzie gotowa do rozmów z MON w sprawie kontraktu na artyleryjski wóz rozpoznawczy (AWR). Pojazd zakończył już najważniejsze testy.

Armia oczekuje, że w Siłach Zbrojnych RP skompletowane w stu procentach kompanijne moduły ogniowe podkarpackiego działa będą gotowe do akcji w 2024 r.

Kontrakt wart 186 milionów

Ważny krok w tym kierunku zrobiono w minioną sobotę 22 maja. W obecności szefa MON Mariusza Błaszczaka i Sebastiana Chwałka, nowego prezesa Polskiej Grupy Zbrojeniowej, wojsko zamówiło 21 wyspecjalizowanych pojazdów amunicyjnych (na podwoziu Jelcza) oraz 7 artyleryjskich wozów remontowo – serwisowych.

Czytaj także: Huta Stalowa Wola zawarła umowę na serwis modułów ogniowych Regina

Istotnym elementem umowy jest oczywiście pakiet szkoleniowy dla wojskowego personelu technicznego odpowiedzialnego w przyszłości za naprawy i serwis moździerzowego systemu. Wartość kontraktu podpisanego w miniony weekend sięga 186 mln zł. Minister obrony, po  uroczystości podpisania umów, zapowiedział kolejne zamówienia w HSW. Nie tylko związane z Rakami.

Pięć radiostacji na rosomaku

Warto przypomnieć, że w końcu kwietnia, HSW wysłało do toruńskiego centrum szkolenia artylerzystów poprawione i uwzględniające dotychczasowe uwagi i życzenia wojska, artyleryjskie wozy dowodzenia (AWD). Ze względu na podwozie (kto rosomak) i rozbudowane wyposażenie teleinformatyczne, AWD odpowiedniego szczebla dowódczego mają na „pokładzie” 3- a nawet 5 radiostacji. Do tego interkomy łączności wewnętrznej Fonet i komputery balistyczne Topaz projektu  ożarowskiej Grupy WB. W efekcie AWD to jeden z najdroższych elementów „rakowego” modułu artyleryjskiego.

""

AWA, AWRU, RAK. Fot./HSW

radar.rp.pl

Zakupione dla kmo wozy amunicyjne (AWA) wykorzystują ciężkie podwozia terenowe 8×8 Jelcza. Załogę pojazdu wspiera cyfrowy system łączności oraz komputer pokładowy ułatwiający zarządzanie ładunkiem. Hakowy system rozładunku pozwala na błyskawiczne dostarczanie w wyznaczone miejsce kontenerów z precyzyjnie zgrupowaną amunicją.

Czytaj także: Zakończenie badań amunicji do moździerzy Rak

Artyleryjskie Wozy Remontu Uzbrojenia (AWRU) wykorzystują lżejsze (6×6) terenowe podwozia  należącego do HSW dolnośląskiego Jelcza. Warsztat techników, urządzony w przewoźnym kontenerze, bardziej przypomina dziś polowy zakład diagnostyczny. To komputer podłączony do systemu  uszkodzonego pojazdu lokalizuje usterki. Załoga AWRU ma oczywiście ze sobą podstawowe elektronarzędzia, a do tego zestaw potrzebnych części zamiennych. Dziś jednak o skutecznym działaniu artyleryjskiej broni decydują przede wszystkim sprawne podzespoły elektroniczne. Dlatego mechanicy AWRU, w warunkach bojowych zabierają w teren ich niezbędny zapas.

Radar, elektroniczne oczy i komputer zwiadowcy

Ostatnim wyspecjalizowanym pojazdem, który zapewne jeszcze w tym roku zacznie trafiać do kompanijnych modułów ogniowych raków, będzie artyleryjski wóz rozpoznawczy. AWR, powstały na podwoziu Rosomaka, został już sprawdzony przez wojsko. Zaliczył techniczne testy, a teraz czeka na uzgodnienie z MON ostatnich niezałatwionych jeszcze warunków zamówienia.

W składzie kmo Rak, jak się dowiedział Radar, jest miejsce dla nielicznych, raczej pojedynczych, wozów rozpoznawczych. To jednak istotny element  systemu.

Czytaj także: Kolejne moździerze Rak dla polskich artylerzystów

W załodze AWR, oprócz dowódcy i kierowcy, aż dwóch operatorów programuje pracę i śledzi wskazania sensorów: radaru pola walki i wyposażonej m.in. w kamerę termowizyjną zintegrowanej  głowicy optoelektronicznej. Dane z sensorów, w tym także informacje zbierane online z dronów bliskiego rozpoznania, np. FlyEye, trafiają potem do komputera artyleryjskiego Topaz. Ten wylicza nastawy dział dla artylerzystów. Za pośrednictwem wozów dowodzenia koordynaty celów przekazywane z AWR trafiają błyskawicznie do raków na stanowiskach bojowych, na pierwszej linii.

Jeszcze w tym roku, po zakończeniu pracy badawczo rozwojowej, HSW będzie gotowa do rozmów z MON w sprawie kontraktu na artyleryjski wóz rozpoznawczy (AWR). Pojazd zakończył już najważniejsze testy.

Armia oczekuje, że w Siłach Zbrojnych RP skompletowane w stu procentach kompanijne moduły ogniowe podkarpackiego działa będą gotowe do akcji w 2024 r.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego