MON o zakupie okrętów podwodnych

ORP Sęp (295), jeden z dwóch pozostających w służbie okrętów podwodnych typu Kobben. Fot./Marynarka Wojenna.

Na stronach Sejmu RP pojawiła się odpowiedź Ministerstwa Obrony Narodowej na interpelację poselską dotyczącą zakupu dla Marynarki Wojennej nowych okrętów podwodnych.

Program ten kryje się pod kryptonimem Orka. Co ciekawe, w odpowiedzi resort poinformował też o kwestii zakupu jednostek pomostowych.

W lipcu poseł Hanna Gill-Piątek zwróciła się do resortu obrony z pytaniem o stan realizacji programu zakupu nowych okrętów podwodnych. Odpowiedzi, datowanej na 11 sierpnia, udzielił sekretarz stanu w MON Wojciech Skurkiewicz.

Czytaj także: Szwedzkie okręty podwodne dla Polski

W przypadku programu Okra, czyli zakupu okrętów podwodnych nowej generacji, faza realizacji rozpocznie się z chwilą zatwierdzenia dokumentów wynikowych fazy analityczno-koncepcyjnej i wniosku w sprawie pozyskania nowego sprzętu wojskowego. Odpowiedź nie wskazuje jednocześnie czy faza analityczno-koncepcyjna została już zakończona.

Zgodnie z innymi informacjami, Ministerstwo Obrony Narodowej prowadzi obecnie proces zakupu „okrętu podwodnego ‒ zdolność pomostowa”. Opis przedmiotu zamówienia został przekazany partnerowi zagranicznemu, którym jest (jak wiadomo od listopada 2019 r.) Szwecja. Według informacji MON, Szwedzi mają dostosować okręt (co ciekawe cały czas pada liczba pojedyncza) do wymagań strony polskiej. Wprowadzenie jednostki typu Södermanland do służby w Marynarce Wojennej poprzedzi szkolenie polskiej załogi w obsłudze urządzeń i systemów pokładowych.

Czytaj także: Analiza Radaru: Czy Program Orka zakończy się na używanych okrętach podwodnych?

Najprawdopodobniej kwestia powyższej umowy była jednym z głównym punktów rozmów ministrów obrony Polski i Szwecji, które odbyły się w Warszawie 14 sierpnia.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

KRI Nanggala (402) Marynarki Wojennej Republiki Indonezji. Fot./US Navy/Mass Communication Specialist 3rd Class Alonzo M. Archer.

Zatonięcie indonezyjskiego okrętu podwodnego KRI Nanggala

Władze Republiki Indonezji poinformowały o odnalezieniu wraku zaginionego 21 kwietnia okrętu podwodnego KRI Nanggala. ...

Zaskakująca decyzja Rumunii. Kupi francuskie korwety

Rumunia wybrała francusko-rumuńskie konsorcjum w programie budowy czterech nowych korwet wielozadaniowych i modernizacji pary ...

Nie trafiła do Polski. Popłynie do Chile

W bazie Garden Island w Sydney odbyła się uroczystość wycofania ze służby w Royal ...