Departament Stanu o kolejnych używanych Herculesach dla Polski

Departament Stanu Stanów Zjednoczonych poinformował o działaniach związanych z potencjalnym przekazaniem Polsce pięciu średnich samolotów transportowych Lockheed Martin C-130H Hercules. Maszyny mają pochodzić z nadwyżek sprzętowych US Air Force.

Publikacja: 18.06.2020 10:42

Samolot transportowy Lockheed Martin C-130E Hercules Sił Powietrznych podczas prac serwisowych w byd

Samolot transportowy Lockheed Martin C-130E Hercules Sił Powietrznych podczas prac serwisowych w bydgoskich WZL nr 2. Fot./Łukasz Pacholski.

Foto: Samolot transportowy Lockheed Martin C-130E Hercules Sił Powietrznych podczas prac serwisowych w bydgoskich WZL nr 2. Fot./Łukasz Pacholski.

Według upublicznionych danych, ofertę przejęcia poprzez procedurę Excess Defense Articles (EDA) pięciu używanych Herculesów, złożono władzom RP 28 marca 2019 r. We wrześniu 2019 r., w czasie MSPO w Kielcach, doszło do podpisania i przekazania dokumentów. Otworzyło to drogę do przejęcia maszyn.

Czytaj także: MSPO 2019: Herkulesy i Javeliny dla Polski

Według danych amerykańskich, ich obecna wartość wynosi łącznie 60 mln dol. Biorąc pod uwagę fakt, że mają być przekazane w formie bezpłatnego grantu, Ministerstwo Obrony Narodowej ma zapłacić za: remont, szkolenie i przebazowanie do Polski. Nieoficjalnie mówi się o przeprowadzeniu podstawowego przeglądu w Stanach Zjednoczonych, który miałby pozwolić na przelot maszyn do Bydgoszczy. Tam maszyny przejdą gruntowny przegląd (z opcją modernizacji) w Wojskowych Zakładach Lotniczych nr 2.

Według informacji, które w maju tego roku przesłał Inspektorat Uzbrojenia, wiadomo że procedura przejęcia samolotów znajdowała się na etapie uzgodnień warunków umowy.

Obecnie Siły Powietrzne eksploatują pięć samolotów C-130E Hercules, także przekazanych w ramach EDA pod koniec pierwszej dekady obecnego stulecia. Spośród nich cztery służą w 33. Bazie Lotnictwa Transportowego w Powidzu. Piąty (o numerze 1505) kończy przegląd strukturalny PDM w Wojskowych Zakładach Lotniczych nr 2.

Czytaj także: Szklane kokpity w amerykańskich Herkulesach

Polska nie jest jedynym państwem, które w ostatnich miesiącach otrzymało ofertę przejęcia samolotów Lockheed Martin C-130H Hercules. Podobne propozycje otrzymały: Tunezja (2 egzemplarze), Rumunia (1), Filipiny (2), Maroko (2), Jordania (3), Kolumbia (2) i Chile (2). Obecnie na składowisku AMARG w Tucson w Arizonie znajduje się około 65 samolotów. To z nich zainteresowane państwa mogą wybrać konkretne egzemplarze.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego