Finiszuje ZSSW. Cyfrowy i zabójczy hit zbrojeniówki

ZSSW-30. Fot./HSW
ZSSW-30. Fot./HSW
ZSSW-30. Fot./HSW

Huta Stalowa Wola finalizuje najambitniejszy obecnie projekt badawczo-rozwojowy polskiej zbrojeniówki. To zaprojektowany od podstaw w kraju zdalnie sterowany system wieżowy dla  najnowszych transporterów opancerzonych Rosomak i przyszłych wozów bojowych piechoty Borsuk.

Sebastian Chwałek, nowy szef Polskiej Grupy Zbrojeniowej, właśnie potwierdził w mediach, że Huta Stalowa Wola, główny wykonawca systemu dopina projekt od strony formalnej i w końcu czerwca, zgodnie z planem, zaoferuje gotowy produkt armii.

Czytaj także: Pancerny Borsuk coraz bliżej armii

Analitycy są zgodni. Zaprojektowany w podkarpackiej zbrojowni oręż ma duże znaczenie dla rozwoju zdolności bojowych wojsk aeromobilnych i zmotoryzowanych. Eksperci wskazują iż wieża może być hitem eksportowym. ZSSW-30 została skonstruowana tak, aby bez potrzeby dokonywania zmian w konstrukcji podwozia polskich transporterów i przyszłych BWP można go było zabudować na różnych pojazdach. A to znaczy „łatwość do adaptowania wieży na dowolnym nośniku kołowym lub gąsienicowym o wymaganej nośności”.

Udany poligonowy egzamin

Dla przyszłej kariery ZSSW-30 w armii niewątpliwie kluczowe znaczenie miały testy autorskiego systemu kierowania ogniem i zdalnie sterowanej armaty kal 30 mm. Próby przeprowadzono jesienią 2020 r.

Spike. Fot./HSW
Strzelanie pociskiem Spike z wieży ZSSW-30. Fot./HSW

– Próby wypadły pozytywnie – mówił wówczas „Radarowi” Bartłomiej Zając, prezes Huty Stalowa Wola. Szef HSW nie chciał ujawnić szczegółów.

– Wyniki ostrego strzelania, zwłaszcza z przeciwpancernej amunicji podkalibrowej, to informacje tajne – ucinał.

Z celnością zdalnie sterowanego stanowiska wieżowego ZSSW-30 było jednak chyba nieźle. Po próbach nie sformułowano żadnych wniosków o potrzebie korekt konstrukcyjnych. To ważna informacja, bo bezzałogowa w pełni zautomatyzowana wieża uchodzi dziś za wizytówkę technologicznych możliwości polskiej zbrojeniówki.

Czytaj także: Pancerny Borsuk daje ognia na Drawsku

Ekspert w dziedzinie broni artyleryjskiej Jerzy Reszczyński, który od początku śledzi losy między innymi ZSSW twierdzi, że całe lata świetlne dzielą nowy zdalnie sterowany od archaicznych, ale eksploatowanych wciąż w armii, „bewupów” rosyjskiej konstrukcji. Nowa wieża przenosi polski oręż w nową, cyfrową epokę.

ZSSW-30. Fot./HSW
ZSSW-30. Fot./HSW

– Przyszłym załogom nowych bojowych maszyn wyposażonych w ZSSW z pewnością bardziej przydadzą się umiejętności wyniesione z gier komputerowych, niż nawyki utrwalane w starych transporterach pamiętających czasy Układu Warszawskiego – mówi Reszczyński.

Spike wzorowo zintegrowany

ZSSW-30 to owoc współpracy konstruktorów z podkarpackiej HSW oraz inżynierów i informatyków  ożarowskiej Grupy WB. System wyrobił sobie wśród specjalistów opinię jednego z najciekawszych rozwiązań „na poziomie światowym”.  W pełni zautomatyzowaną wieżę bojową z 30 mm licencyjną armatą Orbital ATK Mk 44S Bushmaster II i karabinem maszynowym kal. 7,62 UKM-2000 C (z Zakładów Mechanicznych Tarnów) wyposażono w obserwacyjne głowice optoelektroniczne, sensory i podwójną wyrzutnię kierowanych pocisków przeciwpancernych Spike.

Czytaj także: „Ottokar”, Borsuk, Bystra i Orliki torują drogę technologiom

Eksperci przyznają, że zwłaszcza zintegrowanie z ZSSW-30 systemu przeciwpancernych pocisków kierowanych (ppk) izraelskiej konstrukcji było dla polskich inżynierów sporym wyzwaniem. Zadanie powiodło się. Powstał pierwszy tego typu system bezzałogowy wyprodukowany w Polsce.

Ważnym etapem były przeprowadzone pod koniec zeszłego roku wielokrotne strzelania z ppk z bojową głowicą kumulacyjną. Jak nieoficjalnie ustalił „Radar” wyniki bojowych testów na poligonie w Nowej Dębie zostały ocenione jako „bardzo satysfakcjonujące”.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Indie chcą kupić prawie pół tysiąca rosyjskich czołgów

Rząd w Delhi wydał zgodę na zakup 464 czołgów T-90MS. Według informacji serwisu „Janes” ...

Dziewięciu chętnych na dostawę śmigłowców pokładowych dla Marynarki Wojennej

Inspektoratu Uzbrojenia poinformował, że do dialogu technicznego na realizację Programu Kondor zgłosiło się dziewięciu ...

Szwedzkie okręty w służbie Marynarki Wojennej?

Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak ogłosił rozpoczęcie negocjacji ze Szwedami w sprawie pozyskania od ...